Eagle Flight - Recenzia

Eagle Flight - Recenzia

 

Eagle Flight je ďalšia z hier, ktorú by ste si mimo virtuálnej reality asi nekúpili, alebo nezahrali. Určitá skupina hráčov možnože áno – lietanie je upokojujúce a niekomu je jedno, či ovláda stíhačku alebo orla. Pre väčšinu hráčov by však takýto koncept asi nebol zaujímavý.

PlayStation VR však funguje podľa iných pravidiel a ak vývojári dokážu námet spracovať výborne, môžu uspieť aj s úplnými úletmi. Simulátor hlavičkovania Headmaster, ktorý v jadre obsahuje aj logické prvky, je výborným príkladom. A ďalším zástupcom je práve Eagle Flight.

Simulátor života orla sa odohráva v Paríži, v ktorom nežijú žiadni ľudia a dominuje mu fauna a flóra. Aj napriek tomu, ikonické budovy ako Eiffelova veža alebo múzeum Louvre určite neprehliadnete. Náplň hry je zrejmá – budete lietať, avšak vývojári do hry zakomponovali niekoľko prvkov, ktoré lietanie spestrujú. Či už o zbieranie pierok, lovenie rýb, resp. chytanie vyskakujúcich rýb, alebo v jadre jednoduché boje s inými vtákmi, cieľom je ponúknuť dostatočnú variabilitu. Mimochodom, bojovať môžete aj s inými hráčmi, hra ponúka multiplayer. Predstavte si ho ako zjednodušené letecké bojové hry – lietate a štvorčekom strieľate.

Snaha vývojárov je chválitebná a, popravde, hre pomáha. Tým, že sa budete zameriavať na rôznorodé činnosti, totiž zabudnete, že v podstate iba lietate. Táto náplň by v prípade klasickej hry asi neuspela, ale vo virtuálnej realite jej značne pomáha technické spracovanie platformy.

Inak povedané, s orlom sa jednoduchšie zžijete, keď máte na očiach VR okuliare. Akokoľvek to znie nepravdepodobne, pomáha to. Na svet sa dívate z pohľadu orlích očí, vidíte aj obrysy jeho prísneho obočia. Budeme sa opakovať, ale hre to pomáha. V rámci jednej z prezentácii PS VR sme totiž mali možnosť zahrať si hru s podobným konceptom, kde ste sa však na lietajúceho tvora dívali z pohľadu tretej osoby a nefungovalo to dobre. Vnímanie hry z pohľadu orla však funguje v rámci virtuálnej reality na jednotku.

Druhá výhoda VR spočíva v tom, že táto platforma dokáže presne snímať pohyb vašej hlavy. A hoci k hraniu budete potrebovať aj DualShock 4, hlavou budete regulovať natočenie orla. A po pár minútach sa pristihnete pri tom, že lietanie vo VR pôsobí úplne prirodzene. Samozrejme, aj nám sa stalo, že sme sa nechali uniesť 360-stupňovým prostredím a viac sme sa rozhliadali, ako nakláňali hlavu pre ovládanie smeru letu. Hranie bolo v týchto momentoch mierne nepohodlné, ale ide o chybu hráča a nie systému. Takže ak budete Eagle Flight niekedy hrať, zapamätajte si, hlavu treba nakláňať, nie otáčať.

Niekoho pravdepodobne prekvapí informácia, že Eagle Flight ponúka aj príbehový režim. Nečakajte zázraky, s orlom nebudete zachraňovať svet. Skôr budete čeliť pár základným výzvam, ktoré musí každý orol zvládnuť. A zvyšnú náplň zaobstará lietanie cez kruhy (ak ste hrali metlobal v Harry Potter hrách, potom máte predstavu, o čo ide) alebo v podzemných kobkách, čo je v niektorých momentoch obzvlášť náročná činnosť, pri ktorej dostane vaša hlava zabrať. Avšak aj napriek tomu, že Eagle Flight v určitých momentoch vyvoláva pocit rýchleho voľného pohybu, sme nemali počas hrania problémy s pocitom nevoľnosti, ktorý sa objavil pri niektorých iných hrách.

Druhým prekvapením môže byť informácia, že Eagle Flight obsahuje pomerne dosť herného obsahu a ak sa rozhodnete plniť príbeh a všetky expertné výzvy na plný počet hviezdičiek, môžete sa zabaviť aj 10 a viac hodín, čo je na pomery VR hier pomerne dosť. Zároveň Eagle Flight pôsobí ako ucelený produkt, čo ešte stále nie je v tomto segmente vždy samozrejmosťou. Do úvahy takisto treba brať, že pri hraní budete pravdepodobne lietať maximálne polhodinu – hodinu, pretože dlhodobé hranie vo VR dnes zvládne málokto. Uznávame, že niekto môže hre vyčítať veľmi podobnú náplň bez ohľadu na misiu alebo úlohu, ktorú práve plníte. Lietanie je základom hry, avšak autori ho dokázali spracovať výborne.

Naše hodnotenie

Hra Eagle Flight ako celok nás príjemne prekvapila. Popravde, nečakali sme, že simulátor orla môže byť vo výsledku natoľko atraktívny. Do veľkej miery je to dané virtuálnou realitou, bez nej by hra nebola ani spolovice taká zábavná, resp. by samotná herná náplň pravdepodobne nedokázala natoľko upútať. Škoda však vyššej ceny. Niežeby bolo 35,99 eur na pomery konzolových hier veľa, ale o 6 – 10 eur nižšia cenovka by jej pristala určite viac.

Klady

  • presné rozpoznávanie pohybu hlavy
  • pocit z lietania
  • v jadre chytľavá hrateľnosť
  • Paríž

Zápory

  • slabšia variabilita
  • vyššia cena

Informácie o hre

Eagle Flight

Eagle Flight 2016

Eagle Flight je hra pre virtuálnu realitu. Spoznáte v nej Paríž z neobvyklej, orlej perspektívy.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: simulátor orla
  • Výrobca: Ubisoft
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk