Luftrausers - Recenzia

 

Máloktoré hry dokážu vyvolať stav, ktorý vás núti pokračovať v hraní. Ešte jedno kolo a idem späť. Ešte jedno kolo a spravím si domáce úlohy. Ešte jedno kolo a napíšem túto recenziu.Luftrausers sa do tejto kategórie jednoznačne radí. Hra kombinuje jednoduché, avšak chytľavé mechanizmy, návykovosť a krátke herné kolá, čo ešte viac podporuje chuť k opätovnému hraniu. Ešte jedno kolo a prekonám sám seba. Zničím o pár lietadiel viac alebo konečne zostrelím vzducholoď...

Definovať hernú náplň recenzovaného titulu je svojím spôsobom jednoduché, no zároveň aj zložité. Ak si pozriete iba screenshoty, môžete získať skreslenú predstavu, že Luftrausers je ďalšia scrollovacia 2D strieľačka. Hoci v hre budete strieľať, podstatou hernej náplne nebude lietať zľava doprava a kompletizovať herné úrovne. Tie v Luftrausers nie sú. V tejto hre nájdete jedno bojisko, ktoré sa pri každom zapnutí náhodne generuje. Kozmeticky ide o prázdnu plochu, ktorú vypĺňajú iba mraky. Avšak o zábavu sa postarajú nepriateľské lietadlá a lode. Tie sa vždy generujú nanovo, takže každá hra je unikátna. A rýchla. V presile súperov obvykle príliš dlho nevydržíte.

Hoci si základy hrateľnosti osvojíte po pár minútach, majstrom v Luftrausers sa stanete až po niekoľkých hodinách. Ak vôbec. Postupom času sa naučíte prežiť v nehostinnej presile. Zistíte, ako zvládnuť manévrovanie s lietadlom. I keď si vystačíte iba so smerovým krížom a jedným akčným tlačidlom, ovládanie zo začiatku nepôsobí príliš intuitívne.

Luftrausers by ste si mohli veľmi jednoducho pomýliť s tuctovými mobilnými hrami, ktoré ponúkajú nekonečnú úroveň, opakované hranie toho istého a úlohy, ktoré majú hrateľnosť oživiť a hráča motivovať k opakovanému vzlietnutiu do boja. Pristupovať k Luftrausers s predsudkami by však bola chyba. Hoci prvky herného dizajnu sú s dnešnými mobilnými hrami veľmi podobné, výzva, zábava a samotný herný dizajn si zaslúžia prívlastok výborné.

Taktiež sa to nemusí na prvý pohľad zdať, ale titul ide aj do hĺbky. V Luftrausers nájdete celkovo 125 rôznych lietadiel, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a ovplyvňujú spôsob hrania. Lietadlo si prispôsobíte svojim potrebám – poskladáte si ho z troch častí, ktoré si odomknete hraním. Práve odomykanie častí a „levelovanie" vám zaberie 3-4 hodiny. Následne sa hra posunie do roviny plnenia ťažších úloh, čo môže byť zlomový bod, ktorý rozhodne o tom, či budete hrať aj ďalej alebo to vzdáte. To je aj hlavný nedostatok hry. Ako rýchlo vás pohltí, tak rýchlo vás môže prestať baviť. Faktom je, že motivácia po cca 3-4 hodinách opadne, pretože získate všetky časti lietadiel. Následne vás môže motivovať už iba snaha zlepšovať sa, resp. splniť najnáročnejšie úlohy.

Luftrausers napriek tomu patrí do kategórie hier, ktoré si necháte nainštalované na pamäťovej karte už len kvôli tomu, aby ste si ju zapli v prípade, že dostanete chuť na niečo rýchle a akčné. Na hru, pri ktorej nemusíte premýšľať, čo sa odohralo v príbehu a ako sa ovláda. V tom spočíva jej krása a aj preto je ideálna pre mobilnú konzolu.

Luftrausers je svojím spôsobom „malá" hra. Zároveň je však „veľká" vďaka hernému dizajnu a mechanizmom. Nejde o titul pre každého, avšak je veľmi pravdepodobné, že po pár kolách jej prepadnete. Možnože to bude iba niekoľkodňová závislosť, avšak, bude stáť za to.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Luftrausers
Platforma: PS Vita
Žáner: akčná
Výrobca: Vlambeer
Distribútor v GB: Devolver Digital / PSN / Steam
Distribútor v SR: Devolver Digital / PSN / Steam
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Devolver Digital
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
"Zábavné a chytľavé."
Klady
  • návykovosť
  • množstvo lietadiel
  • rýchle a dynamické kolá
  • výzva
Zápory
  • iba „nekonečné hranie“
  • v určitom bode prestane motivovať
korekcia: Nikoleta Janková a Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk