RECENZIA: The Pathless - Kadiaľ to vlastne mám ísť?

RECENZIA: The Pathless - Kadiaľ to vlastne mám ísť?

Vo videohernom svete sa, našťastie, netočí všetko len okolo AAA titulov od svetoznámych spoločností, hoci je pravda, že Giant Squid nie sú na trhu žiadni nováčikovia. V roku 2016 nám predstavili pekný oddychový titul ABZÛ, pričom tentoraz nechali vodu vodou a premiestnili sa na súš v krásnej artovke The Pathless.

Hra mi udrela do očí už pri prvom predstavení na jednej z PS šou v tomto roku (už si nepamätám, ktorá to presne bola). Hneď som si ju dal do hľadáčika a šéfredaktora som doslova prosíkal o recenziu... okej, klamem, napísal mi sám, či by som to nespravil, pamäť mám niekedy ako zlatá rybka a úplne som zabudol, kedy tento titul vychádza. Našťastie, Dominik si asi pamätal, čo som rozprával na podcaste po akcii Sony a tak ma zachránil.

Dostal som na výber, ktorú verziu by som chcel, keďže titul vyšiel na PS4 aj na PS5. Povedal som, že počkáme na 19.11. Presne tak, takúto náročnú hru nebudem hrať na PS4 Pro, chcem 4K 60FPS! Žartujem, určite aj PS4 zvládne tento titul na výbornú. Na PS5 vo vizuále asi nebude absolútne žiadny rozdiel, môžem však povedať, že mám veľmi rád nové arty a tento titul mi rozhodne sadol. Vizuálne a vlastne aj hrateľnostne mi to trošku pripomínalo Journey, neberte to však ako mínus, lebo Journey mám rád.

Tieto hry beriem ako príjemné oddychovky. Keďže predtým som hral kúsky ako Spider-Man: Miles Morales a Ghost of Tsushima, bol som aj rád za príjemnú atmosféru, ktorú vo mne projekt The Pathless počas hrania vyvolával.

Zaujímavé mechanizmy pohybu sú niečo, na čo som si však musel chvíľu zvykať. Pokiaľ sa teda nechcete po obrovských lesoch, lúkach a horách túlať pomalou chôdzou, musíte vytiahnuť luk, jedinú zbraň, ktorú máte, a strieľať ním do červených „diamantov“, aby ste si doplnili energiu a mohli tak bežať po tom, čo vás to „nakopne“. Autori, našťastie, mysleli na plynulosť hry a nezaťažujú vás mierením do jednotlivých diamantov, ale tlačidlom R2 a jeho podržaním automaticky zamierite na najbližší a stačí počkať, kým sa naplní logo, že je zamierené, a tlačidlo pustiť. To vás vystrelí dopredu a naberie vám energiu na malú chvíľu.

Chce to trošku málo praxe a po mape budete lietať ako démon, ktorý mešká na nočnú. Pokiaľ ste však majstrami dochvíľnosti, viete vystreliť na diamant, hoci sa naplní len do polovice, čo vám dodá ešte viac energie. Zvládnuť toto je alfou a omegou hry, ak ju chcete prejsť za menej ako kvadrilión hodín.

Taktiež sa pripravte na logické hádanky a puzzle, a to individuálne alebo s ďalšou neodmysliteľnou súčasťou vášho pohybu – vtákom orlovitého typu (presný druh neviem špecifikovať, volajme ho vták), ktorého môžete aj upgradovať, ak nazbierate dosť zlatých kosoštvorcov.

Vták vám pomôže pri premiestňovaní ťažkých predmetoch pri týchto hádankách a zároveň vám pomôže kĺzať sa vzduchom či dokonca vyniesť sa na miesta, kam by ste sa inak nedostali. A načo sa tam vlastne chcete dostať? Svet totiž ovládli zlé sily a je len na vás, aby ste ich zastavili. Novinka, že?

V každom prípade, nič zlé na tom nie je, raz za čas byť hrdina, lenže kde a ako začať? Tu The Pathless ukazuje, prečo sa volá tak, ako sa volá. Neobsahuje totiž žiadnu mapu a jediný navigátor bude špeciálne videnie, ktoré, našťastie, dostanete hneď v úvode. Potom už je len na vás, aby ste našli cestu a spôsob, ako zo sveta vyhnať zlo.

Nebola by to správna hra, ak by tu neboli súboje s bossmi. Tie majú dve roviny – prvou je dobehnúť ich a druhou zlikvidovať ich, ako inak, lukom. Boj nie je ťažký, chce to len prax v strieľaní, no kým sa k prvému dostanete, budete to mať viac-menej v malíčku.

Tým, že neviete kam a čo skôr, vás titul núti skúmať okolie seba. Narazíte tak na rôzne zaujímavosti vrátane príbehov a rôznych rozprávaní o svete okolo vás. Nikto vás nevedie za ručičku, ani nezakazuje niekam ísť, všetko je len na vás, aby ste zvážili, či sa tam viete dostať a ak nie, čo musíte urobiť, aby ste to dokázali. To vás udrží pri hraní oveľa dlhšie, ako keby ste mali všade indikátory, a zároveň to robí hru jedinečnou.

Počas celého hrania som nenarazil na žiadne problémy, resp. že by mi niečo nešlo alebo bolo pokazené. The Pathless je aj výborne odladená, teda aspoň na PS5, hoci je pravda, že keby sa pri tomto zapotila, tak chcem späť svoje peniaze. Chcem tým teda povedať, že jediná vec, čo vás limituje od dokončenia príbehu, ste vy sami a vaša šikovnosť, hoci musím priznať, že oproti novému Crashovi je v tomto prípade zvládnutie mechanizmov prechádzka ružovou záhradou.

Naše hodnotenie

The Pathless je veľmi zaujímavá artovka, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti. Pokiaľ sa viete odpútať od konvenčných hier a hľadáte niečo, čo zamestná váš mozog a zabaví vaše ruky pri nacvičovaní nových mechanizmov, ste na správnom mieste.

Klady

  • príbeh
  • vizuál/art
  • zaujímavé mechanizmy
  • súboje s bossmi

Zápory

  • spracovanie pohybu nemusí sadnúť každému

Informácie o hre

The Pathless

The Pathless 2020

Od tvorcov ABZU - The Pathless je mýtické dobrodružstvo lukostrelca a orla v rozľahlom lese. Staňte sa lovcom, majstrom lukostreľby, ktorý cestuje na mystický ostrov, aby rozptýlil kliatbu temnoty, ktorá zachváti svet. Vytvorte spojenie so svojím spoločníkom orlom a vznášajte sa vzduchom. Vykonajte plynulú akrobaciu a robte úžasné trikové výstrely pomocou jedinečného systému lukostreľby, ktorý umožňuje ľahké snímanie pri pohybe vysokou rýchlosťou. Vytvorte si vlastnú cestu krásnym otvoreným svetom nabitým tajomstvami, ktoré nájdete. Prejdite sa hmlistými lesmi, sviežimi lúkami a zasneženými tundrami. Objavte temnú históriu ostrova pri riešení hádaniek v starodávnych ruinách a odhaľujte dávno zabudnuté tajomstvá. V lesoch číhajú obrí skazení duchovia. Použite všetky svoje schopnosti na ich lov, ale dajte si pozor, aby ste sa sami nestali loveným. Zapojte sa do epických bitiek proti prekliatym zvieratám, aby ste krajine prinavrátili svetlo. Puto s vaším orlom a osud sveta visia na vlásku.

  • Platforma: PlayStation 5
  • Žáner: Adventúra
  • Výrobca: Giant Squid
  • Vydavateľ: Annapurna Interactive
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk