Prvé dojmy Alana Wake-a

 

Fan Boys Xboxu sa konečne dočkali. Dlho očakávaná a dlho vyvíjaná pecka od Remedy sa blíži do pultov vašich obľúbených obchodov. Nie je žiadnym tajomstvom, že v poslednej dobe Playstation 3 valcuje svojou smršťou exkluzivitiek celý herný trh, no možno sa to onedlho zmení. Alan Wake je tu a ja, majiteľ PS3 a PC, tíško závidím práve vám.

Začnime ale pekne od začiatku. Spoločnosť Microsoft našej redakcii poskytla zaujímavú prezentáciu s možnosťou zahrať si a položiť pár zvedavých otázok. Prezentácia pozostávala z príbehu, ktorý o chvíľku rozoberieme, herného zážitku ako aj z niekoľkých zaujímavých informácii o hre, jej distribúcii a pravdaže grafike.

Tí, čo nevedia, Remedy pracovalo na hre už od skončenia Max Payne 2, čo je už viac ako 6 rokov, čo dodáva hre ten správny pozitívny ,,hype“. Aby sme sa ale viac priblížili k podstate celej hry, je treba uviesť aj fakt, že na príbehu pracoval Sam Lake, taktiež autor už spomínaného Maxa Payne-a. Celý dej sa odohráva v Americkom vidieckom prostredí mestečka Bright Falls, kde náš hrdina a spisovateľ, Alan Wake, prichádza so svojou ženou zresetovať svoju hlavu. Alan nedokáže v poslednej dobe písať, preto mu čerstvý vzduch určite neuškodí. Ako ale postupne zisťuje, v mestečku sa dejú čudné veci, zrovna, keď sa všetci chystajú do postele. Temné sily vstupujú do nič netušiacich obyvateľov a jedinou záchranou je dobre namierená baterka, či svetlica. Do pravého ,,twistu“ sa však dostávate až v okamžiku, keď Alan nájde kus papiera, ktorý presne opisuje udalosti, ktoré sa o chvíľu udejú, s jeho podpisom. Je v šoku, pretože si na žiadne písanie v poslednej dobe nepamätá. A psychologický thriller sa môže začať.

{gallery}/recenzie/alan.wake.prve.dojmy/1/{/gallery}

Remedy tentokrát vsadilo na strach hráča. Už dlho sme sa nestretli s tým pravým survival hororom (posledne Left 4 Dead 2 a u mňa obľúbený Dead Space). Preto je celý princíp hry založený na tme, strachu a sakra málo tužkových baterkách. Treba šetriť, mieriť presne a keď je to možné, tak utekať kade ľahšie. Celé prostredie taktiež dodáva perfektnú atmosféru, malé mestečko so samotami v okolí, lesy, rúbaniská, riečky, či len samotný maják.

Autori sa snažili celý príbeh vsadiť do niekoľkých kapitol, ktoré budú postupne odhaľovať nové skutočnosti, tak isto nám aj páni z MS prezradili, že DLC (sťahovateľných epizód) sa dočkáme taktiež, aj keď hra samotná príbeh ukončí.

Ako som už vyššie spomenul, vaše prežitie závisí na ,,svetle“. Svetlo je kľúčom k prejdeniu hry bez vážnej zdravotnej ujmy, avšak bez zbraní by to taktiež nešlo. Preto si rozcvičte vaše reflexy a mierenie, keďže nábojov je na vidieku síce stále viac ako v meste, za to ich bude furt menej ako vašich protivníkov. Ovládanie je našťastie intuitívne a jednoduché, ak ste priemerný hráč konzolových akčných hier, nebude vám robiť žiadne problémy. Možnosť vykrývania sa útokom (väčšina ,,démonov“ útočí na blízko) precvičí vaše reflexy a šprint vydrží príšerne krátko, aby ste si nemysleli, že utiecť je také jednoduché. Rôzne hádanky vás taktiež neminú. Pripravte sa na hľadanie ciest do bezpečia, zapínanie generátorov pre rozosvietenie svetla a iné zaujímavé možnosti.

Čo dodať, Alan Wake vyzerá byť, či už príbehovo, alebo hrateľnostne, kandidátom na najlepší survival horor tohto roku. Ak si k tomu všetkému ešte pripočítame grafiku, ktorá žmýka Xbox360 na plné obrátky, je tu titul, na ktorý majitelia Xboxov čakali veľmi dlho. Máme sa na čo tešiť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk