RECENZIA: Demon‘s Souls - Legenda, ktorá to všetko začala, je späť a vylepšená ako nikdy predtým!

RECENZIA: Demon‘s Souls - Legenda, ktorá to všetko začala, je späť a vylepšená ako nikdy predtým!

Väčšina hráčov určite pozná sériu Dark Souls, no nie úplne každý vie, že to celé začala Playstation exkluzivita Demon‘s Souls, ktorú taktiež väčšina hráčov považuje za to „pravé orechové“. S vydaním PS5 si Sony pre svojich hráčov pripravilo veľké prekvapenie v podaní úplného remaku originálnej hry. Žiaden remaster. Máte sa načo tešiť!

Myslím, že po videní prvého tease videa ešte niekedy pred viac ako rokom bolo každému jasné, že toto nebude žiaden béčkový remaster. To, čo štúdio Bluepoint ukázalo, malo všetky črty originálu, veteráni spoznali známe lokality, no v štýle a prevedení, o akom ani nesnívali. Toto je jednoznačne jeden z najlepších remakov (ak nie najlepší), ktoré kedy uzreli svetlo herného sveta.

Na začiatok nie zlé, nemyslíte? Poďme však pekne po poriadku. Po naštartovaní hry na novej PS5 vás čaká milé prekvapenie v podobe úplne nového vytvárania postavy s množstvom možností a kombinácií. Ešte ste ani nezačali hrať a strávite hodinu s úplne novým mechanizmom remakovaného titulu. Jeden z najlepších pocitov však bol, keď ste potvrdili vytvorenie svojej postavy a v podstate ste si ani nestihli prečítať tip na nahrávacej obrazovke. Nová PS5 disponuje naozaj skvelým SSD diskom a loadingy sú tak doslova totožné s mihnutím oka. A to ako počas singleplayeru, tak aj multiplayeru. To bolo naozaj niečo, pri čom som si pripadal až čudne a musel som si chvíľu zvykať. Na dobré sa však zvyká ľahko.

Myslím si však, že to, čo uvidíte po načítaní hry, je to najpodstatnejšie. Nový Demon‘s Souls proste vyzerá skvostne. Kvôli PS5 som si kupoval aj nový televízor a musím povedať, že už len kvôli tomuto zážitku, keď som sa ocitol v úvodnej lokalite, to stálo za to. Nostalgia starých prostredí v kombinácii s úžasným grafickým prevedením remaku je proste neskutočná. Graficky, atmosféricky, beží to nádherne plynulo, no a, samozrejme, hra vás dlho nenechá čakať na vaše prvé „YOU DIED“.

Skvostné a grafické prevedenie, pri ktorom sa cítite ako v úplne novej a inej hre a ako keby ste ju hrali prvýkrát, ale nie je to jediné, čo táto verzia prináša nové. Vývojári nechceli urobiť tento titul ako cez kopirák, len v novom šate. Pre skalných veteránov, ale aj pre nových hráčov si pripravili aj iné prekvapenia. V podstate v každom leveli je buď zmenených, alebo rovno nových vždy zopár drobností, ktoré potešia ľudí, ktorí si už originálom prešli a majú tak nový dôvod, prečo si preskúmavanie užívať nanovo, ako keby to bolo po prvýkrát. Do hry sa dokonca dostalo aj zopár nových kusov výbavy - brnenia, zbrane, prstene. Taktiež nemôžem vynechať, ako skvele vyzerajú nové animácie mágie.

Na úplných veteránov a ľudí, čo poznajú všetky zákutia naspamäť, čaká ešte jedna novinka – tzv. Fractured mód. Ten sa postará o to, aby sa aj najskalnejší fanúšikovia cítili, akoby Demon’s Souls znovu skúšali prvýkrát, resp. aspoň s obmenou. Celý svet totiž obráti zrkadlovo. A čo bolo teda vpravo, bude vľavo a opačne. Môže sa to zdať ako malá zmena, no pri množstve uličiek, zákutí, rebríkov, skratiek a skrytých nepriateľov za každou možnou prekážkou to je radikálna zmena. Ako bonus hraním tejto verzie získavate špeciálne mince, ktoré, ako hráči zistili, otvárajú tajné dvere a úplne novú časť paláca Boletarian, kde sa ukrýva nový a skvele vyzerajúci set brnenia.

A čo technická stránka? Spomenul som už grafiku a to, že Demon’s Souls vyzerá naozaj neskutočne dobre. To, že to celé beží krásne plynulo pri 60 FPS, je skvelý bonus, hlavne v titule, kde vaše reakcie a ich odozva znamenajú rozdiel medzi úspechom alebo 168. tisícou hláškou „You Died“ cez celý televízor. Demon’s Souls hrám už druhýkrát a môžem s pokojom povedať, že okrem asi dvoch prípadov spadnutia (keď som bol naspäť v hre do 30 sekúnd vďaka rýchlym načítavacím časom) som nenarazil na žiaden bug ani iný technický problém, ktorý by stál za zmienku. Hádam jediná vec, ktorá nie je ani tak problémom ako skôr otravou, je, že v jednej z lokalít vývojári zabudli na jednu nepreskočiteľnú animáciu, ktorá bola zámerne dlhá z dôvodu načítania druhého multiplayerového hráča do vášho sveta, čo na PS3 trvalo podstatne dlhšie, no teraz je to už nepotrebné. Ide tak skôr o úsmevné pozabudnutie na starú dobu.

Naše hodnotenie

Myslím si, že toto zhrnutie bude jedno z najjednoduchších v mojom živote. Oplatí sa remake Demon‘s Souls na PS5? Odpoveď je jednoznačne áno. No iba ak si trúfate na to, aký je ťažký, a ste fanúšik Souls hier a ich obťažnosti. Ak spĺňate tieto kritéria, nie je na čo čakať. Lepší Souls titul ste ešte nevideli a pravdepodobne tak skoro ani neuvidíte. Či graficky, hrateľnostne alebo technicky, nový Demon‘s Souls ponúka všetko, čo sľúbil, ukázal a oveľa viac. Ako pre skalných veteránov, tak pre nováčikov. Vidíme sa v Boletarii!

Klady

  • naozajstný remake
  • úžasná grafika
  • plynulosť
  • nové mechanizmy a prekvapenia

Zápory

  • hádam len cena

Informácie o hre

Demon's Souls

Demon's Souls 2020

 

  • Platforma: PlayStation 5
  • Žáner: Akčné RPG
  • Výrobca: Bluepoint Games
  • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk