Dead Island: Riptide - Recenzia

 

Zobudiť sa na dovolenke po opici, na slnečnom ostrove, do sveta plného nemŕtvych ľudí. To je proste smola. Keď však z tohto ostrovu utečiete a skončíte v rukách armády, ktorá vás vidí ako ideálneho ašpiranta na pokusného králika, potom to je fakt v pr....

 

Dead Island: Riptide začína presne takto. Hráči, ktorí hrali pôvodnú hru, určite vedia, že cesta na slobodu nebola jednoduchá. Zábavná možno áno, ale ľahká rozhodne nie. Radosť zo slobody nám vývojári dopriali iba počas niekoľkých mesiacov, kedy pracovali na pokračovaní.

Hoci je Dead Island: Riptide prezentovaný ako spin-off, čo znamená, že nejde o klasické pokračovanie, ale iba o odbočku v príbehu, nezávislú kapitolu, priamo nadväzuje na prvý diel. Pobyt na vojnovej lodi, kam sa utečenci po udalostiach z prvej hry dostali, je však pomerne krátky – zombie infekcia nakazí celú posádku a hráči sa po úvodnej polhodinke dostávajú na ďalší ostrov.

V tejto súvislosti dodajme, že prológ ponúka pomerne jednoduchú a priamočiaru hrateľnosť, loď je jeden veľký koridor a zombíci sa na popravu hlásia jeden po druhom. Skutočnú atmosféru ponúka Dead Island: Riptide až po príchode na neznámy ostrov, vtedy Dead Island vyloží na stôl všetky karty.

Neviem, koľkí z vás hrali pôvodnú hru alebo o nej aspoň počuli. Je však možné, že názov Dead Island je vám známy – vývojári zo štúdia Techland vydali výborný trailer, ktorý mal síce s hrou samotnou spoločných iba zombíkov, avšak bol veľmi atmosférický a výborne spracovaný. Samotná hra, a to platí aj o Riptide, ponúka inú atmosféru.

Dead Island: Riptide je definovaný ako mix survival hororu a akčnej hry s RPG prvkami. Milovníci survival hororu sa teraz určite ironicky pousmiali – hry z poslednej doby, ktoré spadali do tejto kategórie, sú totižto z hľadiska atmosféry úplne inde ako tituly pred 5-10 rokmi. Ideálnym príkladom je séria Resident Evil, kde sa hororová atmosféra počas poslednej doby (takmer) úplne vytratila. Aby sme uviedli fakty na správnu mieru – survival horor v poňatí Dead Islandu znamená, že hráči bojujú o prežitie a čelia zástupom nemŕtvych. Horor od tejto hry nečakajte, slnečný ostrov alá Far Cry, plný zombíkov, pripomína skôr adrenalínovú dovolenku so zábavnou atrakciou.

Áno, zabíjanie zombíkov je zábavné. A rôznorodé. A niekedy aj nechutné. A s „klincovačkou“ v ruke veľmi štýlové, pretože klince môžete následne zo zombíkov povyťahovať a pozbierať. Efektívna je aj ostnatá palica. A má vôbec brokovnica zmysel? Broky sú dlhými rokmi overeným liekom voči „zombie chorobe“. A, a... a možností je veľa. Zatiaľ čo zabíjanie zombíkov nie je ničím novým a ide o klasickú akciu, akú ponúkol Resident Evil alebo Left 4 Dead, Dead Island, vrátane aktuálneho prídavku Riptide, si nás získal voľnosťou a možnosťami, ktoré hráčovi ponúka.

V praxi to znamená otvorený svet s množstvom predmetov – okrem samotných zbraní nachádzate roztrúsené aj „súčiastky“, ktoré následne použijete na opravu alebo vytvorenie úplne novej zbrane. Zbraní v tejto hre totižto nikdy nie je veľa – zombie sú pomerne odolné a zbrane (aj tupé) sa na nich rýchlo otupia, čím strácajú na efektivite. Hráč sa tak nachádza v neustálom kolotoči – zabíja zombíkov, zbiera predmety a zbrane, ktoré po čase treba vymieňať. Niekomu môže tento herný systém vadiť a z času na čas by sme aj my prijali, ak by zbrane vydržali dlhšie používanie ako niekoľko mŕtvych zombíkov. Na druhej strane Techland navrhol systém tak, aby hráča nútil využívať dostupné zdroje na maximum. Mimochodom, zbrane sú rozdelené podľa vzácnosti rovnako ako v Diable, čo určite poteší milovníkov akčných RPG.

S akčným RPG má Dead Island: Riptide spoločného viac – každý zo šiestich hrdinov má špecifické vlastnosti a štýl boja. Zabíjanie = zisk XP = levelovanie a vylepšovanie týchto vlastností. Nečakajte žiaden zložitý vývoj, po získaní novej úrovne si vylepšíte jednu vlastnosť a bojujete ďalej. Nato, že je herný svet zamorený nemŕtvymi, ponúka pomerne dosť questov. Okrem hlavnej príbehovej línie môžete plniť vedľajšie úlohy a pomáhať aj ostatným „ešte ľuďom“. Ak by sme zveličovali, nazveme Dead Island: Riptide „Skyrimom so zombíkmi“, toto prirovnanie je však dosť pritiahnuté za vlasy.

Na druhej strane asi najlepšie prezentuje to, čo vám Riptide ponúka. Otvorený svet je menší ako v prípade Skyrimu, boj je však v princípe podobný, hlavne ak bojujete s rôznymi palicami a inými zbraňami nablízko. Vtedy nám zabíjanie zombíkov pripomenulo boje s kostlivcami v kobkách Skyrimu. Prirátajme si k tomu množstvo úloh, obchodovanie s predmetmi a zbraňami, obchodníkov, vylepšovanie a tvorenie nových predmetov a zrazu zistíme, že Dead Island: Riptide toho v princípe ponúka viac z kategórie Skyrimu ako z hier typu Resident Evil alebo Left 4 Dead. Klasický Skyrim však od Dead Islandu skutočne nečakajte.

Práve táto atypická kombinácia predstavuje hlavný dôvod, prečo by ste mali Dead Island: Riptide vyskúšať. Popravde, takúto hru sme ešte nehrali – hoci v Dead Islande nájdete kopu známych prvkov, s ktorými ste sa stretli už inde, v takejto kombinácii sa objavujú prvýkrát, respektíve v prípade Riptide druhýkrát. Dead Islandu nechýba zábavnosť akcie, otvorenosť RPG, slnečný ostrov a ani zombíci. Zabudli sme ešte na kooperatívny multiplayer, vďaka ktorému je zabíjanie zombíkov ešte zábavnejšie. Na druhú stranu, kto by po úspechu L4D vydal zombie hru bez multiplayeru?

Ak sa pýtate, či som písal o pôvodnom Dead Islande alebo o novinke s podtitulom Riptide, táto recenzia bola naozaj o tomto nepriamo-priamom pokračovaní. Riptide je prakticky totožný ako predchodca a novinky sú viac-menej iba kozmetického rázu. Ponuku dostupných hrateľných charakterov rozšíril nový hrdina, s tým súvisia aj nové schopnosti + nové schopnosti pre starých hrdinov. Herný ostrov je taktiež iný a zajazdíte si aj v člnoch. Autori pridali ďalších zombíkov a tým sa pomaly dostávame na koniec zoznamu zmien. Hrateľnosť je zachovaná a takisto aj herná atmosféra. Je to zlé? Ťažko povedať, ale na takomto princípe funguje aj séria Call of Duty a hoci sa niektorí sťažujú, tak CoD hrá (skoro) každý.

Dead Island: Riptide je Dead Island na inom ostrove a s rozšírenou hernou ponukou. Ak ste pôvodnú hru hrali a bavila vás, pokračovanie či skôr samostatný datadisk vás nesklame. Ak ste sa s týmto zaujímavým herným mixom ešte nestretli, smelo Riptide vyskúšajte aj bez znalosti pôvodnej hry. Nebudete o nič ukrátení.

Informácie o hre

Game Cover
Dead Island: Riptide
Platforma: X360
Žáner: Survival Horor/Akčné RPG
Výrobca: Techland
Distribútor v SR: Playman
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

75%
 
Tie naše zombie...
  Klady
  • zaujímavý mix žánrov
  • zabíjanie nemŕtvych je zábavné
  • RPG prvky
  Zápory
  • absencia inovácií
  • zbrane sa rýchlo ničia
  • po čase stereotypný boj
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk