Diggs Nightcrawler - Recenzia

 

V júni všetci hovorili iba o The Last of Us. Na PS3-ke sa však objavila aj ďalšia hra – Diggs Nightcrawler. Menší rest doháňame recenziou v pravom čase. Ak sa vaše dieťa chystá do školy, interaktívnou rozprávkou, knihou a hrou v jednom balení ho určite potešíte.

 

Darčeky sa obvykle rozdávajú za vysvedčenia, no v prípade mladých školákov poteší úvodná motivácia na nový školský rok. Či už máte doma prváka alebo iného „prvostupniara“, Diggs Nightcrawler je ideálny titul, ktorý nachvíľu obmäkčí aj ženy – mamičky. Ich neustále pripomienky na tému, aké sú videohry škodlivé, že dieťa nemá sedieť pred PlayStationom, a že tá čierna škatuľa vyletí von oknom, v prípade Diggsa nečakajte. Práve naopak. Diggs je charizmatický „žouželák“ , a ak nemá žena fóbiu z dážďoviek, potom sa pred televízorom stretne celá rodina.

Dôvod, prečo je veľmi prozaický. Diggs je totižto kniha. Interaktívna. Ktorá sa pozerá cez PlayStation. Chaos z predchádzajúcich viet má pomerne logické vysvetlenie, a keď vyskúšate Wonderbook v praxi, uznáte, že tento výmysel je efektívny aj efektný. Wonderbook využíva rozšírenú realitu a zo všetkých ostatných pokusov – EyePet, EyeToy atď., to robí najlepšie. Samozrejme, aj EyePet mal svoje čaro, v prípade Wonderbooku sme však nadšení z toho, ako vývojári skĺbili rozprávkový príbeh, knihu a interakciu zo strany používateľa.

Ľuďom sa nechce čítať, Diggs Nightcrawler je však kniha, ku ktorej sa budú deti vracať s radosťou. Má chytľavú a pútavú prezentáciu. Keď na Wonderbook namierite PlayStation Eye kamerou, z knihy vyrastie virtuálny svet, priamo vo vašej obývačke. Dážďovka Diggs je detektív a hoci sa príbeh radí do žánru noir, atmosféra, zápletka, herné postavy a všetko v hre/knihe je prispôsobené pre detského diváka. Sony dokonca knihu/hru lokalizoval do českého jazyka, a to je jedným slovom bomba. V minulosti sme často recenzovali detské hry, ktorým však chýbala lokalizácia. Teraz je situácia iná. Český dabing je vydarený, chválime aj český preklad, ktorý nepôsobí rušivo. Vďaka tomu dáte dieťaťu do ruky knihu a necháte ho, aby spoznávalo interaktívny svet.

„Čítanie“ sprevádza viacero aktivít, ktoré musíte s knihou robiť. Okrem otáčania stránok, aby ste pokračovali v príbehu, budete knihou triasť, nakláňať ju, otáčať ju. Sem-tam dokonca zakričíte, aby naša dážďovka pokračovala v pátraní. Kto zabil vajíčko? Chcel si urobiť praženicu alebo prečo je Valda Cvalda rozbité? A kde sú ostatné časti jeho škrupiny? Je zrejmé, že zápletka, ako aj celá hra, je určená mladým čitateľom.

Pre staršieho hráča nepredstavuje Diggs žiadnu výzvu. Knihou prebehnete za hodinu a pol. Dieťa sa zabaví dlhšie. Bez ohľadu na váš vek – Diggs Nightcrawler predstavuje výborný herný zážitok. Dualshocku sa počas hrania nedotknete, na všetko vám postačí kniha. To je v prípade Diggsa váš jediný ovládač. A aj keď je náplň z hľadiska hrateľnosti primitívna, koncept interaktívnej knihy v praxi funguje. Dodajme, že okrem knihy môžete využiť aj Move ovládač, pomocou ktorého budete fotiť Diggsa a iné postavičky z hry.

Ako sme už spomenuli, príbehom sa prelistujete, pretrasiete, preotáčate, prenakláňate, prebúchate a iné pre-činnosti s knihou počas 1,5 až 2 hodín. Dieťa si môže príbeh spustiť opäť, v cudzom jazyku a zdokonaľovať sa tak v angličtine alebo nemčine. Alebo sa pokúsi splniť všetky fotografické úlohy, ktoré sa v knihe/hre nachádzajú. Alebo knihu odloží a nevráti sa k nej – možno ju raz ukáže kamarátom na návšteve. Ak Diggs zabaví vašu rodinu iba na dve hodiny, pri cene cca 15 eur, ide o pomerne dobrý pomer cena/výkon. Návšteva v kine by vás vyšla drahšie. Na druhej strane, ak potrebujete kúpiť aj knihu Wonderbook a kameru PS Eye, potom je cena balenia drahšia. Pre Wonderbook však v minulosti vyšla kniha zo sveta Harryho Pottera a snáď sa v budúcnosti objavia ďalšie interaktívne knihy. V takom prípade ide o investíciu (aj) do budúcnosti.

Interaktívne knihy v prevedení ako Diggs Nightcrawler sú výborné. Ak bude Sony podporovať tento projekt aj naďalej, potom sa môžu rodičia aj deti tešiť na ďalšie príbehy. Diggs dokazuje, že koncept funguje a dokáže zaujať starších aj mladých hráčov. Samozrejme, klasickým knihám sa nevyrovná nič, avšak Wonderbook je výborný príklad knihy novej generácie. Až raz bude existovať hologram, potom hologramové knihy budú vyzerať práve takto. Dovtedy, ak máte PS3, neváhajte – Wonderbook stojí za vyskúšanie. A ak máte doma malého predškoláka alebo školáka, toto tvrdenie platí dvojnásobne.

Informácie o hre

Game Cover
Diggs Nightcrawler
Platforma: PS3
Žáner: Interaktívna kniha
Výrobca: Moonbot Studios
Distribútor v SR: SONY
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: SONY
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Kniha, hra alebo interaktívna rozprávka?
  Klady
  • koncept
  • český dabing
  • originálny herný zážitok
  Zápory
  • obmedzená hrateľnosť v pravom slova zmysle
  • horší pomer cena/výkon pri kúpe balenia s knihou Wonderbook a kamerou PS Eye
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk