QNAP QTS 4.3 - Keď sa komplikované zmení na jednoduché

QNAP QTS 4.3 - Keď sa komplikované zmení na jednoduché

 

Takmer vždy, keď sa ocitnem v debate o dátach a dátových úložiskách (čo sa mi stáva prekvapivo často), sa reč stočí k otázke, ako sa o svoje dáta najlepšie starať. Ja bez výnimky citujem krásnu hlášku, ktorú ma naučil používať môj podobne technicky nadaný otec: „Existujú dve skupiny ľudí, v prvej sú tí, ktorí už o dáta prišli a v druhej sú ľudia, ktorých to ešte len čaká.” Väčšinou si od diskutujúcich, ktorí ju ešte nepočuli, vyslúži chvíľu zamyslenia, a potom súhlasné pokývanie hlavou. Ďalej môžu tieto rozhovory pokračovať rozličnými smermi, no častokrát je v určitej forme skloňované slovo NAS, teda Network Attached Storage.

NAS systémy nie sú pre dáta síce úplným spasením, svätým grálom, či neoblomným ochrancom, vďaka ktorému o ne neprídete ani pri tretej svetovej vojne, no so správnym NAS-kom a správnym prístupom je možné sa k týmto vytúženým cieľom aspoň priblížiť. Moderné NAS zariadenia predávajú rôzne spoločnosti v rozličných cenových kategóriách ponúkajúc funkcionalitu od výmyslu sveta. No pri kvalitných kúskoch často ľudia nechápu, prečo by mali platiť niekoľko stoviek eur za jednoduchú krabičku, do ktorej ešte musia dokupovať samotné disky. Jednoduchým vysvetlením je, že pri NAS zariadeniach, a teraz mám na mysli kúsky od overených spoločností, zákazník neplatí iba za nejaký kus hardvéru, blikajúcu krabičku, do ktorej pripojí pár káblikov a bude mať dáta v suchu, ale aj za softvérové riešenie, ktoré z obyčajného zhluku plastu a kovu dokáže spraviť nenahraditeľného spoločníka a spomínaného ochrancu dát, ktorý dokáže predísť strate dát alebo ich zachrániť, aj keď sa už zdajú byť naveky stratené. Vďaka softvéru môžu majitelia NAS zariadení jednoducho pristupovať k dátam uloženým v bezpečí svojho domova z ktoréhokoľvek kúta sveta, jednoducho ich spravovať alebo využívať rad ďalších výhod.

Čo je QNAP QTS

Mal som už možnosť stretnúť sa s riešeniami od viacerých spoločností, no posledným zariadením, ktoré sme sa rozhodli ponechať v redakcii na dlhodobejšie testovanie a ktorého recenziu si môžete prečítať priamo na tomto odkaze,  je práve od spoločnosti QNAP a známe je aj pod názvom QNAP TS-228A. Najsilnejšou stránkou tohoto NAS-ka nie je hardvér, ktorý som už v recenzii ohodnotil ako schopný, hoci je z radu cenovo dostupných, ale špeciálny operačný systém QTS postavený na prispôsobenej verzii overeného operačného systému Linux, ktorý je momentálne dostupný vo verzii 4.3.4. Správny a šikovný operačný systém, ktorý je optimalizovaný na hardvér, na ktorom funguje, dokáže spraviť divy a aj z papierovo nezaujímavých komponentov dokáže vyťažiť maximum. Vďaka tomu, že QNAP má pod palcom ako hardvér, tak aj vývoj softvéru, sa môžu zákazníci tešiť na svižné fungovanie a funkcionalitu väčšiu, ako by možno očakávali. Je dôležité spomenúť, že QNAP, podobne ako aj iné spoločnosti, ponúka svoje produkty v rôznych konfiguráciách, a to nie len s ohľadom na pozície na disky, ale aj po stránke kapacity RAM, a dokonca rôznych architektúr procesorov. To znamená, že nie každý model zvládne všetko, čo QTS OS umožnuje. Lacnejšie modely pre domácnosti nebudú logicky podporovať funkcionalitu, ktorá je využiteľná len vo firemnom, či profesionálnom prostredí. Na druhej strane, bežný zákazník, ktorý by všetky profesionálne funkcie nevyužil, sa poteší nižšej cene samotných zariadení.

Akú funkcionalitu QTS ponúka

QNAP zariadenia vďaka QTS Turbo NAS OS ponúkajú základné funkcie, ktoré každé NAS-ko musí mať a ktoré z neho v praxi robia NAS produkt, nie len externý disk. Samozrejmosťou sú uchovávanie a zdieľanie dát na lokálnej sieti, zálohovanie a obnova dát, jednoduchý manažment dát, ale aj používateľských účtov a privilégií cez prehľadné menu. Aj pri zariadeniach z najnižších radov poteší možnosť prehrávania hudby, filmov alebo prehliadanie fotiek. Správne NAS-ká by ale mali ponúkať aj možnosť pristupovať k dátam aj mimo domova, čo QNAP vďaka jednoduchému nastaveniu QNAP Cloud účtu, či mobilným aplikáciám umožnuje. Z profesionálnejších možností určite zaujme po novom pridaná a vylepšená funkcionalita Snapshotov pre virtuálne stroje, vylepšená funkcionalita manažmentu dát, ale napríklad aj možnosť zakomponovať do svojho NAS zariadenia grafickú kartu a využívať jej výkon na urýchlenie práce s dátami alebo pridanie možností po stránke virtualizácie.

Pocity a postrehy z používania

Pri dlhodobejšom testovaní sa mierne mažú hranice medzi objektívnym testovaním špecifických parametrov alebo očakávanej funkcionality a subjektívnym využívaním zariadenia čo najviac nielen na syntetické kontrolované testy, ale aj na súkromné účely a bežnú každodennú prevádzku. Po viac ako dvoch mesiacoch môžem zhodnotiť, že QNAP QTS sa s verziou 4.3.4 radí medzi tie kvalitnejšie riešenia ponúkajúc veľmi dobrú rovnováhu medzi prehľadným používateľským menu s jednoduchým manažovaním a obrovskými možnosťami prispôsobenia a dodatočnej funkcionality. Pokiaľ si zaobstaráte NAS zariadenie od spoločnosti QNAP, môžete ho bez výčitiek svedomia používať úplne sami na ukladanie fotiek z dovoleniek alebo filmovú či hudobnú knižnicu. Rovnako jednoducho z neho môžete spraviť dôležitého hráča pre celú domácnosť osadenú početnou rodinou, nastaviť špecifické práva pre rozličných používateľov, aby si napríklad deti nemohli pozrieť 50 odtieňov šedej (hoci po vážnej úvahe by mali mať k tomuto filmu prístup zakázaný aj dospelí ľudia), automaticky zálohovať dôležité súbory, či priečinky zo špecifických počítačov, sťahovať cezeň veci z internetu, používať ho pre správu tlačiarní a ďalšie a ďalšie možnosti. QTS je jednoducho a v skratke naozaj prepracovaný systém, ktorý sa časom iba vylepšuje a prináša stále novú funkcionalitu aj pre zariadenia vyrobené pred pár rokmi. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je väčšinou investícia do NAS zariadenia väčšia ako do obyčajných externých diskov. S dobrou podporou a overenou spoločnosťou sa však mnohonásobne vyplatí, a to nielen z dlhodobého hľadiska, ale okamžite všetkými možnosťami, ktoré jeden šikovný operačný systém otvára a ponúka.

To dobré

V QNAP si dali na novej 4.x verzii naozaj záležať a s každým čiastkovým zvýšením verzie iba dokazujú, že vedia, čo zákazníci nielen doma, ale aj vo firmách chcú. Užívateľské rozhranie je naozaj prehľadné, a hoci som nemal potrebu hrabať sa počas používania v úplne všetkých nastaveniach, prístup ku nim je veľmi intuitívny a keby som si aj nevedel poradiť, je tu vždy nápomocný helpdesk. To mi pridávalo na pohode aj pri skúšaní, čo zariadenie dokáže. Manažment používateľov, súborov, privilégií aj ďalších nastavení ako RAID, či zálohovanie zvládne každý ako tak zbehlý používateľ, ktorý už niekedy pracoval na zariadení s bežným operačným systémom ako Windows, MacOS, či Linux. Pri vyšších modeloch určite potešia skúsených používateľov špičkové funkcie ako virtualizácia, či jednoduchá práca so snapshotmi, a preto sa QNAP zariadenia nestratia ani v menších až stredných firmách. Posledným malým bonusom, ktorý spoločnosť QNAP ponúka a ktorý možno pomôže potenciálnym zákazníkom rozhodnúť sa práve pre NAS riešenie tejto značky, je možnosť si takmer všetku túto funkcionalitu vyskúšať na vlastnej koži bez nutnosti najprv platiť. Jednoducho stačí navštíviť stránku https://www.qnap.com/en/live-demo, a po pár krokoch sa ocitnete v používateľskom rozhraní QTS OS. Tu môžete preklikávať, skúšať a objavovať do sýtosti.

To zlé

Pár nedostatkov, ktoré ma po celý čas používania stretali, nemali veľa spoločného so samotným softvérom, ale skôr s hardvérovými limitáciami zariadenia, na ktorom QTS OS fungovalo. Keďže išlo o lacnejší model s procesorom na architektúre ARM a nie x86, presúvanie veľkých priečinkov s množstvom súborov, ako napríklad moja snaha odzálohovať si hry zo Steam knižnice, sa stretlo s väčším dopadom na výkon, a nakoniec som bol nútený zložky s hrami najprv komprimovať, a až potom nahrávať. Nie každý používateľ s domácim NAS zariadením sa ale bude snažiť nahrávať naraz terabajt zložiek s viac ako 100 000 súbormi. Druhá nepríjemnosť, ktorá mi pri spomenutí na zložky súborov napadá, je absencia podpory nahrávania zložiek cez internetový prehliadač Mozilla Firefox a nutnosť používať na túto akciu Google Chrome. Averzia ku Chrome prehliadaču je ale iba moja osobná a používať ho, keď som naozaj nechcel nahrávať po jednom súbore alebo komprimovať zložky, nebolo až také veľké utrpenie. Stále by som ale uvítal väčšiu podporu Firefoxu.

Pár slov na záver

QNAP QTS sme vo verzii 4.3.4 skúšali na zariadení QNAP TS-228A v konfigurácií s dvoma 4TB diskami Seagate IronWolf a v konfigurácií s jedným 2TB diskom WD RED určeným(i) pre NAS zariadenia. Napriek nízkej cene samotného zariadenia a hardvérových limitácií si NAS-ko poradilo aj s náročnejšími úlohami a do kolien sa mi podarilo dostať iba hardvér s veľkým náporom, ktorý nebude reflektovať správanie bežného použivateľa. QTS sa so štvrtou verziu dostal na špičku NAS zariadení pre domácnosti a menšie firmy a len čas ukáže, či QNAP zamieri aj do korporačných vôd. Tak či tak je ale QTS veľmi šikovným a kvalitným nástrojom, ktorý ma doposiaľ nenechal ani raz „v štychu” a pri správnom používaní dokáže aj s lacnejšej krabičky vydolovať oveľa viac, ako sa môže zdať.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk