Driveclub VR – Recenzia

Driveclub VR – Recenzia

 

Driveclub VR je najlepší príklad toho, akú pridanú hodnotu môže virtuálna realita ponúknuť, ale aj toho, za akú cenu. Je zrejmé, že hra bude lákať najmä milovníkov virtuálneho jazdenia, pretože vo virtuálnej realite sa budete cítiť tak ako doteraz ešte nie.

V minulosti sme mali na konferenciách možnosť otestovať viacero demoverzií a Driveclub VR nás oslovila najviac. Prečo? Pretože ponúka naozaj prepracovaný zážitok a prvýkrát sme pri hraní automobilovej hry využívali aj spätné zrkadlá, ktoré sa na bežnom monitore alebo televíznej obrazovke stratia. Nie však vo virtuálnej realite. V Driveclub VR sedíte priamo vo vozidle a kamera z vnútorného pohľadu ponúka doteraz nevídaný zážitok. V tomto smere si hra zaslúži pochvalu, pretože ak vám ide iba o zážitok, Driveclub VR patrí medzi najlepšie tituly. K dokonalosti už chýba iba kvalitný volant namiesto ovládača.

Hra však zároveň poukazuje aj na hlavné nedostatky. VR vyžaduje veľký výkon, a tak museli tvorcovia znižovať kvalitu grafiky. Je to poznať, textúry sú kockaté a Driveclub nepôsobí tak pekne ako na televíznej obrazovke. Situáciu, bohužiaľ, nezachránila ani konzola PlayStation 4 Pro, grafické rozdiely v porovnaní s PS4 sme si nevšimli. Slabšiu grafiku možnože hre odpustíte, zážitok z hrania dokáže byť dobrým argumentom.

Horšie je to však v prípade, že hra začne u vás vyvolávať pocit nevoľnosti. Niektorí ľudia sú na tieto stavy viac náchylní a predpokladáme, že práve Driveclub VR bude pre väčšinu hrou, pri ktorej nevoľnosť budú pociťovať najčastejšie. Ani my nemôžeme vo virtuálnej realite jazdiť dlhšie ako necelú hodinu.

S prihliadnutím na tento fakt má zmysel zvážiť si, či sa oplatí Driveclub VR kúpiť. Je škoda, že vývojári neponúkajú podporu pre VR majiteľom pôvodnej verzie zadarmo alebo vo forme DLC za zlomok ceny. Takto si budú musieť záujemcovia kúpiť hru za plnú cenu a keď po polhodine hrania zistia, že im Driveclub vo VR nerobí dobre, majú smolu. Ak by hra v jednom balení obsahovala VR režim aj klasickú hru, bolo by to praktickejšie.

Čo sa obsahu týka, Driveclub VR obsahuje tie isté trate, kariéru a vozidlá ako klasická verzia. Súčasťou VR verzie sú nové trate, avšak tento obsah sa vo forme aktualizácie dostal aj do pôvodnej hry. Ak ste teda už Driveclub hrali, vo VR vás čaká rekapitulácia. Budete opäť hrať to, čo ste už dokončili. Vývojárov za tento prístup nemožno kritizovať, avšak majitelia pôvodnej hry budú určite frflať, že kvôli virtuálnej realite musia nanovo kupovať tú istú hru.

Ako sme však spomenuli, jazdenie vo VR má svoje veľké čaro a za predpokladu, že nebudete trpieť pocitom nevoľnosti, je to naozaj výborný zážitok. Úplne inak vnímate aj chovanie vozidla na ceste a hra ako celok pôsobí trochu inak – hoci využíva totožné základy a ponúka v jadre rovnakú hrateľnosť.

Naše hodnotenie

Driveclub VR dokáže ponúknuť výborný zážitok z virtuálnej reality. Nedostatkom je o poznanie horšia grafika a fakt, že majitelia pôvodnej verzie musia kupovať hru nanovo, a pritom okrem podpory VR nedostanú žiadnu ďalšiu pridanú hodnotu. Hra takisto môže u niektorých hráčov vyvolávať pocit nevoľnosti, univerzálna edícia s oboma režimami by preto bola lepším riešením.

Klady

  • zážitok pri hraní vo VR
  • v jadre výborná hra
  • dostatok obsahu

Zápory

  • VR verzia je samostatná hra, ktorú treba nanovo kúpiť
  • o poznanie horšia grafika
  • žiaden nový obsah

Informácie o hre

Driveclub VR

Driveclub VR 2017

DRIVECLUB VR vylepšuje šoférsky zážitok z pôvodnej hry. Vďaka virtuálnej realite PlayStation VR sa ocitnete priamo v kabíne luxusných vozov. Budete mať dokonalý prehľad o vašom okolí a jednoducho tak odhadnete správny nájazd do zákruty alebo predbiehací manéver.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: preteky
  • Výrobca: Evolution Studios
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová a

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk