RECENZIA: Star Wars: Squadrons - Za málo peňazí adekvátna muzika?

RECENZIA: Star Wars: Squadrons - Za málo peňazí adekvátna muzika?

 

Star Wars univerzum posledné roky neožíva len na striebornom plátne. Po získaní licencie spoločnosť EA neváhala a už celkom pravidelne nás masíruje novými hrami. Po ich poslednom počine by si človek aj myslel, že to s touto značkou možno myslia aj vážne. Najnovšie tu máme Star Wars: Squadrons, hru zameranú na bojových pilotov. Ako to teda dopadlo?

Predtým, ako začnem, sa musím priznať, že hoci patrím k fanúšikom značky, nemám nabifľované komiksy, knihy a ani konšpiračné portály, a dokonca sa mi celkom páčila aj najnovšia trilógia. Celkom kacírstvo, že? Tiež sa nebojím priznať, že aj herecké obsadenie bolo fajn.

Ak ste predýchali prvý odsek a naďalej pokračujete v čítaní, tak sa spolu poďme pozrieť, ako Squadrons zamiešal karty na poli videohier.

Vizuál

Nuž, ako to povedať slušne. Čakal som viac? Nechápte ma zle, hra ako taká nevyzerá zle. No na konci generácie by si človek myslel, že to bude rozhodne lepšie. Niektoré textúry mi prišli ako požuté. Celkovo sa mi titul vizuálne zdal horší než Battlefront 2, čo je pomerne stará hra. Kokpit nie, ten vyzeral fantasticky, no napríklad lietanie vesmírom mi prišlo dosť generické a fádne. Lode zas boli často proste len ctrl+c a ctrl+v. Nehovoriac o výbuchoch, ktoré boli miestami strnulé a po chvíli som aj stratil chuť Squadrons hrať, pretože moji nepriatelia vybuchovali dosť podobne. Proste mi tam niečo chýbalo a trošku mi to kazilo dojem z hry. Musím však pochváliť cutscény, ktoré vyzerali výborne, hoci aj tu sa tiež našlo čo – to, čo nepovažujem za najlepšie riešenie. Postavy ale boli zaujímavé a výborne spracované.

Audio

Začnem teda rovno tým? Vaša postava, ktorú si ako-tak vygenerujete, totiž skoro vôbec nerozpráva. Iba občas v kokpite zahučí odpoveď a to je všetko. V cutscénach je ticho, je to taký ďalší Gordon Freeman. Prečo to tak je a prečo postavám, ktoré sa s vami rozprávajú, neprekáža, že máte nulovú potrebu na niečo odpovedať alebo sa zapojiť do rozhovoru, to nechápem. Na začiatku si k postave totiž vyberiete aj hlas a podľa všetkého to je jedno z najzbytočnejších nastavení hry. Ostatné zvuky sú na skvelej úrovni, rovnako ako dabing samotný. Tu musím vývojárov pochváliť, ale stále platí, že keď si poradili s ostatnými, je záhada, prečo vaša postava stále mlčí.

Hrateľnosť

A ako sa to vlastné hrá? Na výber máte dva hlavné režimy - multiplayer a singleplayer. Počítam, že práve prvý menovaný bude dôvodom na kúpu, hoci ani samotný príbeh nie je na zahodenie. Povedal by som, že možno skôr, ako sa pustíte do bitky so skutočnými ľuďmi, stojí za to si zatrénovať v singleplayeri, ktorý vás oboznámi so základnými pravidlami. Keďže počas testovania multiplayeru absolútne nefungoval nejaký matchmaking, budete skúsenosti potrebovať ako soľ. Môže sa stať, že hneď prvú hru dostanete ako súperov absolútnych profíkov, čo už dva týždne nespali a len hrajú a hrajú. Navyše, na ovládanie lodí je potrebné zvyknúť si, no nebude to trvať zas tak dlho, kým sa do toho dostanete aj vy.

V príbehovej časti sa pozriete na bitky, ktoré sa odohrávajú po tom, čo Darth Vader dal zničiť Alderaan. Ešte zaujímavejšie je, že konfliktu sa zúčastníte na oboch stranách barikády. Tento unikátny pohľad na vec je jedným z najväčších plusov Star Wars: Squadrons. Aj vďaka tomuto ťahu si môžete precvičiť lietanie vo všetkých „stíhačkách“, ktoré nájdete v multiplayeri. Nie každá má totiž tie isté funkcie.

Čo dodať? Squadrons nie je hra, o ktorej sa dá povedať veľa. Multiplayer nie je nijako extrémne rozsiahly a nefunguje úplne najlepšie, singleplayer je zas priamočiary a postupne sa dosť opakuje (keď tak nad tým uvažujem, to aj multiplayer). Ale to neznamená, že to nie je zábava. Svojich fanúšikov si nájde, ja sa však priznám, že som čakal trošku viac. Tešil som sa na ďalšiu SW akciu, príbeh a dostal som ho. Úplne inak, ako som očakával, no je tu a je na nás, ako ho prijmeme. A úprimne, za cenu, za akú sa predáva, by som vlastne ani neváhal a kúpil si to. Pre tých, čo majú VR set, je to priam povinnosť, pretože celá hra je vlastne robená akoby na to.

Naše hodnotenie

EA to poslednú dobu so Star Wars vôbec nemyslí zle. Teda aspoň ja mám pocit, že tam niekde hlboko v tíme je človek, čo počúva komunitu a snaží sa presadiť, čo chceme. Nie vždy to ide, ale Squadrons je ďalší počin, ktorý nikoho neurazí a za peniaze, ktoré pýtajú, skôr len poteší.

Klady

 • Star Wars hra
 • parádne kokpity
 • zaujímavý singleplayer
 • skvelý dabing

Zápory

 • repetitívnosť
 • v multiplayeri chýba matchmaking
 • zastaralý vizuál

Informácie o hre

Star Wars: Squadrons

Star Wars: Squadrons 2020

Ovládnite umenie leteckých súbojov v autentickej hre Star Wars: Squadrons. Pripravte sa na adrenalínové súboje viacerých hráčov z pohľadu prvej osoby po boku vašej letky. Piloti, ktorí narukujú, si sadnú do kokpitov stíhačiek Novej republiky a Impéria a zapoja sa do strategických vesmírnych bitiek 5 proti 5. Upravte si stíhačku a prispôsobte zloženie vašej letky pre najrôznejšie herné štýly a rozdrvte vašich protivníkov. Piloti triumfujú ako tím a plnia taktické úlohy na známych, aj doposiaľ nevidených bojiskách, vrátane plynového obra Yavin Prime a roztriešteného Galitanu.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Akcia
 • Výrobca: Motive Studios
 • Vydavateľ: Electronic Arts
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk