Darksiders: Warmastered Edition - Recenzia

Darksiders: Warmastered Edition - Recenzia

 

Ďalšia hra v záplave remasterov. Tak by sa dala označiť konverzia prvého dielu Darksiders. V prvom rade je nepochopiteľné poradie, nakoľko remaster dvojky bol vydaný skôr ako remaster jednotky. Osobne mi táto séria prirástla k srdcu, no na druhej strane v sebe bojujem práve kvôli tomu, že tých remasterov je už tak veľa, že to začína byť trochu únavné.

Ale poďme na vec. Hlavnou postavou hry je War. Jeden z jazdcov apokalypsy. Jazdcov, ktorí prídu v prípade, že sú povolaní a potrestajú všetkých, ktorí sa pokúsia narušiť balans v univerze. Predĺžená ruka Councilu, starobylej entity, ktorá dohliada na to, aby anjeli a démoni nezničili celú galaxiu. No War sa zapojí do boja na planéte Zem, do ktorého nebol pôvodne povolaný a za svoju neposlušnosť je potrestaný. Teraz má poslednú možnosť vykúpiť svoju reputáciu tým, že potrestá všetkých zodpovedných.

Našťastie, predtým ako ľudstvo vymrelo, sa mu podarilo postaviť prostredia, ktoré sú zaujímavé, ponúkajú hromadu zábavnej hrateľnosti, kombinujúc logické hádanky, skákacie pasáže a epický boj s nepriateľmi. Hra zjavne čerpala inšpiráciu v metroidvania hrách, čo znamená, že na niektoré miesta sa viete dostať až po tom, čo získate určitú schopnosť. A autori motivujú hráča, aby spätne preskúmaval prostredia, v ktorých už bol, a to nielen prostredníctvom konkrétnych príbehových questov, nútiacich vás vrátiť sa tam, ale aj prostredníctvom mnohých vylepšení, ktoré vám veľmi pomôžu pri vašom boji s nepriateľmi.

A nepriateľov je veľa. A sú rôznorodí. Ponúkajú výzvu a na ich zdolanie vyžadujú rôznorodú taktiku. Dávkovanie je postupné a postupne sa zvyšujú aj nároky na ich prekonanie. Čakať na vás budú zástupy padlých anjelských jednotiek, no hlavne hordy démonov rôznych veľkostí a tvarov. Vaším verným spoločníkom bude meč Chaoseater – „kosa“ a postupne aj ďalšia hromada zbraní a doplnkov, ktoré vám taktiež pomôžu pri ich likvidácii. A navrch toho máte k dispozícii aj ďalšie schopnosti s rôznymi ofenzívnymi a defenzívnymi účinkami. Variabilita kómb, ktoré vďaka nim môžete vytvoriť v kombinácii ďalšími predmetmi, ku ktorým sa postupne dostanete, zaručujú, že súbojový systém, s veľkým dôrazom na úhyby a blokovanie, sa nestane otravným, ako to niekedy v hrách tohto žánru býva zvykom.

Ďalším základným kameňom hry sú priestorové hádanky a platformové pasáže, ktoré sú vyvedené excelentne. Logické hádanky síce môžu zamútiť hlavu, no nikdy sa nestáva, aby boli frustrujúco príliš dlhé. Hra strieda tieto rôznorodé pasáže, občas dokonca pridá niečo netradičné, aby sa hráči necítili unudení a frustrovaní,. A tak sa tých 15 hodín sa naozaj nudiť nebudete.

Okay, doteraz bola leč o samotnej hre. Čo je teda nové? Veľmi málo. Áno, je pravdou, že posun textúr na vyšší level je hneď badateľný a výborne štylizované grafické prostredie je tak posunuté na vyššiu úroveň. No to je dosť málo. Taktiež je pravdou, že možností nastavení je viac, ale neviem, či to je práve dôvod kúpiť si hru znova. Jedinou motiváciou je, že hra je nacenená na príjemných 20€, čo nie je až tak veľa. A hra za to jednoznačne stojí! Podľa mňa by však bolo ešte ideálnejšie pribalenie remasteru druhého dielu s jemným zvýšením ceny (osobne nechápem, prečo to už tak nie je).

Hra taktiež trpí na občasné výpadky jednotlivých audioprvkov. Takže niekedy sa prestanú prehrávať jednotlivé zvukové efekty pri používaní zbraní a niekedy vypadne aj hudba. Pri týchto situáciách síce pomôže load poslednej uloženej pozície, no je to niečo, čo by sa v remaster verzii jednoznačne nemalo stávať. Detto občasné framedroppy.

Naše hodnotenie

Príjemná cena a skvelá hra. No nie dokonalý port. To charakterizuje Darksiders: Warmastered Edition. Hra na svojej skvelej hrateľnosti, výbornom dizajne a podmanivom grafickom spracovaní nestratila nič, no niektoré chybičky sa pri prevode prihodili. Tak. A teraz je na rade konečne Darksiders 3!

Klady

  • artštýl a grafické spracovanie
  • 60FPS na konzolách
  • skvelá hrateľnosť
  • príjemná cena

Zápory

  • výpadky audia

Informácie o hre

Darksiders: Warmastered Edition

Darksiders: Warmastered Edition 2016

Akčná adventúra čerpajúca z Biblie, v ktorej preberiete úlohu Vojny, respektíve jedného zo Štyroch jazdcov apokalypsy, ktorý sa ocitne vo svete blízkej budúcnosti. Tá je zničená démonmi. Budete tak hľadať príležitosť na pomstu a k tomu vám bude k dispozícii kombinácia moderných i mýtických zbraní.

  • Platforma: Xbox One
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Kaiko
  • Distribútor v GB: Nordic Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gameexpres.sk

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk