PlayStation VR – Recenzia

PlayStation VR – Recenzia

 

PlayStation VR je cenovo najdostupnejšia virtuálna realita pre hráčov a pokiaľ vás zariadenia tohto typu zaujímajú, určite ste ju už spomenuli v liste Ježiškovi. A pokiaľ sa stále rozhodujete, či si PS VR zaobstarať, alebo počkať na ďalšiu generáciu, či sa virtuálnej realite úplne vyhnúť, prečítajte si náš článok. Vo VR sme strávili desiatky hodín a o naše poznatky sa s vami radi podelíme.

Hneď na začiatok treba priznať, že sme fanúšikmi virtuálnej reality. Je to nová platforma, ktorá má obrovský potenciál a technológia nás láka. Pri testovaní PlayStation VR sme teda k zariadeniu pristupovali s počiatočným nadšením. Autor tohto článku mal takisto možnosť vyskúšať aj iné zariadenia pre virtuálnu realitu, avšak nie v domácich podmienkach. V tomto smere je PlayStation VR naša prvotina.

Pokiaľ ste sledovali vývoj PlayStation VR, pravdepodobne viete, že sa toto zariadenie pôvodne prezentovalo pod kódovým označením Project Morpheus. Taktiež asi viete, že okrem samotných VR okuliarov nájdete v balení aj externú procesovú jednotku, ktorú je nutné ku konzole pripojiť. O čom sa však v minulosti príliš nehovorilo, je spleť káblov, ktorá vám doma vznikne po pripojení PlayStation VR ku konzole PlayStation 4 alebo k jej Pro verzii. Množstvo káblov prekvapilo aj nás a pokiaľ máte teraz pod televízorom elegantne položenú konzolu, pripravte sa na to, že sa to zmení.

Káble, kam sa pozrieš

Inštalácia PS VR totiž zahŕňa pripojenie externej procesovej jednotky ku konzole PS4 pomocou HDMI a USB kábla. Jeden HDMI kábel ide z konzoly do procesovej jednotky, ďalší HDMI kábel ide z tejto krabičky do televízora. V prípade USB kábla oceníte novú verziu konzoly, PlayStation 4 Pro, ktorá má USB port aj v zadnej časti konštrukcie. Ak máte pôvodnú PS4-ku, musíte použiť jeden z dvojice predných portov. Ďalší kábel smeruje z externej jednotky do napájania, takže si pripravte extra zásuvku. A aby toho nebolo málo, ku konzole musíte pripojiť aj PlayStation kameru. Ak ste teda mali doteraz v PS4-ke jeden HDMI kábel a jeden napájací kábel, po pripojení PS VR získate extra krabicu a minimálne štyri káble navyše. A to sme nezapočítali pomerne hrubý kábel, ktorý spája samotné VR okuliare s externou jednotkou.

Množstvo káblov je z používateľského hľadiska nežiadaná príťaž, ale faktom je, že inak to dnes nejde. Áno, pre HTC Vive je už dostupný aj bezdrôtový modul, ktorý umožňuje prepojiť počítač s okuliarmi aj bez káblov, ale ten stojí 220 dolárov. Cena PS VR štartuje na 399 eur.

Hoci je väčšina káblov otravná skôr z estetického hľadiska, na kábel, ktorý spája externú jednotku s okuliarmi, si budete chvíľu zvykať. Počas hrania ho totiž budete mať v okolí krku, pliec a prípadne aj chrbta. A aby toho nebolo málo, ďalší kábel spája VR okuliare so slúchadlami, ktoré sú pre intenzívny zážitok z VR nevyhnutné. Síce sa nám nestalo, že by sme sa o tieto káble „obesili“, ale aj tak dúfame, že ďalšia generácia už bude bezdrôtová.
OK, káble sem, káble tam, ide o nutné zlo, s ktorým treba počítať. Z používateľského hľadiska však dávame do pozornosti dva poznatky. Prvým je, že ak máte bezdrôtové slúchadlá, v kombinácii s PS VR ich nepoužijete v bezdrôtovom režime. Treba ich pripojiť káblom. Výhodou je, že VR okuliare dokážu generovať 3D zvuk a ten posielať do slúchadiel, takže priestorový zvuk si užijete aj v prípade, že vaše slúchadlá túto funkciu nepodporujú. Našťastie nejde o gýčový 3D zvuk, ale o niečo, čo reálne zlepšuje pocit z hrania. Zvuk totiž často funguje ako pomôcka, ktorá vám napovedá, kam sa pozrieť. Pripomeňme, že vo virtuálnej realite máte k dispozícii 360-stupňový virtuálny priestor a vývojári ho radi využívajú. Minimálne jeho polovicu, ktorú máte pred sebou a po bokoch.

Druhý poznatok smeruje na hráčov, ktorí majú doma 4K televízor s podporou technológie HDR. Externá jednotka PS VR nedokáže HDR signál prenášať, čo v praxi znamená jediné. Ak máte doma PlayStation 4 Pro a chcete si hru (klasickú, nie pre PS VR) užiť na televízore so všetkými vymoženosťami, musíte prepojiť konzolu s televízorom priamo. Pokiaľ v HDR režime hrať nebudete, externá jednotka dokáže prenášať obraz v rozlíšení až 4K, takže netreba čachrovať s káblami.

Toľko potenciálne obmedzenia a starosti, ktoré so sebou môže PS VR priniesť. Prejdime však k tomu dôležitému. Ako sa vo virtuálnej realite hrá? Inak a aj rovnako. Takúto odpoveď ste možno nečakali (alebo áno), takže si ju vysvetlime podrobnejšie.

Hlavné lákadlo PS VR? Iné vnímanie hier

Čaro virtuálnej reality spočíva v tom, že máte priamo pred očami OLED displej s rozlíšením 1920×1080. Displej je síce pomerne malý, avšak vďaka šošovkám máte pocit, že máte pred sebou veľké filmové plátno. Okuliare majú 100-stupňové zorné pole, nemáte teda pocit, že ste v skafandri. A nakoľko hry pre virtuálnu realitu ponúkajú 360-stupňové virtuálne prostredie a PS VR má veľmi dobre spracované snímanie pohybu VR okuliarov a vašej hlavy, výsledkom je uveriteľný pocit, že sa nachádzate priamo v hre. Na pohyb vašej hlavy totiž reaguje hlavný hrdina alebo hra samotná a verte, že rozhliadanie sa pohybom hlavy je oveľa uveriteľnejšie ako používanie pravej analógovej páčky. Pokiaľ by ste chceli takýto pocit evokovať bez VR okuliarov, pravdepodobne by ste museli vytvoriť guľu z obrazoviek televízorov s vami v strede. Každý displej by zobrazoval určitú časť virtuálneho sveta.

Vnímanie virtuálneho sveta je tou najvýraznejšou zmenou, ktorú prináša virtuálna realita. Hry sú v jadre totožné a z hľadiska hrateľnosti nečakajte, že vám PS VR ponúkne niečo, čo ste ešte nevideli. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, ako je Headmaster, avšak tituly ako Driveclub VR, EVE: Valkyrie, RIGS Mechanized Combat League či Robinson: The Journey by ste si rovnako dobre zahrali aj bez virtuálnej reality. Áno, boli by ste viac izolovaní od herného sveta, ale čo sa herných mechanizmov týka, rovnako dobre fungujú aj na klasickej televíznej obrazovke.

Virtuálna realita je však dvojsečnou zbraňou. Výhodou je, že má potenciál ponúknuť intenzívnejší zážitok z hrania. Nevýhodou je, že virtuálnu realitu bude vnímať každý inak. Nájdu sa používatelia, ktorým bude z hrania v PlayStation VR nevoľno. U niekoho sa to prejaví po 15 minútach, u niekoho po hodine a u niekoho vôbec. Nejde však o nedostatok PS VR, je to problém všetkých zariadení, vrátane Oculus Rift a HTC Vive. Aj u nás v redakcii sa pri hraní niektorých hier objavil pocit kinetózy, a to sme podobné pocity počas rôznych krátkodobých testovaní virtuálnej reality v minulosti nemali. Pod prípadnú nevoľnosť sa môže podpísať viacero premenných – aj také drobnosti, či ste unavení, alebo sedíte atď. V redakcii sme napr. počas testovania zistili, že večerné hranie vo VR po namáhavom dni nemá zmysel. Boli sme náchylnejší na pocit nevoľnosti. Rovnaký pocit sa dostavil, keď sme sa pohodlne usadili na gauči. V našom prípade sa nám lepšie hralo, keď sme si vystreto sadli na stoličku. Je to však subjektívne a každý bude na hranie vo virtuálnej realite reagovať inak. Sony odporúča robiť po každej hodine hrania 15-minútovú prestávku a PS VR neodporúča deťom mladším ako 12 rokov.

Dvojsečnou zbraňou je aj to, že vás PS VR výborne izoluje od okolitého sveta. Napomáha to zážitku z hrania, avšak takáto izolácia nie je vždy vítaná. Hlavne, ak si chcete hru zapnúť ako „podmaz“ a popritom sa rozprávať s inými ľuďmi v miestnosti alebo reagovať na ostatných. Toto si treba uvedomiť, ideálne ešte pred kúpou PS VR. Pokiaľ nemáte podmienky na to, aby ste sa pri hraní doslova zahĺbili do hry aspoň na polhodinu-hodinu a ignorovali všetko okolo vás, potom o virtuálnej realite asi nemá zmysel uvažovať.

Pokiaľ si PS VR kúpite, určite venujte pozornosť úvodnému nastaveniu. Keď si okuliare zle nastavíte alebo si ich zle dáte na hlavu, obraz môže byť rozostrený a podpíše sa to pod celkový zážitok z hrania. Rovnako nepodceňujte umiestnenie kamery a osvetlenie miestnosti. Oba faktory môžu ovplyvniť kvalitu snímania pohybu vašej hlavy.

Grafika nie je silnou stránkou, no nevadí to

PlayStation VR funguje s konzolou PlayStation 4 aj s jej výkonnejšou verziou PS4 Pro. My sme ju testovali v kombinácii s oboma verziami a pokiaľ doma nemáte žiadnu konzolu, odporúčame kúpiť balík PS VR + PS4 Pro, ktorý obsahuje aj potrebnú PlayStation Kameru. Cena tohto balíka sa pohybuje na úrovni 900 až 950 eur a získate najvýkonnejšiu hernú konzolu súčasnosti spolu so všetkým, čo potrebujete pre plnohodnotné hranie v PlayStation VR.
PS VR ponúka veľmi dobrý zážitok aj v kombinácii s klasickou PS4-kou. Grafická stránka hier síce neohúri a niektoré textúry sú doslova kockované, avšak hry bežia minimálne s 90fps a počet snímok je stabilný. PlayStation 4 Pro síce profituje z extra výkonu, ale všimli sme si skôr iba kozmetické zmeny, ako sú napr. detailnejšie svetelné efekty v prípade PlayStation VR Worlds, alebo vzdialenejšie vykreslenie herného sveta v Robinson: The Journey. Autá v Driveclub VR ani pri hraní na PS4 Pro nedosahujú grafickú kvalitu, akú ponúka štandardná verzia hry pre PS4.

PlayStation VR však nie je o grafike. Je to najmä o intenzívnejšom zážitku z hrania a ten dokáže poskytnúť aj napriek tomu, že hry nevyzerajú tak dobre, ako keď hráte na televíznej obrazovke. Uvidíme, či sa v budúcnosti objavia výraznejšie rozdiely medzi hraním vo virtuálnej realite pomocou PS4-ky alebo PS4 Pro, avšak potenciálnym záujemcom o PS VR odporúčame PS4 Pro. Predsa len, konzola Pro má viac ako 2-násobný výkon v porovnaní s klasickou PlayStation 4.

A pokiaľ už doma PS4-ku máte, nemusíte ju hneď meniť za PS4 Pro. Zážitok z hrania v PS VR je aktuálne veľmi podobný na oboch konzolách a sami uvidíte, či vás virtuálna realita osloví, alebo nie. Výmena PS4 za PS4 Pro s najväčšou pravdepodobnosťou váš názor nezmení.

„Killer hra“ chýba, portfólio je však nadštandardne bohaté

Sony treba pochváliť, pretože PlayStation VR dnes ponúka množstvo hier a zážitkov, ktoré si môžete zakúpiť alebo stiahnuť. Je ich tak veľa, že ich pravdepodobne nestihnete hneď všetky zahrať a výhodou je aj nižšia cena väčšiny z nich. V obchode PlayStation Store nájdete dedikovanú sekciu, ktorá je venovaná PlayStation VR a do pozornosti dávame aj aplikáciu PlayStation VR Demo, vďaka ktorej môžete mnohé z hier vyskúšať aj bez platenia.

Takzvaná „Killer hra“, ktorá by vás prinútila kúpiť PS VR iba kvôli nej, zatiaľ chýba, ale nevadí to. Ponuka hier je dostatočne rôznorodá a každá z nich ponúka špecifický zážitok. A práve o tom je celá virtuálna realita. O nových zážitkoch a intenzívnejšom pocite z hrania. Ako sme však už spomenuli, virtuálna realita nie je pre každého.

Prevedenie na jednotku

Z technologického hľadiska ťažko niečo Sony vyčítať. PlayStation VR je výborne odvedená práca. Kvalita displeja, sledovanie pohybu hlavy, to všetko funguje na jednotku. Môžu sa síce objaviť problémy, keď máte v okolí hlavy pohybové Move ovládače, čo kameru zmätie – všetky zariadenia totiž svietia a keď máte vedľa seba tri svetlá, splývajú do jedného. PS VR to vtedy nevie správne rozoznať, avšak nestáva sa to často.

PlayStation VR môžeme s čistým svedomím odporučiť každému, koho virtuálna realita láka. Toto zariadenie je nielen najdostupnejším riešením, ale pre najväčšiu skupinu používateľov aj najlepším riešením. Na výslednej kvalite sa značný cenový rozdiel v porovnaní s konkurenciou neprejavuje. Uznávame, hry pre Oculus Rift a HTC Vive môžu mať ostrejšie textúry v hrách, avšak nie vždy je to o grafike. Virtuálna realita je najmä o zážitku a ten dokáže PS VR výborne navodiť aj s malým grafickým hendikepom. Nehovoriac o tom, že v kombinácii s PS4 Pro má PS VR veľký potenciál aktuálny grafický rozdiel zotrieť. Uvidíme, či sa to podarí.

Naše hodnotenie

Virtuálna realita nie je pre každého a táto platforma takisto vyžaduje trochu iný prístup k hraniu. PS VR je v podstate príslušenstvo, ktoré ponúka iný pohľad na hry. Je to prvá generácia novej platformy, ktorá má veľký potenciál a dnes pravdepodobne osloví skôr náročnejších hráčov. Nejde o niečo, bez čoho by ste nedokázali žiť, ale pokiaľ si PS VR kúpite, dostanete najlepšiu virtuálnu realitu, aká je aktuálne dostupná na trhu. S jej výhodami aj nevýhodami.

Klady

 • dostupná cena
 • celkové spracovanie
 • množstvo hier a zážitkov

Zápory

 • slabšia kvalita grafiky
 • kopa káblov
 • nie je pre každého

Informácie o produkte

PlayStation VR 2016

 • Kategória: VR
 • Hmotnosť: 610 g
 • Farba: čierna / biela
 • Orientačná cena: 398 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk