Headmaster – Recenzia

Headmaster – Recenzia

 

Headmaster je presne ten typ hry, ktorá by nemohla fungovať nikde inde, iba vo virtuálnej realite. Nejde o to, že by ponúkala atmosféru alebo niečo, z čoho ponorenie sa do virtuálnej reality profituje. V tomto prípade ide čisto o praktický dôvod – ovládačom sa stane vaša hlava a celú hru budete iba hlavičkovať.

Uznávame, že takýto koncept neznie lákavo a aj my sme spočiatku k hre pristupovali skôr skepticky. Hlavičkovanie vo virtuálnej realite je zábavná myšlienka a ako tech-demo sa určite uživí, ale zvládne fungovať vo forme plnohodnotnej hry? Odpoveď je kladná a hra do veľkej miery ťaží z toho, že samotní tvorcovia ju poňali s humorom a najmä – že dokázali inteligentne navrhnúť dizajn jednotlivých úrovní.

Hlavným hrdinom Headmaster je futbalista, ktorý nesplnil očakávania tímu, a tak bol poslaný do futbalovej akadémie, aby trénoval hlavičkovanie. Pri pohľade na vizuálne spracovanie hry je jasné, že Headmaster nechce navodiť pocit z profesionálneho futbalového klubu. A ani vás nenechá ochutnať život profesionálneho futbalistu. Akadémia skôr pripomína väzenie a vašou úlohou tak bude z tohto prostredia utiecť. Tréningový personál – ak vôbec nejaký je, bude váš pobyt spríjemňovať rôznymi hláškami a pokiaľ si pri hraní spomeniete na sériu Portal, nebudete sami. Hru od Valve nám Headmaster svojím spracovaním a atmosférou pripomína najviac.

Samozrejme, herná náplň je úplne iná. V Headmasterovi budete naozaj iba hlavičkovať. K hraniu nepotrebujete ani ovládač, vystačíte si s vašou hlavou a okuliarmi PlayStation VR. Jednotlivé položky budete potvrdzovať niekoľkosekundovým pohľadom na ne a základom hrateľnosti je správne načasovaný pohyb hlavy dozadu a potom dopredu. Ako keby ste hlavičkovali na mieste. Výhodou je, že nemusíte skákať a ani to neodporúčame, keďže PS VR okuliare sú s konzolou spojené pomocou kábla.

Hlavičkovanie ako také má veľmi jednoduchú hernú náplň. Niekto by povedal, že pohyb hlavou v rámci imitovania hlavičkovania je asi rovnaká zábava, ako ťukanie na displej smartfónu, ale s týmto sa nestotožňujeme. Súhlasíme s tým, že hlavičkovanie nie je nič zložité. Avšak presne trafiť loptu tam, kam si želáte, je oveľa náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A nakoľko sa Headmaster pomerne rýchlo presunie z roviny „aha, hlavičkuj“ do roviny „toto je vlastne puzzle a ak chceš úroveň úspešne dokončiť, musíš hlavičkovať naozaj presne“, vo výsledku ide o hru, ktorá predstavuje veľkú výzvu a je zábavná.

Bez ohľadu na to, či vás Headmaster osloví, alebo nie, ide o hru, ktorá by nikde inde nefungovala. V rámci PS VR hier je množstvo titulov, ktoré z virtuálnej reality profitujú iba lepším zážitkom z hrania, avšak Headmaster je príklad titulu, ktorý by ste si bez VR okuliarov nezahrali. Vývojárov chválime za to, že hlavičkovanie je rozpoznané naozaj presne a počas hrania viete sami rozoznať, kedy odhlavičkujete loptu zle a kedy dobre. Je to haluz, pretože sa de facto spája pohyb vašej hlavy v realite s loptou vo virtuálnej realite, ktorú reálne necítite. Ale aj napriek tomu viete, ako zdokonaľovať techniku hlavičkovania. Samozrejme, zásluhy treba priznať aj spoločnosti Sony. Headmaster je jedna z najvhodnejších hier, ktorá poukazuje na to, aké presné je rozpoznávanie pohybu hlavy v prípade PS VR.

Naše hodnotenie

Headmaster je prekvapujúco dobrá hra pre virtuálnu realitu. Nenadchne každého, ale zaslúži si pochvalu za koncept a jeho spracovanie. Virtuálne hlavičkovanie by mohlo po chvíľke omrzieť, Headmaster však obsahuje množstvo nápaditých úrovní, vďaka ktorým si hra zachováva zábavnosť.

Klady

  • presné rozpoznávanie pohybu hlavy
  • niektoré misie sú náročné
  • komediálne spracovanie

Zápory

  • virtuálne hlavičkovanie nebude baviť každého

Informácie o hre

Headmaster

Headmaster 2016

Headmaster je nezávislá hra, ktorá vám umožní hlavičkovať vo virtuálnej realite. Svojím spracovaním a dizajnom plnohodnotne využíva možnosti PS VR.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Športová arkáda
  • Výrobca: Frame Interactive
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk