RECENZIA: Overpass - niečo pre masochistov

RECENZIA: Overpass - niečo pre masochistov

 

Poznáte tie hry, pri ktorých si virtuálne sadnete do stroja a celý čas držíte tlačidlo plynu naplno, aby ste boli prví? Tak presne o tom táto hra je aj nie je. Mätúce? Áno, no určite nie v takej miere, ako, je to frustrujúce.

V redakcii sa o hru neviedol veľký boj. Jediný, kto bojoval, bol náš šéfredaktor Dominik – ten hľadal človeka, ktorý by sa tejto recenzie ujal. Keďže toto nepatrí medzi obľúbený a komerčne známy žáner, nebolo to pre neho jednoduché. Nakoniec oslovil mňa, lebo ja mu kývnem na všetko. Nenechám ho predsa trápiť sa, nie? To som ale ešte nevedel, ako potrápim seba.

Začnime ale pekne po poriadku. Hra nie je zlá, nech to momentálne z mojich slov vyznie akokoľvek. Vyzerá naozaj pekne, lokácie, v ktorých sú umiestnené trate, taktiež, a čo musím pochváliť je systém, akým sa váš stroj špiní počas jazdy. Konečne titul, ktorý to zvláda na jednotku a máte pri ňom pocit, že skutočne jazdíte po blate či bahne. Pridajte k tomu perfektný rockový soundtrack a o zábavu máte postarané... Teda, keby toto k tej zábave stačilo. Žiaľ, aj napriek tomu, že hra vyzerá fajn, optimalizácia je hrozná. Mám PS4 Pro nastavenú na 1080p, čiže žiadne 4K, no hra mi napriek tomu sekala. A nemyslím tým len poklesy snímkovania. V priloženom videu to jasne vidieť.

Keď si hru zapnete, môžete hrať kariéru alebo quick race. Pri výbere kariéry sa spustí tutoriál s tým najnudnejším komentárom v živote. Vážne, ten človek rozpráva takým tónom a štýlom, až som mal pocit, že niekde uprostred buď zaspí, alebo zomrie. To som ešte nezažil, odporúčam to nepreskočiť. Tiež vám totiž vysvetlí, čo a ako môžete v hre robiť. Musím povedať, že užitočnejšie by to bolo, keby to okrem mňa rešpektovala aj hra samotná. Presne tak, dobre čítate, aj keď robíte všetko tak, ako máte, neznamená to automaticky váš úspech. Každopádne, k režimom nemám čo dodať, poznáte to z iných hier. Jediné, čo je iné, je postup kariérou. Nie je to klasický lineárny smer, ale strom, v ktorom sa môžete viac-menej ľubovoľne pohybovať. Za toto palec hore.

Poďme k samotnej podstate hry, a tou je hrateľnosť. Pane Bože, aký by to bol dobrý nápad, keby to fungovalo. Vážne, mám rád offroad, ale toto bol des. Z „dokonalého“ tutoriálu viete, ako sa máte správať, aby ste trať zvládli. Nie je to len o rýchlosti. Pred vami sú prekážky, rampy, skaly, priekopy, voda, bahno, a okrem toho 3 rôzne nastavenia podvozku – zadný náhod, zamknutý diferenciál a klasické 4x4. To prvé som asi ani nepoužil, väčšinou som prepínal medzi zamknutým difom a 4x4. Rozdiel v týchto dvoch režimoch je ten, že 4x4 lepšie zatáča a dif lock zas lepšie zaberá v prekážkach, keď vám nejaké koleso visí. Občas to dokonca funguje.

V drvivej väčšine sa ale buď zaseknete aj na stupídnych prekážkach, alebo vás prevrátia na strechu. Občas mi to hlava nebrala, akoby vaša bugina alebo štvorkolka vážila aj s vami 2,31 kg. Proste tlaky. Nehovoriac o tom, že niekedy nevyjdete bez rozbehu ani malý kopček a keď už idete na desiaty pokus absolvovať tú istú prekážku, tak kašlete na taktiku a jednoducho na plný plyn pixel po pixeli napredujete, len aby ste sa konečne pohli. Hovoriť o tom, že pointa hry – prechádzanie prekážok pomaly a dômyselne – stroskotáva na absolútne zanedbaných fyzikálnych pravidlách, je škoda. Alebo nutnosť?

Keď som sa prihlásil, že si túto hru zoberiem, nemal som poňatia, o čom vlastne bude. Dozvedel som sa to až po zapnutí hry a musím povedať, že som sa na chvíľu potešil. Teda do momentu, kým som to ozaj nezačal hrať. Potom som už len krútil hlavou a neveril vlastným očiam. Chvíľu som aj rozmýšľal, kde môže byť chyba, či to náhodou nie je mnou. No keď som išiel so štvorkolkou po rovine a zhodil ma krík, ktorý nebol vyšší ako moje kolesá, uistil som sa, že vo mne chyba nie je. Je to škoda? Absolútne, pretože nápad je to super. Celkový technický stav a fyzika ale zhadzuje hru dole. Neraz mi napadlo, či autori samotný titul vôbec vyskúšali predtým než ho začali predávať.

Naše hodnotenie

Overpass je sklamanie, ktoré by okrem mňa malo mrzieť hlavne samotných autorov. Veľmi zaujímavý a dobrý nápad je pochovaný zlou kvalitou spracovania fyzikálneho modelu, ktorý sám porušuje pravidlá, ktoré si určí. Keď k tomu prirátam sekanie a pokles FPS na PS4 Pro v režime Full HD, je to do plaču.

Klady

 • audiovizuál
 • nápad
 • prepínanie diferenciálu

Zápory

 • technické spracovanie
 • fyzika
 • hrateľnosť

Informácie o hre

Overpass

Overpass 2020

V Overpass, sa hráč chopí kontroly silných bugín a štvorkoliek, hrabajúci sa naprieč extrémnymi traťami a veľmi hazardným terénom. Táto simulácia, unikátna vo svojom žánri, postaví hráča proti skalnatým svahom a otestuje rozvážne myslenie počas technických prekážkových ciest po tratiach v divočine.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Simulátor
 • Výrobca: Zordix Racing, Zordix AB
 • Vydavateľ: Nacon
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk