RECENZIA: Wreckfest - Demolujte autá bez výčitiek svedomia

RECENZIA: Wreckfest - Demolujte autá bez výčitiek svedomia

 

Poznáte ten pocit, keď máte úplne nanič deň a máte jednoducho chuť niečo rozbiť? Presne na tieto situácie je stvorený titul Wreckfest, ktorý prináša poriadne deštrukčnú zábavu.

Pretekárska hra pochádza z dielne fínskeho štúdia Bugbear Entertainment, ktoré stojí za legendárnou sériou Flatout. Tú nakoniec prebralo pod krídla iné štúdio, ktoré s ňou príliš dobre nenaložilo. Bugbear sa vracia na scénu s Wreckfestom a prináša naozaj skvelú oddychovú zábavu.

Ako už z vyplýva z názvu, Wreckfest je hlavne o jazdení a ničení aut. Záleží len na vás, ktorú z týchto dvoch možností preferujete. Titul ponúka niekoľko herných režimov.

Single-player kariéra vám umožní vybudovať si svoju reputáciu na poli demolačných derby a prebojovať sa cez jednotlivé ligy do radov tých najlepších. Neponúka žiadny príbeh, rovno vás posadí za volant áut, kombajnov a iných špeciálnych vozidiel. Na výber máte okrem klasického jazdenia po okruhu so snahou o získanie prvého miesta aj niekoľko veľmi špeciálnych „pretekov”. Ponorte sa do demolačnej arény, kde ničíte autá svojich protivníkov a snažíte sa udržať to svoje aspoň ako-tak pohromade. Nasadnite za volant kosačky na trávu a pošlite čo najviac „nepriateľov” do Wreckfest neba.

Ak vás kampaň omrzí, k dispozícii je aj multiplayer, kde sa môžete pripojiť do dostupných herných režimov. Pri niektorých veľmi špecifických si však chvíľku počkáte, keďže multiplayer nie je vždy preplnený demolácie chtivými hráčmi.

Okrem single a multi-playeru ponúka Wreckfest možnosť vytvoriť si custom eventy a vyskúšať si tak ktorúkoľvek mapu kedykoľvek. K dispozícii máte rozličné prostredia a mapy, môžete si zajazdiť na zablatenom vidieku alebo na uzavretom okruhu a vyskúšať si zábavné skoky a gravitáciu popierajúce prejazdy s autami.

To, čo robí Wreckfest jedinečnou hrou, je umelá inteligencia. Tá sa s vami nebude hrať počas kampane a neurobí prechádzanie jednotlivými pretekmi o nič ľahšie. Postupne sa v nich učí a vaši súperi tak každé kolo lepšie prechádzajú zákrutami.

Wreckfest ponúka to, čo iné pretekárske tituly nie - ničenie áut. A hoci je veľmi zábavné narážať do súperov, treba si zároveň dávať pozor. Hra sa správa pomerne realisticky a pokiaľ poškodíte to isté miesto auta znovu a znovu, tak vám jednoducho niektoré súčiastky odídu a auto sa bude na ceste držať horšie.

Mimochodom, autá si môžete modifikovať podľa ľubovôle. Začínate so základnými modelmi a postupne si odomykáte ďalšie autá (a iné vozidlá) na kúpu. Okrem celých strojov si odomykáte a kupujete aj súčiastky za hernú menu. Môžete si tak vylepšiť motor, prevodovku, karosériu, skrátka všetky aspekty auta tak, aby ste boli buď rýchlejší, alebo odolnejší na „bojisku”.

Možnosť kompletného prispôsobenia si zážitku z trate je ďalším bonusom titulu. Wreckfest umožňuje nastavenie pretekov nielen z hľadiska obťažnosti, ale aj správania vozidla. Viete si meniť medzi manuálnou a automatickou prevodovkou, prispôsobiť si ABS, nastaviť brzdy alebo diferenciál. Ako sa bude auto správať na trati, je teda len na vás.

Prejdem ešte k mínusom titulu. Okrem spomínaného občasného čakania na multiplayer mi hranie znepríjemňovali príliš dlhé načítavanie máp aj počas hry pre jedného hráča (len pre informáciu, Wreckfest som recenzovala na konzole Xbox One). Druhou vecou, ktorá mi výrazne prekážala, je hudba. Hra ponúka rockový soundtrack, ktorý však nie je príliš dobrý a opakuje sa. Čiže ideálne je pustiť si vlastný výber skladieb.

Naše hodnotenie

Wreckfest je jedinečná pretekárska hra, ktorá vytŕča z radu konkurentov. Svojím kvalitným spracovaním vám prinesie skvelé odreagovanie a zabaví na pár hodín. Nenúka žiaden príbeh a na nič sa nehrá. Prináša kvalitné jazdenie a ničivú zábavu, preto by nemala chýbať v zbierke každého fanúšika pretekárskych titulov.

Klady

 • originálny koncept pretekárskej hry
 • demolačný model
 • možnosti úprav áut
 • podrobné nastavenie podmienok pretekov
 • možnosť modovania v PC verzii

Zápory

 • dlhé načítavanie pretekov
 • zlý soundtrack
 • občasné dlhé čakanie v multiplayeri

Informácie o hre

Wreckfest

Wreckfest 2019

 

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: pretekárska hra
 • Výrobca: Bugbear Entertainment
 • Vydavateľ: THQ Nordic
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk