Lemmings Touch - Recenzia

 

Ak pri slove Lemmings zbystríte pozornosť, pravdepodobne patríte medzi pamätníkov, ktorí sa s videohrami zoznámili ešte v dobách, keď sa polygóny neudávali v miliónoch a skutočný tretí rozmer bola sci-fi predstava. Ak o týchto divných potvorách počujete prvýkrát, potom pokračujte v čítaní a povieme vám, čo pred viac ako 20 rokmi patrilo k špičke herného dizajnu.

Lemmings využíva pomerne jednoduchý koncept. Na dvojrozmernej mape vás zaplaví množstvom hlúpych stvorení, ktoré dokážu chodiť iba rovno za nosom. Nerozmýšľajú, nemajú inštinkt, nič. Ich jediným životným cieľom je kráčať, pokiaľ je to len možné. Ako hráč máte nad nimi, našťastie, čiastočnú kontrolu. Môžete im priradiť robotu a oni ju budú robiť. Opäť – pokiaľ to len bude možné.

Lemmingsov nebudete dirigovať samoúčelne. Cieľom je úspešne ich dopraviť z bodu A do bodu B. Aby to nebolo také jednoduché, herné úrovne sú postavené naozaj chaoticky a správnu cestu si budete musieť naplánovať. Ideálne je, keď prežijú všetci, ale ako rýchlo zistíte, niekedy sa určitým stratám nevyhnete. Tento koncept funguje v praxi výborne a je základom logickej hry, ktorá v rôznych reinkarnáciách prežíva už viac ako 20 rokov. V 90-tych rokoch išlo o jednu z najlepšie hodnotených hier, dnešní hráči však majú odlišné požiadavky. Aj preto je otázne, koho nová dotyková verzia osloví.

Pri pohľade na Lemmings Touch nás trochu prekvapuje, že sa táto hra neobjavila na mobilných platformách iOS alebo Android. Vznikla však za podpory spoločnosti Sony, a preto vychádza (zatiaľ) iba na PS Vite. Titul je však prispôsobený na dotykové ovládanie a jediné tlačidlo, ktoré pri hraní využijete, je pravé a ľavé bočné. To vám urýchli, resp. pozastaví čas.

Lemmings Touch sa objektívne hodnotí naozaj ťažko. Keď si odmyslíme dotykové ovládanie, známkovanie v hviezdičkách a rôzne výzvy, ktoré pripomínajú dnešné mobilné hry, základ titulu je naozaj starý. Hrateľnosť sa za 20 rokov nezmenila. Keď sme začali hrať Lemmingsov, okamžite sa objavili spomienky na prvé dobrodružstvá týchto hlúpych stvorení. Nostalgia je pri hodnotení nepríjemný a nechcený prvok, ktorý skresľuje pohľad na hrateľnosť. Dokážu Lemmings osloviť dnešné publikum? Bavila by nás hra aj v prípade, že by sme sa s touto sériou nestretli už v dávnej minulosti?

Tieto otázky majú svoje opodstatnenie. Bez ohľadu na to, že sú Lemmings Touch logickou hrou – sú mierne ťažkopádni a často vyžadujú prístup „pokus – omyl". Lemmingsovia zvládnu vykonávať viacero aktivít a cestou k úspechu nebude iba ich vhodné skombinovanie, ale aj správne načasovanie. Je zrejmé, že herné úrovne budete často opakovať, a to platí aj pre tie najjednoduchšie mapy. Ak spravíte chybu, nasleduje reštart a otravné načítanie úrovne. Toto je jeden z menších záporov, avšak po čase je otravný.

Ďalšou otravou je dizajn ovládania. Ono, zvládnuť množstvo Lemmingsov je nadľudská úloha a ak vám začnú páchať skupinové harakiri, musíte rýchlo reagovať. Preto by sme privítali, ak by hra umožňovala zadávať rozkazy aj počas pauzy. Často sa dostanete do kritickej situácie, kedy je potrebné kontrolovať 2-3 panákov súbežne. Nakoľko sú mnohokrát ďalej od seba, budete musieť rýchlo pozastaviť hru, spustiť ju, okamžite zadať príkaz, znovu pozastaviť a tak ďalej. Je to otrava a situáciu nezachraňuje ani možnosť približovať a odďaľovať hernú plochu.

V tejto súvislosti by sme ocenili, ak by sa dali vytvoriť rady príkazovpre konkrétneho Lemminga. Toto bude pravdepodobne ďalšia vec, ktorá vás bude iritovať. Nepamätáme si, ako tieto prvky fungovali v pôvodných hrách – najmä možnosť rozdávať príkazy počas pauzy, ale dnes je rok 2014 a hráči očakávajú trochu viac „user friendly" rozhranie. Pritom ak by boli tieto prvky zakomponované do ovládania, hrateľnosť to nijak nemení. Hráč by bol menej frustrovaný, pretože by sa hra viac správala podľa jeho predstáv. V Lemmings Touch často zlyháte kvôli chaosu alebo zlému načasovaniu, a to sú prvky, ktoré hru nerobia zábavnejšou, ale otravnejšou. A pritom stačilo tak málo...

Na ovládanie si však eventuálne zvyknete a hoci si z času na čas povzdychnete, že prečo nemôžete jednému panákovi vopred zadefinovať zoznam úloh, jednotlivé úrovne budete úspešne plniť. Hra ich ponúka celkovo viac ako 100 a sú rozdelené do štyroch náročností. Vedzte, že ak budete chcieť všetky splniť na 3 hviezdičky, čaká vás pomerne dosť hodín logického rozmýšľania. V tomto smere môžeme Lemmings Touch iba chváliť a ak máte radi logické hry tohto typu a privítate výzvu, potom sú Lemmings dobrou voľbou. Mnohým hráčom sa však môže recenzovaný titul zdať ťažkopádny, otravný a nezaujímavý... Dnes už herná komunita s Lemmingsami nesúcití tak ako kedysi.

V rámci modernizácie značky sme sa v Touch verzii dočkali aj kvázi tretieho rozmeru. Hoci sú herné úrovne stále dvojrozmerné, objekty a panáci dostali aj nádych 3D. Osobne preferujeme kreslenú grafiku a aktuálna vizuálna prezentácia sa nám príliš nepáči. Ide však iba o kozmetický detail. Lemmings Touch sú vo svojom jadre dobrou hrou. Herného obsahu ponúkajú dostatok, avšak hrateľnosť a prvky dizajnu sa za 20 rokov výraznejšie nezmenili. Zakomponovanie trampolíny alebo nového typu pasce za zmenu hry nepovažujeme. V tom vidíme hlavný problém. Dnešní hráči sú náročnejší a pohodlnejší. Ťažko povedať, či Lemmingsovia dokážu pritiahnuť pozornosť niekoho iného ako „starých známych" – teda hráčov, ktorí sa s touto sériou už stretli.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Lemmings Touch
Platforma: PS Vita
Žáner: Logická
Výrobca: d3t Ltd
Distribútor v GB: Sony Computer Entertainment Europe
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

60%
 
"Lemmings sú späť a nezmenili sa. Je to dobre?"
Klady
  • sú to Lemmings
  • množstvo herného obsahu
  • klasický koncept...
Zápory
  • ...avšak bez zmien
  • nepohodlné ovládanie
  • loadingy pri reštartovaní hernej úrovne
  • umelecký štýl grafiky
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk