QNAP Mobilné aplikácie - Ako nosiť NAS so sebou vo vrecku

QNAP Mobilné aplikácie - Ako nosiť NAS so sebou vo vrecku

 

Ľudstvo sa neustále vyvíja, a tak od pradávnych čias, keď bola tou najvzácnejšou komoditou potrava, cez obdobia obchodovania a uchovávania kameňov, kovov či iných drahocenných materiálov, sme sa ocitli vo svete, v ktorom sú tým najcennejším artiklom informácie a dáta. Dáta však nepredstavujú dôležitú súčasť života iba pri komunikácii, zabíjaní času, či ukazovaní stavu bankového účtu. Jednotky a nuly v dennodennom fungovaní moderných ľudí predstavujú cenné spomienky vo forme digitálnych fotografií, dôležitých pracovných dokumentov, či v podobe osobnej tvorby aj obrovskej knižnice obľúbených filmov a hudby. Je dôležité chrániť si ich, no je stále zreteľnejšie, že okrem ochrany by mali tieto riešenia ponúkať aj nepretržitý prístup k týmto dátam či ďalšie možnosti, ako si zjednodušiť život.

Najlepšie riešenie na spojenie ochrany dát a prístupu k dátam predstavujú, už nielen pre firmy, ale aj pre bežných používateľov, zariadenia typu NAS, ktoré môžu byť uložené v bezpečí vášho domova alebo aj mimo bydliska. V prípade dobrých kúskov je možné na takéto zariadenia nie len ukladať svoje fotky z dovolenky z pred troch rokov, či zálohovať si na ne všetku rozpracovanú prácu, ale aj pristupovať k týmto dátam cez internet z ktoréhokoľvek kúta sveta. A vďaka tým naozaj kvalitným riešeniam je možné spravovať, nahrávať alebo prezerať svoje dáta aj v mobilných zariadeniach bez ohľadu na to, či ide o produkty iOS alebo produkty od iných výrobcov podporujúcich zeleného Android robota, ale dokonca aj stále prekvapivo rozšírené smartfóny a tablety s operačným systémom od Microsoftu. Pri dlhodobom testovaní zariadenia QNAP TS-228A som sa, samozrejme, neobmedzil len na domácu sieť, či nutnosť používať webové rozhranie na počítači alebo notebooku na cestách, ale do smartfónu som si takmer okamžite po rozbehaní tohto NASka naťahal aj mobilné aplikácie a dal sa do odhaľovania ich možností.

Aké mobilné aplikácie má QNAP v ponuke?

Pekne od úplného základu je v ponuke štvorica aplikácií, ktoré určite využije každý rozlietaný majiteľ QNAP NAS.

Qfile predstavuje bežný prehliadač všetkých súborov, vďaka ktorému si budete do mobilného zariadenia môcť stiahnuť svoje súbory, a potom ich už ďalej využívať podľa svojich potrieb.

Dvojica aplikácií Qmusic a Qvideo potešia všetkých majiteľov veľkých multimediálnych knižníc, ktorí si chcú svoje filmy a hudbu užiť aj na cestách, ale nechcú si ich vždy ukladať do zariadení. Vďaka možnosti streamovania si tieto súbory budete môcť užiť kdekoľvek, kde je prístup na internet.

A samozrejmosťou je aj aplikácia Qphoto, ktorá uľahčí správu a prístup k všetkým obrázkom či fotografiám, ktoré na svojom QNAP NASku používatelia majú. K tejto aplikácii je ešte šikovné pripojiť spoločníka menom Photo Tagger, ktorý dokáže zorganizovať fotky vďaka možnosti pripájať k nim rôzne tagy, teda nálepky. Nanešťastie, táto aplikácia je aspoň zatiaľ dostupná iba na zariadeniach od Apple.

Skvelou správou je, že okrem týchto šikovných aplikácií je toho v ponuke ešte oveľa viac. Pokiaľ sa napríklad obávate, že by ste na svojom NASku v závale tisícok a tisícok súborov ťažko našli to, čo práve potrebujete, veľmi šikovným riešením je appka Qsirch, ktorej vyhľadávanie je naozaj bleskové. Skúsenejších používateľov tiež poteší možnosť celkovej správy svojho zariadenia cez mobilné zariadenie za pomoci Qmanager aplikácie. Tá pomôže nielen pri monitorovaní, ale dajú sa vďaka nej upravovať nastavenia, od tých najzákladnejších až po špecifické, ako napríklad používateľské privilégiá. Appka Qsync sa zase postará o jednoduché zálohovanie a synchronizáciu dát medzi množstvom zariadení. Pre milovníkov produktivity si zase QNAP pripravil rad aplikácií, ako napríklad Qnotes − šikovnú aplikáciu na vytváranie a zdieľanie textov, appku Qcontactz, ktorá sa postará, aby ste už nikdy tak ľahko neprišli o dôležité kontakty a aby k nim nemal prístup len tak hocikto, alebo QmailClient, ktorá sa dokáže postarať o viacerých emailových klientov zároveň.

Pokiaľ svoje NAS zariadenie využívate alebo plánujete využívať ako server pre kamerový systém, potom vás príjemne poteší možnosť jednoduchého prezerania zaznamenávaného videa a možnosť jedným dotykom prepínať medzi živým sledovaním a zaznamenaným videom.

Takisto je možné vďaka aplikácii Qget na QNAP NAS jednoducho sťahovať dáta, či manažovať aplikáciu Download Station priamo na samotnom zariadení. A v neposlednom rade , smartfóny milovníkov jednoduchého ovládania a možnosti spraviť svoje obydlie o niečo inteligentnejšie, dokážu vďaka aplikácii Qremote fungovať ako diaľkové ovládanie pri prezeraní filmov cez HD Station (aplikácia HD Station je podporovaná len na vybraných modeloch QNAP NAS).

Ako QNAP mobilné aplikácie fungujú

Pred stiahnutím a nainštalovaním mobilných aplikácií sú nutné dva kroky. Prvým je skontrolovať, či dané QNAP NAS zariadenie a smartfón sú s touto aplikáciou kompatibilné. Je to síce skôr výnimkou ako pravidlom, ale niektoré nižšie modelové rady QNAP NAS riešení napríklad nepodporujú video výstup cez HDMI a spomínanú aplikáciu HD Station alebo aplikácia nie je podporovaná samotným smartfónom, ako v prípade Android a Microsoft zariadení a appky Photo Tagger. Druhým, naozaj nutným krokom, je zapnutie a nastavenie myQNAPcloud na NAS zariadení. Bez tohto nie je možné k dátam na NASku pristupovať nielen cez mobilné zariadenia, ale ani odnikiaľ mimo domácej siete. Následne, po prekonaní týchto dvoch jednoduchých prekážok, je možné aplikáciu jednoducho stiahnuť do smartfónu či mobilného zariadenia, prihlásiť sa do nej cez identifikátor QID, ktorý sa používa aj pri normálnom prihlasovaní mimo domácej siete a nakoniec sa prihlásiť do samotného NAS zariadenia podľa svojho výberu. Pokiaľ máte pod jedným myQNAPcloud účtom viacero NAS zariadení, je možné si po zapnutí a prihlásení sa do aplikácie jednoducho vybrať zo zoznamu. Následne všetky aplikácie fungujú tak, ako som popísal v riadkoch vyššie. Počas viac ako mesačného používania som nenarazil na takmer žiadne problémy a na jednoduché používanie som si naozaj veľmi rýchlo zvykol. Pesničky z NASka, ktoré sa nachádzalo bezpečne doma, mi streamované zneli v ušiach pri prechádzaní sa po meste. Pri čakaní na hromadnú dopravu som nemusel byť odkázaný na Youtube a Netflix, ale mohol som bez problémov pozerať obľúbené anime a keď som sa kolegom chcel pochváliť najnovším vzhľadom testovacieho počítača, jednoducho som otvoril Qphoto a ukázal obrázky v pôvodnej kvalite a nie zmenšené a v prevzorkovanej verzii, ktoré zaberajú na free cloudových riešeniach menej miesta, či aké sa nahrávajú na Facebook.

Pár slov na záver

Možnosti, ktoré QNAP ponúka buď na samotnom NASku, alebo aj v rámci mobilných aplikácií, momentálne nevyťažujem úplne najviac Tak ako teraz mne, aj drvivej väčšine bežných a bežnejších používateľov bude stačiť základná ponuka aplikácií na každodenné používanie. Ale je veľmi príjemné žiť s vedomím, že zariadenia od tejto spoločnosti ponúkajú oveľa viac ako to, čo som práve schopný využiť a pokiaľ by sa v budúcnosti ukázalo, že od QNAP NAS potrebujem niečo viac, je veľmi veľká šanca, že je táto funkcionalita už zabudovaná a mám k nej prístup aj cez mobilné zariadenia. Mobilné aplikácie sú jednoducho ďalším krokom, ako z obyčajnej krabičky s jedným alebo viacerými diskami spraviť naozaj skvelého spoločníka nielen po stránke ochrany dát, ale aj jednoduchosťou používania. A QNAP sa s dopytom po takýchto aplikáciách naozaj šikovne popasoval a priniesol jednoduché a naozaj funkčné riešenia.

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk