Robinson: The Journey – Recenzia

Robinson: The Journey – Recenzia

 

Ako dopadla jedna z najviac ambicióznych hier pre virtuálnu realitu? Revolúcia sa nekoná, sklamanie je pravdepodobnejšie. Záleží však na tom, čo od hry očakávate...

Robinson: The Journey je nová hra od známeho štúdia Crytek. Tento titul sprevádzali veľké očakávania, pretože ako jedna z mála hier sa pasoval do úlohy AAA zážitku, ktorých je aktuálne vo svete virtuálnej reality minimum. Robinson sa za svoje spracovanie určite nebude hanbiť, avšak s hrateľnosťou je to horšie.

Vývojári hier pre VR nemajú jednoduchú pozíciu. Táto platforma je mladá a zatiaľ nikto nevie, čo presne „funguje“ na hráčov. Aj preto väčšina hier ponúka základnú hrateľnosť, ktorá bez problémov funguje aj v hrách pre smartfóny. Či už ide o Until Dawn: Rush of Blood, pretekárske hry, simulátory alebo akciu. Robinson sa však prezentoval ako jedna z prvých hier, ktoré ponúknu príbehovú zápletku a náplň. A teda to, čo od príbehových hier obvykle očakávate.

Vývojári svoje sľuby splnili aj nesplnili. Áno, Robinson je príbehová hra, v rámci ktorej budete spoznávať cudziu planétu. S tou hrateľnosťou to však nie je až také ružové a nebyť virtuálnej reality, na monitore či televíznej obrazovke by ste pomalý spád hre asi len ťažko tolerovali. Vo VR však aktuálne platia trochu iné pravidlá a treba byť zhovievavejší. Predsa len, je to niečo nové.

Potenciálny kupca by však mal vedieť, čo môže od hry očakávať a čo ho možno bude na nej iritovať. Matematika je totiž jednoduchá a za cenu Robinsona môžete mať minimálne dve iné hry – samozrejme, s prihliadnutím na cenu.

Aby sme však nezačali negatívne. Robinson: The Journey je nádherne spracovaná hra a spoznávanie cudzej planéty vás pravdepodobne bude baviť. Minimálne my sme s radosťou skúmali nové zákutia a objavovali skryté miesta. Spracovanie planéty je výborné a pokiaľ máte PS4 Pro, užijete si krajšiu grafiku.

Problémom však je, že hra okrem spoznávania vášho okolia neponúka hlbšiu alebo zábavnejšiu pointu. Väčšinu času budete plniť triviálne úlohy. Hra má pomalý spád a pokiaľ by rovnakú náplň ponúkla klasická videohra, asi by vás pomerne rýchlo začala nudiť.

Celá herná náplň totiž spočíva v chodení po planéte a z riešenia jednoduchých úloh. Sem-tam treba niekam vyliezť (mechanizmus lezenia nie je vyriešený najpohodlnejšie) a vyriešiť nenáročné logické úlohy. Pri ich riešení vás bude obmedzovať skôr vaša nevšímavosť ako ich náročnosť. Väčšinu času sa tak budete pozerať po hernom svete a hoci si dosýta užijete 360-stupňový priestor virtuálnej reality, z hľadiska hrateľnosti sa pravdepodobne objaví sklamanie – určite, ak máte vysoké očakávania.

Robinson: The Journey neponúka ani extra dlhú hraciu dobu, do piatich hodín by ste mali mať hru dokončenú. Pokiaľ teda nenatrafíte na chybu v hre ako my. Tá nás zdržala, nakoľko sme sa snažili splniť už splnenú úlohu. Vývojári sa kozmeticky snažia natiahnuť hraciu dobu možnosťou skúmať a zbierať dáta o faune a flóre na planéte, ale aj v tomto prípade platí, že ide o stereotypnú činnosť s pomalým spádom.

Na hre však zaujme riešenie ovládania. Pohybom hlavy sa rozhliadate a zároveň využívate pravú analógovú páčku na nastavenie orientácie. Robinson ponúka tri režimy, ako orientáciu meniť, a hoci sme spočiatku neboli fanúšikmi prednastaveného krokového režimu, vo výsledku spôsobuje asi najmenšiu nevoľnosť.

Naše hodnotenie

Robinson: The Journey je lepším zážitkom ako hrou. Spoznávanie planéty vo virtuálnej realite má svoje čaro, avšak hrateľnosť je nevýrazná a spád je pomalý. Takisto je škoda vyššej ceny, ktorá nezodpovedá množstvu dostupného obsahu.

Klady

  • spracovanie planéty
  • atmosféra

Zápory

  • vyššia cena
  • nevýrazná hrateľnosť
  • pomalý spád

Informácie o hre

Robinson: The Journey

Robinson: The Journey 2017

Na vlastnej koži sa ponorte do prehistorického sveta, v dychberúcom spracovaní od slávnych vývojárov z Cryteku (Far Cry, Crysis). Užite si vo virtuálnej realite žijúci a rozmanitý svet obývaný obrími dinosaurami.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Crytek Studios
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk