Nová verzia PlayStation 5 má nie len nižšiu váhu a menší chladič, ale aj menší čip

Nová verzia PlayStation 5 má nie len nižšiu váhu a menší chladič, ale aj menší čip

 

Stlačenie výrobnej ceny.

Už je to zopár týždňov, čo spoločnosť Sony začala do obchodov rozposielať nové revízie konzol PlayStation 5 s označením CFI-1202. Ku konzole sa následne dostal Youtuber Austin Evans, ktorý ju podrobil porovnaniu s dvoma predchádzajúcimi produkčnými revíziami a zistenia boli celkom zásadné.

CFI-1202 má menšiu základnú dosku s prepracovaným dizajnom, menší chladič a tým samozrejme aj menšiu váhu. Dôvody pre tieto zmeny sú zrejmé – nižšia váha znamená nižšie náklady na logistiku a menší chladič zas menej spotrebovaného materiálu, čo sa premieta na výrobnej cene.

To však nie je všetko. Webu Angstromics sa podarilo novú revíziu oholiť až na čip a prišli na to, že nová revízia PlayStation 5 používa 6nm výrobný proces namiesto 7nm s ktorým bola pôvodne PlayStation 5 konzola vydaná. To by vysvetľovalo nižšiu celkovú spotrebu konzoly, ktorú Evans nameral.

Celkovo sa veľkosť čipu „Oberon Plus“ zmenšila z 300mm2 na približne 260mm2 čo je zmenšenie približne o 15%. To v praxi znamená, že Sony vie na jednom waferi vyprodukovať o 20% viac PlayStation 5 čipov za porovnateľnú cenu ako predtým. Sony za to môže vďačiť primárne výrobcovi čipov TSMC, ktorá zabezpečila, že 6nm EUV výrobný proces je dizajnovo kompatibilný s N7 DUV procesom vďaka čomu Sony nemuselo zasahovať do dizajnu čipu.

Podľa analýzy webu by tak celková výrobná cena novej revízie PlayStation 5 mala klesnúť o približne 12% na jeden kus konzoly. To by malo zvýšiť zisk na jednu vyrobenú a predanú konzolu.

Zdroj: Angstromics

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk