The Sly Trilogy - Recenzia

 

Mladší hráči o medvedíkovi čistotnom menom Sly možno ani nepočuli. Svoju slávu si užil v období druhého PlayStation-u a hráčom sa pripomenul nedávnym dobrodružstvom Thieves in Time. Hra vyšla na PS3 aj na Vitu a momentálne si ju môžete zadarmo stiahnuť, ak ste predplatiteľom služby PlayStation Plus. Sony chválime za výborné načasovanie, pretože zároveň vydáva kolekciu pôvodných troch hier.

Titul The Sly Trilogy sa objavil koncom roku 2010 na platforme PS3. Teraz sa tento obsah recykluje a v mierne upravenej podobe prichádza na Vitu. Zmeny sú kozmetické, hrateľnosť ostáva nezmenená. Ak ste si pôvodnú kolekciu kúpili digitálne, na Vitu si ju stiahnete bezplatne. Hoci si PS3 a Vitu neprepojíte pomocou služby Cross-save, Sony chválime aspoň za to, že v niektorých prípadoch ušetríte.

Späť k samotnej hre. The Sly Trilogy je prvou z bohatej nádielky, ktorú si Sony prichystalo pre majiteľov Vity. Počas posledných mesiacov sme hrali predovšetkým porty hier, ktoré už vyšli na PC – z nezávislej tvorby sa objavilo na Vite to najlepšie. Takýto herný obsah však uspokojí iba časť hráčov. Faktom je, že handheldu od Sony chýbajú exkluzivity, resp. klasické konzolové hry. Odpoveďou je The Sly Trilogy, kolekcia prvých dvoch hier God of War, Borderlands 2 aj s množstvom DLC a Dead Nation. Všetky tieto hry vychádzajú pod hlavičkou SCEE v rozmedzí od polovice apríla od polovice mája vo verzii pre PS Vitu. Ak konzolu vlastníte, určite sa najbližšie týždne nebudete nudiť. Samozrejme, stále to nie je ideálny scenár, ale na handheld mieria aj tri skutočné exkluzivity od vývojárov z JAPAN Studio alebo roztomilé virtuálne zvieratká Pets. O nich v júni.

Na hru The Sly Trilogy sa môžete pozerať z dvoch uhlov pohľadu. Jeden tvrdí, že ide o remake starých hier, ktoré sú dnes nezaujímavé. A že táto kolekcia už vyšla vo verzii pre PS3. Druhý pohľad argumentuje tým, že Vita je ideálna platforma, na ktorej si hráči môžu vymazať resty v hernom vzdelaní – ak ide o hru, ktorá žánrovo a hrateľnosťou vyhovuje handheldu. To v prípade The Sly Trilogy platí. Táto mierne detská plošinovka patrí k najlepším exkluzívnym skákačkám, ktoré vyšli pre druhý PlayStation. PS1 mal Crasha Bandicoota, PS2 mala Sly Coopera. Hru má, mimochodom, na svedomí Sucker Punch, vývojári série Infamous.

U nás v redakcii prevláda názor, že The Sly Trilogy je prínosom pre hernú knižnicu PS Vity. Remake sme si v dobe jeho vydania na PS3 nezahrali kvôli iným povinnostiam. Na Vite si ho však užívame a momentálne nás počas cestovania zabáva. Herná náplň je nenáročná a spracovanie portu je špičkové. Túto informáciu treba zvýrazniť a opätovne zopakovať – hra the Sly Trilogy je technicky výborne zvládnutý port. Kto sa stretol s inými hrami na Vite, ten vie, že prechod z veľkej na prenosnú konzolu často nedopadne ideálne. Mnohé porty pre Vitu zvyknú trpieť nestabilným FPS a inými problémami, ktoré negatívne ovplyvňujú zážitok. V prípade hry The Sly Trilogy sme nenatrafili na žiadny problém. To je však dané aj tým, že vývojári upravovali hru, ktorá bola vyrobená pre PS2.

Pri hraní si však zastaranosť originálu nevšimnete. Výnimkou sú krátke filmy, ktoré majú nezameniteľný nostalgický nádych vďaka pomeru strán 4:3. Ich kvalita je nižšia. Počas hrania však Sly svoje šediny veľmi dobre skrýva. Netvrdíme, že ide o grafickú špičku, avšak vizuálna prezentácia je príjemná a neurazí.

Ak si hru kúpite v škatuli, prvé dva diely nájdete uložené na hernej karte. Tretí diel si stiahnete z obchodu PlayStation Store pomocou priloženého kódu. Trojica hier ponúka zábavu odhadom na 30 – 40 hodín. Záleží na tom, ako moc budete zbierať predmety v hernom svete. Kolekcia zároveň výborne zachytáva vývoj série ako takej.

Prvý diel hrateľnosťou odkazuje na starého Crasha. Lineárne úrovne, checkpointy, niekedy otravní nepriatelia a krutoprísny systém – jeden úder sa rovná okamžitej mŕtvici. Ak teda nemáte umbakarnu, teda podkovičku pre šťastie. K tomu si pripočítajte súboje s bossmi a ak ste kedysi hrali Crasha, určitú podobnosť si určite všimnete. Mladší hráči budú nadávať, pretože herný dizajn dnešným pomerom nevyhovuje. Za dvanásť rokov od vydania sa kopu veci zmenilo. My sme si však hranie prvého Slya užili.

Druhý diel koncept mení. Prináša niekoľko zmien, mierne otvorený svet, iný spôsob vylepšovania schopností a nižšiu náročnosť. Zároveň je hra dlhšia. Evolúciu završuje tretí diel, ktorý ďalej rozvíja koncept dvojky. Aby sme to teda zhrnuli. Prvý diel najviac poteší milovníkov pôvodného Crasha. Druhý a tretí diel má trochu inú hrateľnosť a možno badať integráciu modernejších herných prvkov.

Hra The Sly Trilogy je výborný port, ktorý ponúka tri klasické hry za príjemnú cenu a hlavne vo výbornom spracovaní. Ide o jeden z najlepších portov, ktoré sa na Vite objavili. Je to dané aj menším výpočtovým výkonom PS2-ky – vývojári mali zjednodušenú prácu. Vita verzia však aktívne využíva aj prednú a zadnú dotykovú časť konzoly, ktorej sú priradené ovládacie prvky. Hrateľnosť je rovnako dobrá ako kedysi, aj keď dnešných hráčov nemusí až tak zaujať. Ak však máte radi skákačky, a tie sa na Vite hrajú výborne, potom je hra The Sly Trilogy dobrá voľba. Aj napriek tomu, že je to iba remake.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
The Sly Trilogy
Platforma: PS Vita
Žáner: platform
Výrobca: Sucker Punch / Sanzaru Games
Distribútor v GB: SCEE
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
"Technicky výborne zvládnutý remake"
  Klady
  • technické spracovanie portu
  • tri hry v jednom balení
  • Sly Cooper a ostatné postavičky
  • príjemný príbeh vo všetkých hrách
  • Cross-buy s PS3 verziou
  Zápory
  • na dnešné pomery zastaraná hrateľnosť minimálne prvého dielu
  • na Sly 3 potrebujete aspoň 4GB pamäťovú kartu, aj keď kupujete škatuľovú verziu
  • obmedzený pohyb kamery v Sly 1
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk