Predstavujeme Disney Infinity! - DOPLNENÉ

 

Sme hrdí na to, že môžeme vám, našim čitateľom, ako prví na Slovensku predstaviť herný projekt z továrne na rozprávky – Disney Infinity.

Hru nám predstavili šéfovia Disney Interactive, Pixaru a Avalanche Software – John Pleasants, John Lasseter a John Blackburn. Jedná sa o veľký projekt, spoločnú iniciatívu menovaných divízií spoločnosti Disney, ale aj viacerých iných. Pozrime sa teda spoločne na Disney Infinity.

V skratke by sa dalo povedať, že hra je krížencom Skylanders, Minecraft a LittleBigPlanet, okorenená trochou kúzla rozprávok od Pixaru. Bolo by však veľmi obmedzené nazerať na tento projekt cez túto perspektívu. Disney Infinity je mutiplatformová záležitosť. A to až do takej miery, že sa hra objaví na X360, PS3, 3DS, Wii, Wii U a mobilných platformách. Možno sme aj niečo vynechali, v rýchlosti sme si nestíhali všetko zaznamenať.

Hru vyvíja Avalanche Software, ktorým pri tvorení asistuje štúdio Pixar. Keďže je toho veľa, rozhodli sme sa postupovať pri predstavení logickou postupnosťou ako od zakúpenia samotnej hry.

 

Starter Pack

Prvá vec, ktorá sa dostane hráčom do rúk, je Starter Pack, základný balíček, ktorý obsahuje samotný software, „teleport“ a tri figúrky. Pointa je v tom, že keď položíte na „teleport“ figúrku, otvorí sa vám jej svet. V štartovacom balíčku by mali byť figúrky kapitána Jacka Sparrowa, pána Úžasného a Sullyho z Príšeriek s.r.o.Každá postavička existuje vo svojom vlastnom svete, ktorý je hráčom dôverne známy z Disneyho filmov. Pán Úžasný nemôže existovať vo svete Pirátov z Karibiku, ani naopak. Vo svojich svetoch žijú postavičky svoje príbehy, ktoré sú verné filmovým predlohám.

Jack Sparrow žije vo svete prvých troch dielov Pirátov z Karibiku, kde bojuje s Davy Jonesom. V hernom svete v Disney Infinity sa však príbehy neobmedzujú na filmové dobrodružstvo, ale pridávajú aj atrakcie z Disneylandov a v spolupráci s Pixarom. Hra je multiplayerová, pravdepodobne bude fungovať tak, že na „teleport“ položíte ďalšiu postavičku (je tam priestor pre dve figúrky) a môžete sa hrať spolu dvaja na rozdelenej obrazovke. Napríklad pri námorných bitkách jeden hráč kormidluje loď, zatiaľ čo ten druhý nabíja delá a strieľa po protivníkovi. Vývojári zdôrazňovali kreativitu a možnosti tvorenia – môžete si vytvoriť vlastnú loď, vlastnú posádku (piráta po pirátovi, podobne ako v Simsoch), modifikovať delá,...

Rodinka úžasných žije zase vo svojom svete. Základom je pán Úžasný, ale ak vložíte do „teleportu“ inú figúrku z jeho univerza, môžete hrať za ňu. Je nám jasné, že v tomto sa Disney inšpirovali v úspešnej sérii Skylanders a tak si postavičky budete musieť kupovať v hračkárstvach a v herných obchodoch. Tento svet je úplne odlišný, hra je viac zameraná na súboje, pričom každý z členov rodinky Úžasných má špecifické vlastnosti (verné filmovej predlohe) a celý súbojový systém je prekvapivo prepracovaný. Každá hra v Disney Infinity je upraviteľná, môžete v nej niečo modifikovať, rovnako ako môžete hrať vo dvojici.

Sully je nám známy už z Príšeriek s.r.o., ale v Disney Infinity sa s ním dostaneme do sveta Monsters University. Znovu má tento svet úplne odlišné pravidlá, príbeh je inšpirovaný filmom, ale nekopíruje ho. Náplňou hry je študentský život príšeriek, pričom príšerky súperia so susediacou univerzitou a robia si navzájom naprieky. Hra je viac zameraná na kreativitu, vytváranie rôznych pascí a vyvádzanie hlúpostí. Zároveň využíva stealth komponenty, keďže príšerky sa učia strašiť. V tomto svete existuje kolobeh dňa a noci, pričom sa mení hrateľnosť. Samozrejme, aj tu sa dá hrať multiplayer.

Každá hra je unikátna, verná svojej filmovej predlohe a funguje inak. Niektoré hry sú viac zamerané na súboje, iné na pretekanie, ďalšie na kreativitu.

 

Hardware

Okrem samotného softwaru tu zohráva veľkú úlohu aj hardware. Základom je „teleport“, ktorý má tri sloty. Dva sú kruhové, na vkladanie figúrok s kruhovým podstavcom. Tretí je šesťhranný na vkladanie „Powerdiscov“. Hneď si vysvetlíme, ako to funguje.

S každou figúrkou sa spája jej vlastný herný svet. Keď vložíte do „teleportu“ figúrku, dostanete sa do jej vlastného sveta. Na začiatok budete mať figúrky, ktoré sme si už vyššie predstavili. Ale hneď od prvého dňa sa bude dať zakúpiť zhruba dvadsať figúrok z rôznych Disneyho sérií. Oficiálne ešte nie sú žiadne potvrdené, ale z prezentovaných videí očakávame, že veľmi rýchlo budú dostupné figúrky a svety Cars, Tron, Nightmare Before Christmas, Wreck-it-Ralph.

Figúrky vyzerajú byť veľmi kvalitne spracované, rozhodne nebudú na tom horšie, než Skylanders. Sú špeciálne štylizované, aby vyzerali cool, takže Jack Sparrow sa do tváre veľmi nepodobá na Johnny Deppa. Na druhú stranu sú tieto modely dokonale verné ich podobizniam v hre.

Ďalšim hardwarovým prvkom je Powerdisc. Jedná sa o šesťuholník, ktorý sa vloží do slotu na „teleporte“ a vďaka nemu sa nahrá do hry nejaký nový objekt – napríklad tekvicový koč z Popolušky. Vlastne je to taká forma fyzického DLC. Predpokladáme, že aj tieto Powerdiscy sa budú predávať v obchodoch, ale za nižšiu cenu, ako figúrky.

Disney Infinity funguje vlastne ako virtuálna platforma – pomocou fyzických DLC (figúrky, powerdiscy) sa v hre otvárajú nové svety. A vďaka špecifickému konceptu nikdy nie je problém do hry dostať nové svety, nové figúrky, zo starších filmov aj z nových, ktoré prídu na plátna kín v budúcnosti.

 

Toy Box

Ako hovoril John Lasseter, celý koncept Disney Infinity má pripomínať Andyho izbu z Toy Story. Miesto, kde sa rôzne hračky, autíčka, vojačikovia, bábiky, akčné figúrky,... stretávali, žili spolu a zažívali nové unikátne dobrodružstvá. Mať veľa hračiek je čarovné v tom, že keď sa hráte jedno dobrodružstvo, môžete doň pridať úplne inú hračku, ktorá zmení príbeh, zmení spôsob, akým dobrodružstvo zažívate.

Toy Box je priestor mimo unikátnych herných svetov. Tu sa stretávajú všetky postavičky, ktoré máte. Tu sa môže hrať Buzz Lightyear s pánom Úžasným, tu sa môže pretekať auto z Cars s koníkom z Toy Story. Je to ako izba, v ktorej máte kopu hračiek.

Vo svojich unikátnych svetoch hračky zažívajú dobrodružstvá, plnia misie, bojujú s nepriateľom, ale zároveň aj odomykajú objety zo svojich svetov, unikátne vychytávky, na použitie do Toy Boxu. Čím viac sa hráte, čím viac máte figúrok a teda aj ich unikátnych svetov, tým viac objektov získavate do Toy Boxu.

V Toy Boxe môžete tiež zažívať dobrodružstvá. Je ich mnoho typov. Jeden typ funguje ako veľký tutorial – naučíte sa pri hraní tvoriť svet. V prvom takomto tutoriali naháňate jednu postavičku po svete a zrazu narazíte na prekážku – ako prekročiť priepasť? Jednoducho, hra vás naučí, ako si vytvoriť cestu. Existuje mnoho možností a ani sa nenazdáte a budete schopní postaviť si vlastné pretekárske dráhy, meniť krajinu, stavať hrady, dokonca vytvárať vlastné hry v rámci hry.

Tento unikátny editor v sebe spája jednoduchosť, akú poznáme z LittleBigPlanet, a bezprostrednosť známu z Minecraftu. Z pohľadu tretej osoby, priamo s vašou postavičkou chodíte po svete a upravujete ho. Môžete meniť všetko, nastavovať si uhly kamery, aby ste dosiahli izometrickú perspektívu ako z akčných RPG, či aby ste si vytvorili hru na štýl klasických 2D plošinoviek. Vyzerá to tak, že fantázii sa medze klásť nebudú, pretože k dispozícii budete mať stovky objektov, ktoré sa dajú ešte ďalej modifikovať.

Na rôzne dobrodružstvá v rámci Toy Boxu sa budete môcť vydať s ktoroukoľvek postavičkou z Disneyho univerza, ktorú vlastníte. Hoci to ktoré dobrodružstvo bude pre každú rozdielnu postavičku v podstate rovnaké, zmení sa prostredie, v ktorom ho zažíva. Napríklad pretek v motokárach bude prebiehať rovnako, celá trať bude mať identické zákruty, ale svet navôkol bude zodpovedať postavičke, ktorej hráte (Jack Sparrow bude mať okolo seba svet Pirátov z Karibiku, Ralph zase bude jazdiť po tej istej trati vo svete Sugar Rush).

Samozrejme, budete sa môcť aj len tak blázniť v sandboxe a robiť si čo chcete. Ak nechcete, nemusíte nič tvoriť, ale budete si môcť sťahovať obsah od ostatných užívateľov. Všetky výtvory sa ale najprv zasielajú na schválenie, aby nedošlo k nejakým nevhodným incidentom. Bude teda možné stiahnuť si len výtvory, ktoré schvália vývojári hry.

Hra je celá zameraná na multiplayer, takže aj v Toy Boxe sa môžete hrať aj s kamarátmi online, pričom v jednom svete môžu byť maximálne štyria hráči.

 

Skvelý nápad

Hoci zlé jazyky môžu Disney Infinity vopred odvrhnúť ako klon Skylanders, Minecraftu a LittleBigPlanet, musíme uznať, že sa Disney Interactive v spolupráci s Avalanche Software podarilo vytvoriť unikátnu hru.

Disney Infinity funguje ako virtuálna platforma. Je skvelá pre deti a tu vidíme veľkú výhodu pre rodičov. Všetok obsah je kontrolovaný vývojármi, takže k deťom sa nedostane nič nevhodné. Zároveň relatívne malá investícia (odhadujeme, že figúrky sa budú predávať za 10 – 15 EUR) môže otvoriť nový svet a teda vlastne celú novú hru a hodiny ďalšej zábavy s novými nástrojmi v editore. Samotný editor môže podnecovať kreativitu detí a zároveň takto nenápadne vychovávať novú generáciu level dizajnérov.

Môžete namietať, že Disney chce ryžovať peniaze na figúrkach a Powerdiscoch. Ale narozdiel od Skylanders sú možnosti v Disney Infinity naozaj rozsiahle a nové figúrky si budete musieť zakúpiť asi len v prípade, keď budete chcieť otvoriť nový herný svet. S bohatosťou Disneyho univerza sa spája obrovský potenciál na budúci rozvoj. Nás táto hra rozhodne zaujala.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk