Forza Horizon - Recenzia

 

Forza sa vracia na naše konzoly vo veľkom štýle a v atmosfére automobilového festivalu Horizon. Spoločne sa teraz pozrieme na to, či si Forza pripravila dobrý festivalový lineup a či uspokojí vaše pretekárske chúťky v jej ďalšom pokračovaní.

V prvom rade si treba uvedomiť, že Forza už nie je to, čo jej predchodca. Je to tak, akoby som si zahral úplne inú hru. Hlavnou zmenou, ktorá mi priniesla tento pocit, je zmena klasických okruhov za festivalové okruhy, kde namiesto pásu piesku a pneumatík je ohraničením okruhu zvodidlo alebo malý plôtik, ktorý vie aj zvýšiť tlak, ak ho trafíte v nesprávny čas na nesprávnom mieste.

Čo si všimnete hneď po zapnutí hry nielen v prípade Forzy? Určite grafickú stránku, kde je dôležitý prvý dojem. Môžem s čistým svedomím povedať, že môj bol veľmi dobrý. Hneď na začiatku si sadnete do žltého Dodge Viper a práve v tomto momente oceníte grafickú stránku. Najprv pôjdete pomaly, aby ste sa pokochali odrazom slnka od vášho nablýskaného laku. Potom pridáte plyn, pretože budete chcieť zistiť, čo Viper dokáže a keďže do zákruty neradno pridávať, príde aj váš prvý styk so zvodidlom. Rýchlo sa spamätáte, otočíte auto a budete pokračovať v ceste. Tentoraz si už všimnete vodiacu čiaru. Pri jej zelenom sfarbení pridáte, pri červenom brzdíte. Takže plyn, ručná, zvodidlo, plyn – gratulujem! Práve ste sa naučili to, čo budete v celej Forze opakovať na každom okruhu. Naozaj, ovládanie nie je ťažké a postupne, ako sa do toho dostanete, začnete ignorovať červené sfarbenie vodiacej čiary. To však neznamená, že ste profesionáli, ale že ste nezodpovední vodiči a je vám jedno, že auto rozbijete na najbližšom múriku a, nedajbože, zrazíte nič netušiaceho diváka, ktorý sa práve napcháva párkom v rožku.

Netešte sa však dlho. Viper vám čoskoro zoberú z rúk a namiesto neho dostanete starý červený kontajner, s ktorým sa budete musieť rýchlo dostaviť do centra festivalu, pretože ak sa ho chcete zúčastniť, musíte byť medzi poslednými, čo sa zapíšu. Počet miest je obmedzený a postupne, ako sa budete hnať krajinou, budú ubúdať. Stihol som to ako predposledný. Možno aj preto, že som prvých 5 kilometrov išiel opačným smerom. A tu už je na vine spomínaná grafika a okolie. Úplne ma pohltilo. Krajina je spracovaná pekne do detailov. Ak jazdíte oproti slnku, nevidíte poriadne ani svoje auto. Nevýhodou v pretekárskych hrách bolo to, že pri pretekaní ste sotva mali čas kochať sa okolitou prírodou, a preto si vo väčšine prípadov dávali výrobcovia viac záležať skôr na autách a objektoch priamo v okruhu. To Forza mení otvoreným svetom, po ktorom sa môžete preháňať kade-tade. Skutočná atmosféra festivalu však začína až po zotmení, keďže denná doba sa vám v hre pravidelne a plynule mení, nehovoriac o tom, že západ a východ slnka je taktiež nádherne spracovaný. V noci sa však môžete zastaviť niekde, kde je z diaľky pekný výhľad na samé srdce festivalu, a pozerať sa, ako vystreľujú delobuchy. Ak vás výhľad začne nudiť, prepnite si kameru z interiéru a užívajte si všetky tie svetielka na vašej palubnej doske. Auto je váš domov.

S týmto domovom budete jazdiť na rôznych pretekoch. Klasické okruhy na niekoľko kôl alebo preteky so začiatkom a koncom na iných miestach s tým, že o postupe na trati vás, samozrejme, hra informuje v percentách. Pre tých, ktorí sa budú cítiť neisto, hra ponúka možnosť nastavenia si náročnosti na začiatku každého preteku s tým, že čím väčšiu náročnosť máte nastavenú, tým väčší bonus ku kreditom sa vám pri víťazstve započíta. Najlepšie je na pretekoch to, že nemusíte skončiť prví ako pri niektorých hrách a môžete buď to skúsiť šťastie znova, alebo to nechať tak a pokračovať na iných pretekoch. Po dosiahnutí určitých bodov skúseností vám v centrále festivalu vymenia farebný pásik na ruke za iný, čo bude označovať, že ste vyšší level. Ak vás obyčajné pretekanie začne nudiť, tak si pokojne zmerajte sily, napríklad s lietadlom, balónom alebo vrtuľníkom.  Za získané kredity si potom môžete kupovať nové autá, ktorých je neúrekom, a preto je len na vás, aby ste sa na to podrobnejšie pozreli.

A to som sa ešte nedostal k hudbe. Tá je dokonalá. Výrobcovia zvolili dobrý mix pre všetky tri rádia, ktoré si môžete vybrať (Rock, Pulse a Bass Arena). Sprevádzať vašimi kaskadérskymi kúskami vás budú známe kapely, skupiny a speváci, napríklad The Black Keys, Arctic Monkeys, Nero, Skrillex a podobne.

Aj vy máte pocit, že stále len chválim? Som to ja ale dobrák. Ale napriek tomu ma aj v tejto hre čosi sklamalo, a to konkrétne slabší deštrukčný mód auta. To znamená, že si ho poškodíte pri náraze, no po každej jazde a po každom potvrdení účasti na preteku sa vám automaticky opraví, a to pôsobí trochu divne. Ďalším mínusom v pluse je to, že svet je síce otvorený, pekný, no nudný. Niekedy sa vám stane, že budete chcieť ísť k preteku 13 míľ ďaleko a cesta tam bude pre vás nudná a plná samých búračiek. V takom prípade radšej využite rýchle cestovanie medzi stanicami, ktoré najprv musíte objaviť.

Koniec koncov je Forza určite dobrá pretekárska hra s veľkou ponukou možností, ktoré sa do recenzie ani nezmestia, a preto (ako vždy tvrdím) najlepšia recenzia je tá, ktorú si urobíte sami. Hru zvládne hrať každý, keďže za strihanie trate, búranie a iné podvody sa netrestá. Ak sa vám práve nechce súťažiť, tak vám ponúkne krásnu atmosféru a skvelú hudbu. V Showroome si pozrite autá, na ktoré si budete musieť zarobiť tisíce kreditov a keď ich už konečne budete mať aj so svojím vysnívaným autom, započúvajte sa do zvuku jeho motora.

atmosféra festivalu
soundtrack / tri rádiá
otvorený svet
jazdný model

deštrukčný model
niekedy nudný svet

85%
ŽÁNER pretekárska
VÝROBCA Playground Games, Turn 10 Studios
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Microsoft
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk