Xbox Series X konzoly konečne aspoň trochu uvoľnili reštriktívne DRM opatrenia

Xbox Series X konzoly konečne aspoň trochu uvoľnili reštriktívne DRM opatrenia

 

Nový update s tichými zmenami.

Prakticky od vydania Xbox Series X/S konzol sa Microsoft potýka s kritikou zo strany komunity kvôli spôsobu, akým spoločnosť pristupuje k DRM ochrane. Totižto, napriek tomu, že Xbox Series X je konzola podporujúca Blu-ray disky a technicky by jej teda nemalo nič brániť v tom, aby ste si hru mohli nainštalovať a následne aj hrať bez pripojenia na internet, tak v realite to tak vôbec nebolo.

V prípade, že by jedného krásneho dňa Microsoft vypol Xbox servery, tak by efektívne znefunkčnil aj mnohé hry na diskoch, čo určite nie je veľmi pozitívne. Z časti za to mohla aj technológia Smart Delivery, ktorá spôsobila, že vývojári na disky dávali iba Xbox One verziu hry a Xbox Series X optimalizovaná verzia musela byť stiahnutá.

Microsoft však zjavne počul výhrady komunity a v update 2208 priniesol úpravy, ktoré efektívne búrajú rôzne DRM obmedzenia. Na Twitteri to potvrdila inžinierka Xboxu Eden Marie.

V praxi to teda teraz funguje tak, že pokiaľ máte Xbox Series X natívnu hru, tak tá sa bez problémov nainštaluje a je spustiteľná. To isté platí pre hry s podporou Smart Delivery, no v tom prípade sa vám nainštaluje tá verzia, ktorá je na disku (pochopiteľne). Ako teda Youtuber Hikikomori Media poukázal, ak si z disku nainštalujete Resident Evil Village, tak sa vám nainštaluje Xbox One verzia hry.

Na nainštalovanie hier z Xbox 360 a Xbox generácie však budete stále potrebovať pripojenie k internetu, nakoľko pri týchto hrách slúži disk iba ako overenie vlastníctva a Xbox si musí stiahnuť spätne kompatibilnú verziu z internetu.

Týmto však všetky problémy vyriešené nie sú. Microsoft totiž rád vydáva hry, ktoré na disku neobsahujú kompletný obsah (Forza Horizon 5 a Halo Infinite) a tam pripojenie na internet potrebujete. A rovnako potrebujete pripojenie na internet aj pri prvotnej aktivácii konzoly po kúpe. Takže určite ešte existuje priestor na zlepšenie, aj keď toto je určite krok vpred.

Zdroj: Twitter

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk