RECENZIA: NBA 2K22 - Úžasný basketbal, ktorý zabíjajú mikrotransakcie

RECENZIA: NBA 2K22 - Úžasný basketbal, ktorý zabíjajú mikrotransakcie

Trojka! Smeč! Dvojtakt! Blok! Kroky! Ak vám pri pohľade na tieto výrazy nabiehajú zimomriavky, ste tu správne. Ak nie, nič sa nedeje, ostaňte aj tak. Môžete si prečítať Pavla mládenca príhody a skúsenosti, ako sa rozhodol, že sa pozrie na zúbok NBA 2K22 a počiatočné nadšenie vystriedalo škrípanie zubami.

Asi sa budem opakovať, ale so športovými hrami je to naozaj ťažké. Už dávno sú preč doby, keď každý ročník prinášal veľké zmeny, pre ktoré sa oplatilo zainvestovať desiatky eur (alebo aj takmer dve tisícky korún). Dnes by som novinky v hrách ako FIFA, NHL či práve NBA 2K nazval skôr maličkými evolučnými krokmi a to som ešte celkom veľkorysý. Vzduchom totiž lietajú aj opisy v štýle „predražené aktualizácie súpisiek narvané mikrotransakciami“. Pre NBA 2K22 to neplatí, teda aspoň do istej miery. Je to vynikajúci basketbal, ktorý urobil niekoľko krokov vpred, ale, žiaľ, zopár dozadu. Áno, niekto je tu chamtivý...

Poďme však pekne po poriadku. Okrem klasiky v podobe mierne redizajnovaného hlavného menu si na prvý pohľad asi nič nové nevšimnete. V momente, keď spustíte zápas, je to však už o inom. Pri recenzii predchádzajúceho ročníka som chválil zmeny, no od next-gen verzie dlhú dobu stagnujúcej série som čakal trochu viac – a navyše, vývojári po niekoľkých týždňoch podľahli tlaku niektorých hráčov a vydali patche, ktoré hrateľnosti neposunuli dobrým smerom. 2K22 je však výborným zážitkom už od začiatku.

Fantastický nástup do zápasu

Nie je to dokonalé, nejaké maličkosti sa ešte dajú upraviť, ale pocit z basketbalu je oveľa uveriteľnejší. Môže za to najmä prepracovaná umelá inteligencia pri obrannej činnosti, keď už nemáte pocit, že proti sebe stojí desať „naspídovaných“ obrov. Je pravda, že obrana je možno až trochu drsná (územie pod košom je po novom mimoriadne nebezpečné, pretože s radosťou blokujú aj hráči ako Trae Young či Steph Curry), ale oproti minulému roku je to vítaná zmena. Často sa to vtedy zvrhlo na to, kto dokáže zneužívať mechanizmus tzv. „speed burstingu“ viac, alias toho, keď ste pomocou rýchleho stlačenia tlačidla na šprint v správnom okamihu dokázali bez problémov obísť aj toho najlepšieho obrancu. Po prvých patchoch navyše vývojári odstránili aj chyby, ktoré vám vedeli pokaziť náladu, napríklad obrancovia tak už neodbehávajú od hráčov v rohu na výpomoc pod košom, hoci to mali zakázané. Chválim a teším sa na ďalšie úpravy!

Okrem týchto hrateľnostných zmien máme k dispozícii klasickú ponuku módov - môžete si zahrať rýchly zápas NBA či WNBA, online, play-off či blacktop. Nechýba ani stálica v podaní MyNBA, čo je už roky moja najobľúbenejšia časť. Vyberiete si tím (alebo tímy), ktorý následne riadite v podstate od A po Z. Vyberáte hráčov, strážite, či sú spokojní a aká je tímová chémia, nastavujete im tréning, riešite trejdy, posielate skautov, aby vyhľadávali nádejné hviezdy... Jednoducho všetko, čo k pravej NBA patrí. Samozrejme, nejde o basketbalovú verziu Football Manager, ale tento mód je dostatočne hlboký na to, aby ste mu venovali desiatky hodín. Jeho veľkou výhodou je to, že počas simulácie zápasu do neho môžete naskočiť v hociktorom momente, čo je vďaka next-gen konzolám otázka niekoľkých sekúnd. A ak chcete čosi oddychovejšie, nie je problém, prispôsobiť a editovať viete 99% vecí. Jediná výčitka smeruje k tomu, že ľudia sa tu stretávajú s nepríjemnými bugmi, to však vývojári hádam vyriešia pár záplatami. Bola by totiž škoda, keby takéto zbytočnosti hyzdili hádam najlepší mód, aký nájdete v športových tituloch.

Súper sa vracia do hry

Výrazných noviniek sa dočkal aj ďalší dôležitý mód – MyCareer. V ňom sa, ako už asi viete vyčítať z názvu (ak nie, tak je to celkom smutné), zmocníte kontroly nad vlastným hráčom, ktorého cieľom bude preraziť v NBA... Alebo aj nie. Vývojári totiž z tohto módu urobili v podstate RPG. Áno, počujete dobre. V next-gen verzii sa opäť vracia The City (na Xbox One, PS4 a PC si musíte vystačiť s The Neighbourhood), čiže hub, v ktorom sa stretávajú hráči a okrem toho, že si tam môžu zmerať sily v street basketbale, ísť si kúpiť oblečenie alebo len tak pokecať, už plnia aj rôznorodé úlohy. Za tie potom dostanú body, potom si zvyšujú úroveň a zinkasujú aj nejaké tie odmeny – a po šiestich týždňoch a dosiahnutí levelu 40 začínate odznovu, keďže koncept tzv. sezón sa rozhodli tvorcovia implementovať aj do kariérnej časti. Rozhodne je to zaujímavé osvieženie, hoci sa priznám, že nič pre mňa. Je to totiž veľký žrút času a preferujem radšej klasický basketbal 5 proti 5.

Celkovo je The City taký polotovar. Nasýtite sa, ale počas celého procesu jedenia máte pocit, že by to mohlo byť oveľa lepšie. Nápad to nie je zlý, ale napríklad ja, ako offline zameraný hráč, by som ocenil, keby ma vývojári nenútili doň chodiť. Mesto je v niektorých momentoch zabugované, vďaka zlým serverom (mimochodom, je neuveriteľné, aby firma ako 2K nevedela ani po rokoch zabezpečiť normálne a nepadajúce servery) nie je tak plynulé, ako by malo byť, a naozaj ma nebaví sa cezeň presúvať päť minút iba kvôli tomu, aby som navštívil svojho agenta, prehodil s ním pár viet a posunul sa v príbehu. Veď v minulých ročníkoch som to v pohode mohol urobiť v menu.

Veľké poľavenie

Čo sa týka príbehu, 2K na to išlo menej emocionálne ako minulého rok. Tentoraz ste influencer s prezývkou MP a vaša cesta do najprestížnejšej ligy sveta môže byť nelineárna, keďže k dispozícii je univerzita, G-League, prípadne viete skočiť rovno do draftu. A keď už sa etablujete v NBA, čakajú na vás viaceré možnosti – môžete sa totiž stať módnou či hudobnou ikonou, čo vám zabezpečí obrovské zisky pomimo samotného športu. K tomu sa viažu aj rôzne cutscény a bočné aktivity povedzme že pochybnej kvality.

Ak vás však tieto „serepetičky“ nezaujímajú rovnako ako mňa, ktorý si chcem si zahrať basketbal, 2K, a netúžim sa stať nepodareným reperom z Košíc, žiaden problém, môžete sa sústrediť iba na šport a o nič neprídete, aj keď neslaný a nemastný príbeh budete musieť pretrpieť aj tak. Vďaka samotnému vylepšenému basketbalu je kariérny mód zábavná skúsenosť, hoci sa hráči sťažujú na viacero bugov, pre ktoré sa nevedia pohnúť ďalej, a nesmieme opomenúť ani to, že opäť je skrz-naskrz popretkávaný mikrotransakciami. Kým sa dostanete na úroveň, pri ktorej nebudete škrípať zubami, prečo váš nikým nebránený hráč netrafil ľahkú strelu spod koša, to peknú chvíľu potrvá. Ibaže by ste chceli na zlepšenie investovať reálne peniaze... Apropo, mikrotransakcie.

Opakovanie tých istých chýb

S nimi sa priamo spája MyTeam. Táto basketbalová verzia úspešného kartičkového módu Ultimate Team z FIFA je populárnejšia z roka na rok a vývojári sú si toho vedomí. Minulý rok prišli s niekoľkými vydarenými novinkami a z nich vynikalo predovšetkým zavedenie tzv. sezón, ktoré trvajú niekoľko týždňov. Počas tohto obdobia plníte úlohy, za ne získavate skúsenostné body a potom aj rôzne odmeny, pričom hlavnou je naozaj skvelý hráč - v prípade prvej sezóny NBA 2K22 je to Carmelo Anthony s hodnotením 95. Priznám sa, že MyTeam som v 2K21 hral v podstate celý rok a aj bez toho, aby som míňal peniaze, som vždy dokázal vyskladať konkurencie schopný tím. Problémom však je veľké množstvo času, ktoré hre musíte obetovať - a pre niekoho je čas dôležitejší ako peniaze.

Tu zároveň prichádzame k basketbalovej lopte úrazu (haha). Séria NBA 2K je neslávne známa aj množstvom mikrotransakcií, ktoré do nej v posledných rokoch prenikli. Ako som už spomenul, titul si viete užiť aj bez toho, aby ste míňali desiatky ďalších eur, možnosť utrácať peniaze vám však budú vývojári pchať do tváre pri každej možnej príležitosti a v MyTeam to vidno hádam najviac. Áno, oproti minulým ročníkom ponúkajú tvorcovia šancu získať dobré karty už len tým, že budete hrať a plniť úlohy. Ale potom si všimnete malé zmeny idúce proti používateľom. Tento rok napríklad hráči dostávajú menej hernej meny za rýchly predaj kartičiek, 2K taktiež zrušilo bronzových a strieborných hráčov, ktorých kontrakty stáli najmenej, a ako čerešnička na torte je zníženie násobiteľa hernej meny získanej za zápas. V praxi to znamená, že za odohraný zápas získate až o 25% menej MyTeam Points. Keď si to takto spočítate, pochopíte, prečo postupujete pomalšie ako minulý rok. A to som ešte nespomenul, že do nového módu s názvom Draft dostanete za sezónu tri vstupenky a ak ich vyčerpáte, ďalšie si môžete kúpiť iba za virtuálnu menu dostupnú za reálne peniaze.

Dohranie so cťou

Na záver by som sa vrátil k pozitívnejšiemu tónu. NBA 2K22 totiž ponúka skvelý audiovizuálny zážitok a zápasová prezentácia je už dlhé roky najlepšia v žánri. Grafika vrátané animácií sa opäť dočkala vylepšení - modely hráčov vyzerajú úžasne a tie najväčšie hviezdy vrátane Luku Dončiča, ktorý je tvárou tohto ročníka, akoby vypadli z oka svojim reálnym predlohám. Spomenúť musím aj rýchle načítavacie časy (nebe a dudy oproti minulej generácii) a rozsiahly hiphopový soundtrack, ktorý do zámorského basketbalu jednoducho sedí.

Nuž, aký je teda verdikt? Najnovší ročník jedinej poriadnej basketbalovej situácie v mnohom potešil, ale v mnohom aj sklamal. Na jednej strane tu máte skvelý basketbal s nádhernou vizuálnou stránkou, na strane druhej sa na vás všade budú valiť mikrotransakcie. A veľkým hriechom NBA 2K22 je, že odhliadnuc od vytúžených zmien v hrateľnosti sa tvorcovia príliš veľa zamerali na vylepšovanie vecí, ktoré so športom samotným až tak nesúvisia. A to je v inak výbornej basketbalovej hre škoda.

Naše hodnotenie

Čo sa týka hrateľnosti, NBA 2K22 je krok správnym smerom s fajn novinkami a bude vás baviť. Žiaľ, množstvo mikrotransakcií, ktorými je titul pretkaný, mi nedovoľuje ísť s hodnotením vyššie. Opakuje sa to totiž rok čo rok.

Klady

 • opäť výborná audiovizuálna stránka
 • najlepšia hrateľnosť za niekoľko rokov
 • MyNBA je stále najlepší športový mód

Zápory

 • novinky v MyCareer
 • veľké množstvo mikrotransakcií
 • predátorské zmeny v móde MyTeam
 • bugy

Informácie o hre

NBA 2K22

NBA 2K22 2021

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: simulátor basketbalu
 • Vývojár: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk