Disney Infinity: Marvel Super Heroes (2.0 Edition) - Recenzia

 

Viete, čo je rozšírená realita? Je to snaha vývojárov prepojiť naše okolie s virtuálnymi objektami. A objavuje sa aj v hrách. Mohli ste sa s ňou stretnúť najmä na prenosných konzolách PS Vita a Nintendo 3DS. Výsledok neohúril a preto si niektorí tvorcovia hier povedali, že to skúsia naopak. A preto dnes recenzujeme Disney Infinity v druhej verzii, ktorá bude horúcim adeptom na vianočný darček.

 

Dôvod je zrejmý. V Disney Infinity 2.0 budete ovládať širokú skupinku hrdinov z univerza Marvel. Pri kúpe hry ich dostanete pár – v závislosti od verzie 3 až 5, a ďalšie si v prípade záujmu dokúpite. Disney Infinity totiž, podobne ako séria Skylanders, kombinuje videohru so zberateľským elementom. Virtuálnych hrdinov nájdete v balení aj vo fyzickej podobe a rozkošné figúrky si vystavíte do poličky.

Rozšírená realita v prevedení Disney Infinity sa odlišuje od prístupu, s ktorým zožali mobilné zariadenia rôznorodý úspech. Tieto hry využívajú zabudovanú kameru, aby snímali vaše okolie a doňho umiestnili virtuálne postavy a objekty. Disney Infinity je však na prvý pohľad úplne klasická hra – realitu však rozširuje už spomenutými fyzickými figúrkami. Tie umiestnite na špeciálny portál (k PlayStationu je pripojený pomocou USB portu, je súčasťou starter packu) a pomocou neho pošlete hrdinov z fyzického sveta do toho virtuálneho.

Samozrejme, samotnú hrateľnosť tento koncept výrazne nemení. Používateľský zážitok však posúva na novú úroveň. Disney Infinity je hra, ktorá je zameraná hlavne na mladých hráčov, ale aj nás dokázala nadchnúť taká maličkosť, ako je výmena jednej figúrky za druhú a okamžité zareagovanie na túto zmenu v hre. Je to iný pocit, ako keď si pozastavíte hru a v ponuke si prepnete jedného hrdinu za ďalšieho. To, že hrdinu fyzicky chytíte a presuniete ho z pulzujúceho portálu na bok a do boja pošlete druhého bojovníka... vytvára to intenzívnejšie puto medzi hráčom a hrou. Aspoň my sme to tak vnímali a vieme si predstaviť, že mladí hráči si to užijú ešte viac. Najmä ak si vedia vytvoriť vzťah k hračkám a vymýšľať si vlastné príbehy. S figúrkami z Disney Infinity sa tak zahrajú aj v skutočnom svete, aj v samotnej hre. A toto je jeden z najväčších triumfov tohto titulu.

Predchádzajúca časť recenzie bola do veľkej miery určená aj rodičom, ktorým Google vyhodil túto stránku, keď hľadali, čože to Disney Infinity je. Práve tejto skupine čitateľov venujme ešte pár viet. Disney Infinity totiž nie je hra, ktorá končí jednou kúpou (teda môže, ale nemusí). Okrem úvodného balenia (Starter Pack), ktoré obsahuje hru, tri figúrky hrdinov, príbehovú figúrku a spomenutý portál, si môžete dokupovať aj ďalších hrdinov. Okrem toho sú v predaji aj špeciálne balíky, ktoré obsahujú ďalšie príbehové podstavce. Totiž, Disney Infinity 2.0 v sebe obsahuje tri hry, ktoré majú samostatný príbeh a prostredie. V základnom balení dostanete univerzum Avengers, v predaji bude aj svet Spidermana a Strážcov Galaxie. Toto sú dôležité informácie, o ktorých potrebujete vedieť – najmä ak si chcete k základnému baleniu dokúpiť pár ďalších hrdinov. „I am Groot" je síce výborný hrdina, ale bez príbehovej figúrky Guardians of Galaxy ho využijete iba v tzv. Toy Boxe. So svetom Avengers je nekompatibilný. Ak si budete chcieť zahrať aj príbehové misie, budete potrebovať tzv. Play Set, čo je oficiálne označenie príbehovej figúrky, resp. podstavca. Všetky dôležité informácie mimochodom nájdete na zadnej strane obalu.

Postupne sa dostávame k samotnej hre. Disney Infinity je akčná hra, ktorá je určená hráčom starším ako 7 rokov. Ide o nenáročnú akciu, ktorá je prístupná a zameraná najmä na jednoduchosť. To znamená, že jedným tlačidlom skáčete, druhým bojujete a ďalšie zabezpečuje interakciu s okolitými predmetmi. Nečakajte akciu na úrovni Batmanov alebo poslednej hry zo sveta Middle-Earth. Boj je priamočiary a stačí stláčať jedno tlačidlo. Čo v praxi znamená, že Disney Infinity zvládne naozaj každý. Vzhľadom k zameraniu hry nemôžeme túto jednoduchosť považovať za zápor. Ide predsa o titul, ktorý je určený prevažne deťom. Na druhej strane, pri hraní sme sa zabavili aj my. Ide o bezduchú akciu, pri ktorej sa dá veľmi dobre relaxovať. Je nenáročná na osvojenie, čo ocenia aj rodičia, ktorí majú s hrami minimálne skúsenosti a chcú sa zahrať so svojimi ratolesťami. Ak však čakáte prepracovanú hrateľnosť, potom Disney Infinity nesplní vaše požiadavky.

My sme v rámci testovania mali možnosť vyskúšať univerzum Avengers. Zahrali sme si za Black Widow, Iron Man-a, Thor-a aj Kapitána Ameriku. Každý hrdina má špecifické animácie, útoky a špeciálnu schopnosť, ktorú si nabijete počas boja. Chválime aj spracovanie samotných figúrok, ktoré sú veľmi pekné a zbierke v poličke určite hanbu robiť nebudú. Okrem tejto štvorice je k dispozícii ešte Hulk. Zo sveta Strážcov Galaxie sa predávajú všetci hlavní hrdinovia a Spider-mana doplňuje Nick Fury, Venom, Nova aj Iron Fist.

Každá postava má vytvorený aj vlastný strom schopností. Disney Infinity má v sebe zabudovaný jednoduchý RPG systém – za úspešné boje a plnenie úloh získavate skúsenostné body, zvyšujete si úroveň, odomykáte si nové schopnosti a vylepšujete tie existujúce. Herný svet je otvorený a podobne ako celá hra, zjednodušený. Nebudete blúdiť a to aj napriek tomu, že hra nie je dostupná v českej verzii. Angličtina je však nenáročná a Disney Infinity vám pomocou grafických značiek radí, kam treba ísť a čo treba splniť. Okrem bežných príbehových misií nájdete aj vedľajšie úlohy, ktoré spočívajú v behaní po hernom svete, ničení nepriateľov a objektov. Nároční hráči by sa mohli sťažovať na jednotvárnosť exteriérov, ale deti budú pri hraní riešiť asi iné veci. Behanie po svete však príjemne oživujú príbehové misie.

Tzv. Play Set – príbehovú kampaň po pár hodinách dokončíte, avšak Disney Infinity ponúka aj ďalšie režimy. Toy Box je jedno veľké virtuálne ihrisko, kde si môžete vytvárať nové minihry alebo hrať výtvory, ktoré si stiahnete od ostatných hráčov. Veľmi zjednodušene povedané, Toy Box môžeme prirovnať k Minecraftu, v tom zmysle, že si dokážete vytvoriť vlastný svet. Samozrejme, prirovnanie k Minecraftu je veľmi vzdialené, v Disney Infinity funguje tvorenie a upravovanie sveta iným spôsobom. Podstata je však tá, že ak si chcete vytvoriť vlastný svet a rozvíjať kreativitu, Toy Box je výborný nástroj. Zároveň ide o protipól k príbehovej kampani. Play Sety ponúkajú nenáročnú a jednoduchú zábavu, pri ktorej nie je potrebné premýšľať. Pri experimentovaní v Toy Boxe však budete musieť vyvinúť určitú snahu – minimálne sa zamyslieť nad tým, ako má výsledok vyzerať.

Disney Infinity 2.0 je veľmi špecifická hra. Je určená najmä deťom, ale dokáže osloviť aj starších hráčov. Jednou z veľkých výhod je prepojenie s figúrkami, ktoré nie sú iba výstavným artiklom, ale sú súčaťou hry. Bez nich si Disney Infinity nezahráte. Chválime, že vývojári do titulu integrovali aj režim Toy Box, v ktorom sa dá naozaj vyblázniť, ak máte chuť tvoriť nové veci. Za zmienku stojí aj to, že v tomto režime si zahráte za ľubovoľného hrdinu. Neplatia také obmedzenia ako v prípade príbehových kampaní. Mimochodom, Disney Infinity si môžete zahrať aj na počítači. Hra je dostupná na stiahnutie bezplatne z oficiálnych stránok a počas obmedzenej doby môžete využívať jedného z hrdinov. Následne je potrebné kúpiť niektorý z balíkov. Alebo si môžete zakúpiť figúrku konzolovej verzie – každá z nich obsahuje kód, pomocou ktorého si daného hrdinu sprístupníte aj v PC verzii. Ak teda neviete, či je Disney Infinity hra pre vás, potom si ju vyskúšajte na počítači. Avšak konzolová verzia ponúka lepší používateľský zážitok, práve vďaka USB portálu a figúrkam hrdinov.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Disney Infinity: Marvel Super Heroes (2.0 Edition)
Platforma: PlayStation 3
Žáner: Detská akčná hra
Výrobca: Avalanche Software
Distribútor v GB: Disney Interactive Studios
Distribútor v SR: COMGAD
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
"Výborné prepojenie zbierania figúrok s videohrou"
Klady
  • svet Marvelu
  • kvalita zhotovenia figúrok
  • prístupné pre deti aj dospelých
  • jednoduchá hrateľnosť
  • Toy Box
Zápory
  • jednotvárne exteriéry
  • stereotypné vedľajšie úlohy
korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk