Activision je pripravený bojovať súdnou cestou, aby pretlačil akvizíciu Microsoftom

Activision je pripravený bojovať súdnou cestou, aby pretlačil akvizíciu Microsoftom

 

Začína horieť?

Nikto neočakával, že akvizícia Activision Blizzard Microsoftom prejde bez najmenších problémov. Predsa, ide o akvizíciu za 68,7 miliardy dolárov, čiže o suverénne najväčšiu akvizíciu v histórii videoherného priemyslu. A to sa potvrdzuje v posledných týždňoch. Dvojica dôležitých regulačných orgánov (CMA v UK a Európska Komisia) posunuli vyšetrovanie do druhej fázy a teraz sa objavili informácie o tom, že americká FTC s veľkou pravdepodobnosťou taktiež podnikne nejaké kroky. Tri zdroj to prezradili webu Politico. Išlo by tak o najväčší zásah zo strany FTC.

Activision je však pripravený bojovať a to aj súdnou cestou. Šéfka komunikácie vydavateľstva Lulu Cheng Meservey totiž na sociálnej sieti Twitter napísala: „Sme odhodlaní naďalej spolupracovať s regulačnými orgánmi naprieč planétou, aby sme umožnili prechod tejto transakcie, no zároveň sa nebránime tomu, aby sme ochránili túto transakciu bojom.“

Rovnaký sentiment sa k verejnosti dostal od hovorcu spoločnosti Activision Blizzard: „Akýkoľvek náznak, že by táto transakcia mohla mať protisúťažné účinky, je úplne absurdný. Táto fúzia bude prínosom pre hráčov a herný priemysel v USA, najmä preto, že čelíme čoraz silnejšej konkurencii zo zahraničia. Sme odhodlaní naďalej spolupracovať s regulačnými orgánmi na celom svete, aby sme umožnili uskutočnenie transakcie, ale nebudeme váhať bojovať na jej obranu, ak to bude potrebné.“

Je potrebné podotknúť, že prípadná žaloba zo strany FTC ešte nemusí znamenať, že akvizícia bude kompletne zablokovaná. Väčšou pravdepodobnosťou je, že FTC bude zo strany Activision Blizzard a Microsoftu hľadať určitú formu ústupkov, ktoré môžu mať rôznu podobu. Microsoft môže napríklad právne garantovať vydávanie Call of Duty na konkurenčných konzolách na určité obdobie. Ak budú Microsoft a Activision Blizzard ochotní priniesť dostatok ústupkov, tak FTC ich môže „nezažalovať“ (FTC totiž nemá moc zablokovať transakciu). Ak sa však rozhodne, že súdny spor je jediná cesta, tak podľa vyjadrení Activision Blizzard je táto spoločnosť ochotná podstúpiť dlhý boj na súdoch.

A nie je sa čo diviť. Microsoft totiž za Activision Blizzard ponúkol 68,7 miliardy dolárov, čo v prepočte znamená 95$ za akciu. Ak by bola táto akvizícia zrušená, tak Microsoft by musel síce zaplatiť „pokutu“ spoločnosti Activision Blizzard vo výške 2-3 miliárd dolárov (podľa toho, kedy by k zrušeniu došlo), no taktiež by sa cena ich akcií brutálnym spôsobom prepadla, čo by samozrejme spôsobilo smútok a paniku medzi akcionármi.

Je teda viac ako zrejmé, že príbeh tejto plánovanej akvizície sa tak skoro neskončí. Ak sa chcete dozvedieť, aké argumenty proti akvizícii má spoločnosť Sony, tak nižšie nájdete odkaz na samostatný článok.

Zdroj: Politico/Twitter/Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk