Aké funkcie ponúka operačný systém QNAP QTS?

Aké funkcie ponúka operačný systém QNAP QTS?

 

Operačné systémy v sieťových zariadeniach sa neustále vyvíjajú a už dnes dokážu poskytnúť plnohodnotné multimediálne alebo pracovné využitie. Akú funkcionalitu ponúka systém QTS, ktorý poháňa NAS-y od spoločnosti QNAP?

Jednou z najdôležitejších vlastností moderného softvéru je bezpochyby používateľské prostredie. V prípade systému QTS je zvládnuté veľmi dobre, technicky menej zdatného používateľa nevystraší a zároveň uspokojí potreby toho náročnejšieho, ktorý sa v sieťových protokoloch a konfiguráciách cíti ako ryba vo vode. Prostredie kombinuje to najlepšie zo sveta mobilných a desktopových operačných systémov.

Veľké prehľadné ikony na domovskej obrazovke sa dajú usporiadať aj do priečinkov, zatiaľ čo vrchná lišta ponúka prehľad o nedávnych systémových udalostiach, zoznam otvorených aplikácií, vyhľadávanie, bočné menu s prehľadom všetkých nainštalovaných aplikácií a ikonu pre zobrazenie monitora systémovej aktivity. Ten okrem zaťaženia jednotlivých komponentov zobrazí aj zoznam prihlásených používateľov, novinky o aktualizáciách a prehľad plánovaných serverových procesov.

Aplikácie sa spúšťajú v samostatných oknách, ktoré je možné ľubovoľne premiestniť v rámci stránky alebo vykonať ďalšie štandardné operácie ako minimalizáciu, maximalizáciu a zatvorenie. Webové prostredie tak používateľa nijak neobmedzuje a nezabraňuje ani plnohodnotnému multitaskingu. Veľmi užitočné je aj rýchle vyhľadávanie naprieč možnosťami ako systémových, tak aj dodatočných aplikácií stiahnutých z obchodu. Jedinou škodou je, že vyhľadávanie nie je plne fulltextové a už pri malom preklepe neponúkne najpravdepodobnejšiu vyhľadávanú možnosť.

Chod operačného systému na testovanom NAS-e TS-251B bol plynulý aj napriek na prvý pohľad málo výkonnému procesoru Intel Celeron, ktorý disponuje iba dvomi fyzickými jadrami. Pochváliť musím aj vývojárov webového rozhrania, ktoré je taktiež veľmi svižné a nezaťažuje operačnú pamäť prehliadača ani pri veľkom množstve otvorených okien. Responzivita webového rozhrania je dobre zvládnutá iba do minimálneho rozlíšenia 1024x768px a pokiaľ budete chcieť NAS plnohodnotne spravovať cez smartfón alebo tablet, odporúčam použiť aplikácie, o ktorých ste si mohli na našom webe už prečítať.

Systémové aplikácie poskytujú správu základných operácií so súbormi a nastavenie zdieľania. QTS podporuje všetky najpoužívanejšie protokoly ako NFS, SMB (CIFS), APFS, WebDAV a mnohé ďalšie. Nastavenie jednotlivých zdieľaných priečinkov prebieha v aplikácii File Station a celý priebeh je veľmi jednoduchý. Je nutné však dať si pozor, aby ste konkrétnemu používateľovi dobre nastavili práva. Správa celých diskových oddielov sa nachádza v aplikácii Úložisko a snímky. V závislosti od vybraného typu súborového systému je možné vytvárať nové logické diskové oddiely, meniť ich kapacitu alebo nastaviť ich šifrovanie.

Funkcionalitu systému je možné rozšíriť doplnkovými aplikáciami v AppCenter. Veľmi užitočnou je Connect to Cloud Drive, ktorá vám umožňuje spravovať cloudové úložisko priamo vo File Station. V AppCenter sa nachádzajú aj redakčné systémy ako Wordpress alebo Joomla, komunikačné servery a CRM systémy. Ide o plnohodnotné webové aplikácie, ktoré bežia na vami zvolenom porte. Treba však vziať do úvahy fakt, že NAS nie je plnohodnotný webový server, ktorý zvládne veľké množstvo simultánnych pripojení, a tak sú tieto služby vhodné na interné použitie v domácnostiach, resp. firmách.

HybridDesk Station

HTPC boli v minulosti povinným príslušenstvo každého sieťového disku, aby bolo možné uložený multimediálny obsah na niečom „zobraziť”. V dobe Raspberry Pi a iných malých lacných počítačových dosiek sa počiatočné náklady znižujú, no ak vlastníte NAS od QNAP s HDMI výstupom, môžete si túto položku z nákupného zoznamu odstrániť. Po prvotnom nastavení aplikácie HybridDesk Station vo webovom rozhraní máte k dispozícii plnohodnotné prostredie multimediálneho centra so sadou základných aplikácií ako Google Chrome, YouTube, Spotify, Video Station alebo nestarnúcu hernú klasiku hnutia slobodného softvéru, SuperTux.

Používateľské prostredie je v prípade väčšiny aplikácií prispôsobené klávesniciam, no odporúčam zakúpiť si bezdrôtovú klávesnicu aj s integrovaným touchpadom na plnohodnotné využitie všetkých aplikácií.

Virtualizácia a kontajnerizácia

Ak sa zaujímate o trendy v segmente serverov, tak viete, že práve tieto dve odvetvia sú aktuálne v kurze a zároveň sú dôvodom, prečo väčšinu serverov sveta poháňajú distribúcie GNU/Linux. V prípade QTS je virtualizácia založené na open-source riešení QEMU. Vďaka nej je možné v rámci systému virtualizovať Windows, GNU/Linux, Android alebo Unix systémy. Jednotlivé virtuálne stroje je možné prevádzkovať priamo v okne prehliadača alebo prostredníctvom HDMI výstupu (ak to daný operačný systém podporuje). Ako testovací operačný systém som použil Linux Mint 19.1 s grafickým prostredím Cinnamon. Beh bol pri nenáročných operáciách celkom svižný, no pri náročnejších úlohách sa procesor Intel Celeron už mierne zapotil. Pozitívne však je, že systém QTS prioritizuje procesy mimo virtualizovaných počítačov. Jednotlivé virtuálne počítače je možné zálohovať pomocou plánovaných snapshotov.

Kontajnerizácia je spravovaná v aplikácii Container Station, ktorá by sa dala označiť za veľmi prehľadné grafické prostredie na správu Docker kontajnerov. Umožňuje nainštalovať pripravené aplikácie ako Wordpress alebo Gitlab a je taktiež možné vytvoriť aplikáciu na základe vášho vlastného konfiguračného súboru docker-compose.yml. Inštalácia Wordpressu bola otázkou desiatok sekúnd a jej následný beh bol bezproblémový. Práve pri zariadeniach s menej výkonnými komponentami sa ukazuje, že PHP v najnovších verziách je stále relevantným programovacím jazykom. V nastaveniach nechýbajú možnosti na úpravu siete a pridanie ďalších repozitárov s docker obrazmi.

Celkovo som bol počas viac ako mesačného používania so systémom QTS spokojný. Systém uspokojí požiadavky ako technicky menej zdatných, tak aj náročnejších používateľov. Pochváliť musím optimalizáciu aj pre NAS-y s nižším výkonom, ktoré zvládajú náročnejší multitasking alebo virtualizáciu a zároveň nespomaľujú core operácie systému. Našincov nepoteší absencia slovenskej lokalizácie a terminologicky nepresná česká lokalizácia. V konečnom dôsledku je tak efektívnejšie používať predvolenú anglickú lokalizáciu systému.

Funkcie systému QTS boli testované na NAS-e QNAP TS-251B.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk