Aké multimediálne funkcie ponúka operačný systém QNAP QTS?

Aké multimediálne funkcie ponúka operačný systém QNAP QTS?

 

Určite budete so mnou súhlasiť, že žijeme v streamovacej dobe. Na filmy a seriály je tu Netflix, hudobnej scéne dominuje Spotify a je len otázkou času, kedy bude namiesto výkonného PC stačiť vysokorýchlostné internetové pripojenie s malou odozvou pre hranie najnovších titulov. Ak ale patríte ku konzervatívnym používateľom, ktorí preferujú prítomnosť multimediálneho obsahu na disku, môže byť pre vás univerzálnym riešením operačný systém QNAP QTS.

Video Station

Ak sa pozriete na štatistiky toku globálnej internetovej siete, zistíte, že práve video je najčastejšie prenášaným obsahom. Nie všetci však disponujeme vysokorýchlostným pripojením, ktoré dokáže v reálnom čase streamovať 4K video obsah. Jediná možnosť, ako si môžete prehrať film vo vysokej obrazovej kvalite, je jeho stiahnutie (z oficiálnych zdrojov, samozrejme :) ). Import filmov do kolekcie Video Station okrem indexácie obstará aj dodatočné metadáta, pričom ako zdroj používa IMDB, jednu z najpopulárnejších a najrozsiahlejších filmových a seriálových databáz. Prehliadanie obsahu v používateľskom rozhraní s familiárnymi ikonami je tak oveľa rýchlejšie. Jednotlivé diely seriálov je možné na základe vzoru Názov Seriálu.S01E01 prehľadne usporiadať a aplikácia si zároveň pamätá, ktorú časť ste pozerali minule.

Okrem manuálnych kolekcií je možné vytvoriť aj automatizované na základe hodnotenia, tagu, žánru alebo rozlíšenia. V hornej časti nástrojového panela sa nachádza vyhľadávanie so všetkými dostupnými parametrami a podporou fulltextu. Poslednou ikonou je možné video obsah streamovať cez Apple TV, Chromecast alebo iné zariadenie s podporou DLNA. Veľkou devízou je podpora transkódovania obsahu do nižšieho rozlíšenia pre optimalizáciu dátového toku a konvertovania do podporovaného formátu vášho multimediálneho zariadenia.

Music Station

Hudobné streamovacie služby ponúkajú vo svojom repertoári milióny skladieb, no staršie nahrávky kvôli nevysporiadaným autorským právam alebo menší lokálni intepreti si cestu do databáz služieb ako Spotify, Apple Music alebo Deezer stále hľadajú. Ďalšou potenciálnou používateľskou skupinou sú konzervatívni používatelia, ktorí zmienené služby nepoužívajú už len z princípu. Aplikácia Music Station ponúka prehľadnú správu audioknižnice a zdieľania hudby. Zdrojové audio súbory knižnice je možné pridať z ľubovoľného lokálneho priečinku NAS, pričom súbory sú okamžite indexované a dostupné na prehranie. Pokiaľ sa vo vašej zbierke nachádzajú súbory, ktoré majú chybne vyplnené ID tagy, môžete ich opraviť ako jednotlivo, tak hromadne, čo je užitočné hlavne pri veľkých kompiláciách. Samozrejmosťou sú funkcie ako vytváranie zoznamov skladieb, úprava prehrávanej fronty, rýchly import jednotlivých súborov a preddefinované inteligentné zoznamy skladieb. Aplikácia podporuje audio formáty MP3, FLAC, OGG, WAV, AIF, AIFF, AU, APE, MKA, WV, RA, DSF a DFF.

Čo však Music Station povyšuje nad klasické desktopové prehrávače? Jednozačne sú to široké možnosti streamovania hudby do rôznych zariadení rôznymi protokolmi. Je teda jedno, či chcete hudbu prehrať cez Chromecast, Apple TV alebo iné DLNA zariadenie, Music Station si s každou menovanou platoformou poradí. Čerešničkou na torte je podpora prehrávania cez Bluetooth, no podpora tejto funkcionality závisí od druhu NAS zariadenia.

Používateľov systému macOS poteší, že NAS je taktiež možné používať ako iTunes Server a celú hudobnú knižnicu tak môžete spravovať priamo z desktopovej aplikácie iTunes. Okrem vlastných audio súborov je možné prehrávať rádiá vďaka integrácii služby TuneIn. V ponuke sú rádiá zo všetkých kontinentov s rôznymi hudobnými štýlmi a aj čisto spravodajské stanice. Medzi ďalšie vychytávky patrí podpora zobrazenia textov piesní alebo nastavenie budíka.

Photo Station

Digitálne spomienky na momenty zo života zaberajú v našich smartfónoch drvivú väčšinu úložného priestoru. Občas je preto odporúčané, aby ste ich ochránili zálohovaním na iné zariadenie. NAS-y QNAP okrem toho ponúkajú aj plnohodnotnú správu fotografií pomocou aplikácie Photo Station. Je možné upravovať názov, dodatočné údaje o fotografii alebo ich združovať do jednotlivých albumov. Aplikácia myslí aj na používateľov, ktorí si z dovolenky prinesú stovky fotografií a nechce sa im jednotlivo priradovať fotografie do správneho albumu. O to sa stará funkcia Smart Album, ktorá zaradí fotografie do albumu na základe dátumu vzniku alebo priradeného tagu. Podporované je aj prehliadenie 360˚ fotografií a videí priamo v prehliadači.

So spomienkami sa dnes väčšina používateľov chváli aj na sociálnych sieťach a aj na tento aspekt vývojári mysleli pridaním integrácie s Facebookom, no je možné vytvoriť aj HTTP odkaz. Pre funkčnosť tejto možnosti je ale nutné mať verejnú IPv4 adresu a povolený prístup pre zvolený port v URL. Po inštalácii doplnku je taktiež možné označovať ľudí na základe detekcie tváre. Fotografie sa dajú prehliadať aj pomocou Apple TV, Chromecastu alebo iného zariadenia s podporou DLNA.

Download Station

Hoci je sťahovanie obsahu z internetu považované za výsadu pirátov a v dnešnej dobe streamovania sa to môže zdať až neuveriteľné, stále existujú umelci a združenia, ktoré diela umožňujú zakúpiť a stiahnuť vo forme súborov na harddisk. V prípade systému QTS sa o tieto úlohy postará aplikácia Download Station. Tá okrem sťahovania prostredníctvom HTTP a FTP protokolov spoľahlivo pracuje ako BitTorrent klient. Nechýbajú ani pokročilé nastavenia, pre ktoré porty máte povolenú komunikáciu s trackerom a zvoliť si typ klienta. Najmä druhá menovaná možnosť je užitočná, keďže niektoré trackery nepovoľujú komunikáciu s neznámymi klientskými aplikáciami. V prípade, že chcete seedovať súbory iba v určitom časovom okne, v nastaveniach sa nachádza časový diagram, v ktorom si ľahko určíte časový rozsah sťahovania a odosielania paketov. Dostupné sú aj doplnky, ktoré umožňujú priamo v aplikácii vyhľadávať obsah na najpopulárnejších trackeroch ako Kickass alebo The Pirate Bay.

Mierne netradičnou funkcionalitou je podpora sťahovania obsahu z RSS feedu. Túto možnosť ocenia používatelia, ktorí nechú svoje čitateľské preferencie zverovať do rúk tretej strany. Stránku je po stiahnutí možné okamžite otvoriť, pričom v html súbore sa nachádzajú všetky obrázky, takže človek nebude ochudobnený o žiaden obsah. CSS štýly síce niekedy nesedia úplne na sto percent, no nadpis od obyčajného textu rozoznáte ľahko.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk