LittleBigPlanet – RECENZIA PSP

 

Po úspechu, ktorý zaznamenala hra Little Big Planet na konzole PS3, sa Sony rozhodla, aj keď malo ísť pôvodne len o PS3 titul, hru vydať aj na ich prenosnú konzolu PSP. V čom je hra oproti veľkým konzolám rozdielna a zaznamená rovnaký úspech?

 

Hra LittleBigPlanet žánrovo patrí medzi plošinovky, no tu hrá úlohu aj fyzika prostredia a objektov. Pred začatím hry si upravíte vašu postavu, ktorou je Sackboy. Upraviť ho môžete len po vizuálnej stránke a to zmenou kostýmov, ktorých máte na výber naozaj mnoho a ďalšie sa vám odomykajú v priebehu hry, vyzerať tak môžete ako uk-table uk-table-hover uk-table-striped, klaun alebo si vyberiete jednoduchý jednofarebný kostým. Zaujímavou funkciou je možnosť meniť náladu sackboya pomocou smerových šípok, na výber sú štyri nálady: šťastný, vystrašený, nahnevaný alebo smutný.

{gallery}/recenzie/littlebigplanet.recenzia.psp/SCREENY/1/{/gallery}

Cieľom samotnej hry je prejdenie jednotlivých levelov k cieľu a zozbieranie čo najväčšieho počtu „bubliniek“, ktoré vám pridávajú body, alebo sa v nich môžu nachádzať bonusy ako nové nálepky alebo kostýmy. Jednotlivé levely si vyberáte na mape reprezentujúcej mini-zemeguľu, pričom na začiatku máte odomknutý len jeden a každý ďalší sa vám sprístupní po úspešnom prejdení predchádzajúceho. Po prejdení každého levelu sa vám zobrazí hodnotenie ktoré závisí od počtu zozbieraných bubliniek, čo reprezentujú body a nájdených bonusových veci ktoré sa zobrazujú v percentách. Pri zobrazení detailov ku jednotlivému level si môžete pozrieť koľko bonusov sa v ňom nachádza a koľko z nich ste našli, v prípade, že ste nenašli všetky, môžete každý z levelov opakovať aj po dohraní.

{gallery}/recenzie/littlebigplanet.recenzia.psp/SCREENY/2/{/gallery}

Aj keď sa môže zdať, že prejdenie levelu z jednej strany na druhú je úplne jednoduché, nudné a bez nápadu, všetko je inak. Počas hrania budete musieť vymýšľať ako sa dostanete ďalej, pričom budete využívať práve prítomný fyzikálny model, ktorý je aplikovaný na všetky pohyblivé a použiteľné objekty v hre, rovnako aj na vašu postavu. Často si budete pomáhať presúvaním kociek, pre možnosť dostať sa na vyvýšene miesto, alebo sa prichytíte o rychlo točiaci sa bumerang a ten vás po pustení vystrelí do výšky alebo diaľky podľa toho kedy sa pustíte a kde sa potrebujete dostať. Počas hrania na vás čakajú aj nástrahy, vašim častým nepriateľom bude oheň, ktorý je zvlášť nebezpečný v kombinácii s miznúcou zemou pod nohami.

{gallery}/recenzie/littlebigplanet.recenzia.psp/SCREENY/3/{/gallery}

V prípade vašej smrti pokračujete od checkpointu, ktorých je naozaj dostatok a sú umiestnené najmä pred náročnejšími úsekmi. Samotné ovládanie vašho Sackboya je jednoduché a počas hrania budete používať len analógový ovládač a tlačidlo X pre skok, popripade R pre uchopenie/prichytienie k objektom. Ak prejdete všetky levely, ktoré sú k dispozícii hra ani zďaleka nekončí, okrem možnosti opakovania levelov za účelom zozbierania chýbajúcich bonusov je k dispozícii možnosť sťahovať nové levely z internetu priamo v menu hry, počet miest pre stiahnuté levely je ale obmedzený na 250. A ak stále nebudete spokojní, môžete zapojiť vlastnú fantáziu a vytvoriť si level podľa vlastných predstáv. Vytvorené levely môžete zdieľať s ostatnými hráčmi na internete. Design samotných levelov je oproti ostatným hrám naozaj zaujímavý a nezvyčajný. Všade nájdete množstvo farieb, všetko je spracované do najmenších detailov, steny sú pokreslené rôznymi obrazcami a postavičkami a použité textúry navodzujú pocit reálnosti niektorých materiálov ako je napríklad drevo alebo koža. V prípade, že ste hrali LittleBigPlanet na konzole PS3 tak sa vám budú zdať prostredia známe a už nezažijete ten pocit prekvapenia z toho čo tvorcovia v hre povymýšľali. Hra je teda takmer rovnaká ako verzia pre PS3, samozrejme musela byť upravená na menšie rozlíšenie a nižší výkon konzoly no aj tak vyzerá graficky perfektne.

{gallery}/recenzie/littlebigplanet.recenzia.psp/SCREENY/4/{/gallery}

Hudobný doprovod ide ruka v ruke s grafickým spracovaním, hudobná téma a štýl sa mení s prostredím v ktorom sa nachádzate – v Ázii napríklad čakajte orientálnu hudbu so spevom v tamojších jazykoch.Hra LittleBigPlanet pre PSP si aj napriek niektorým obmedzeniam oproti verzii pre PS3 zachováva svoje čaro a hrateľnosť. Takisto je veľkým plus farebná a detailná grafika, ktorej sekunduje použitý soundtrack. Silnou zbraňou je aj editor levelov a masívna online podpora a komunita, čo robí z tejto hry najlepšiu „hopsačku“ na PSP.

{gallery}/recenzie/littlebigplanet.recenzia.psp/SCREENY/5/{/gallery}

 

 

 

+ design levelov
+ grafika
+ online služby
+ editor levelov
-obsahovo takmer bez zmeny oproti PS3 verzii
90% 90%
ŽÁNER arkáda/logická
VÝROBCA Studio Cambridge
VYDAVATEĽ SCEE

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk

 


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk