Play Station Vita Pets - Recenzia

 

Vita je prenosná konzola pre všetky vekové kategórie. Toto tvrdenie však musí byť podporené dostupnosťou zodpovedajúceho obsahu, a preto na Vitu prichádzajú virtuálni miláčikovia. Doba slávy Nintendogs je síce už za nami, ale to vôbec nevadí.

Priznávame sa vám, že autor tohto článku Nintendogs nehral. Preto túto hru ani nebudeme s PS Vita Pets porovnávať. Nedá sa však povedať, že by recenzent nemal slabosť pre virtuálne zvieratká. V minulosti úspešne vychoval niekoľko generácií Tamagotchi-ovcov. K Petsom teda pristupoval s kladným vzťahom.

Prechádza virtuálnym útulkom psov je na prvý pohľad rozkošná a vaše dieťa sa možno aj poteší, keď šteňa začne rozprávať. Škoda, že iba po anglicky, resp. v inom cudzom jazyku. Z pohľadu dospelého hráča sa však hlášky pomerne rýchlo zunujú a rozprávanie psa sa stane otravným. Zo štvorice plemien si preto vyberáme šteňa, ktoré má najmenej iritujúci hlas a potvrdzujeme adopciu. Dodajme, že hoci sa titul nazýva Pets, obsahuje iba psov. Mačky nečakajte. Začína samotná hra.

Tá ponúka herné prvky, ktoré sme očakávali, ale aj pár zaujímavých dizajnových rozhodnutí. V prvom rade je tu základná starostlivosť o psa. Treba mu dať najesť, napiť, poškriabať ho a trochu aj potrénovať. Starostlivosť o virtuálneho psa však zohráva menej dôležitú úlohu, ako by sme čakali. Hra vás do ničoho vyslovene nenúti. Nemusíte každý deň zapínať Vitu, aby vám pes neumrel. Hru si zahráte, ak máte chuť. Ponúka inú formu zábavy, ale nezabúda na niečo, čo vám dá aspoň imaginárny pocit, že sa staráte o zvieratko a zvládnete aj toho živého špunta.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o zviera sú pravidelné prechádzky a práve v tomto smere PS Vita Pets „tlačí na pílu". Vonku strávite cca 70% herného času. Aby neboli prechádzky samoúčelné, vývojári zabudovali do hry jednoduchý príbeh a spolu so šteňaťom tak budete odkrývať tajomstvo legendy. Popritom si zahráte niekoľko minihier, spravíte fotky, naučíte psa novým trikom a to je asi tak všetko. Bežný hráč ohrnie nosom, avšak pre dieťa ideálna nenáročná zábava. Len keby tá hra bola aspoň v češtine.

Nakoľko je hrateľnosť rozdelená do viacerých častí, zrekapitulujme si to. Budete sa starať o psa – kupovať mu nové oblečenie, umývať ho, škrabať ho... Vo všetkých prípadoch využijete dotykovú obrazovku. Počas prechádzky s ním budete aportovať, určíte mu, kde má ňuchať a dokonca po ňom aj odpracete hovienko. Pri kakaní vás dokonca slušne poprosí, aby ste sa otočili. Skromný odhad – deti budú z tejto časti nadšené. A na záver je tu veľká mapa, ktorú musíte preskúmať. Popritom vás čaká viacero minihier, ktoré sa však často opakujú. Minihry spája využitie dotykového displeja a jednoduchá hrateľnosť. Výsledkom je stereotyp, ale deťom to možno až tak vadiť nebude. Popravde, na Vitu ťažko nájdete ideálnejšiu hru pre deti. Ponúkajú sa síce Invizimals, ale šteňatá sú jednoducho rozkošné.

A práve v tomto smere PS Vita Pets exceluje. Hra je jedným slovom rozkošná a virtuálne šteňatá sú „ňuňuňu." To samo o sebe stačí, aby bola hra zaujímavá pre deti. Preto vývojárov chválime, že sa snažili priniesť aj nejakú pridanú hodnotu a tou je príbeh. Mimochodom, hoci vás hra príliš k nejakému postupu netlačí, v niektorých momentoch si musíte psa vytrénovať, aby ste sa pohli ďalej. Takisto sa nám páči aj využitie mikrofónu – psa môžete naučiť, aby reagoval na vaše povely a hoci po slovensky nehovorí, nášmu jazyku bude rozumieť. Stačí párkrát zopakovať žiadaný povel.

Pets je z hľadiska hrateľnosti priemerná hra. Avšak nakoľko je určená prevažne deťom, je to pochopiteľné. Myslíme si, že potreby cieľovej skupiny odhadli vývojári správne, aj keď pár vecí by sa dalo spraviť inak. Niekto by možno ocenil väčší dôraz na simuláciu starostlivosti a výchovy, resp. vývoj a dospievanie zvieraťa. Faktom je, že šteňa sa počas hrania nemení a Pets sú skôr o minihrách a o odkrývaní legendy, ako o samotnom staraní sa o zviera. Ide o nenáročnú zábavu, ale deti vlastne nemajú radi komplikované veci. Takže by to vo finále ani nemuselo vadiť.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Play Station Vita Pets
Platforma: PS Vita
Žáner: detská
Výrobca: Spiral House
Distribútor v GB: Sony Computer Entertainment Europe
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

60%
 
"Šteká, to hovorí to a zabaví to vaše deti. Aspoň na chvíľu."
Klady
  • grafika a animácie
  • rozkošné virtuálne "ňuňuňu" šteňatá
  • snaha vývojárov o pridanú hodnotu
  • deti zabaví
Zápory
  • stereotypné
  • pre dospelého hráča nudné
  • otravné rečnenie zvierat
  • iba základná starostlivosť o šteňatá
korekcia: Paulína Postihačová a Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk